Fillon zaměstnal svou manželku. Podle médií dostávala tisíce eur ze státního za nic

Nahrávám video

Horký favorit nacházejících francouzských prezidentských voleb Francois Fillon se snaží uhasit skandál okolo zaměstnávání vlastní manželky v dobách, kdy byl ještě poslancem. I když dát práci příbuzným francouzským zákonům neodporuje, místní tisk tvrdí, že Fillonova manželka dostávala vysoký plat ze státní pokladny, i když ve skutečnosti nedělala vůbec nic. Aféru už začala vyšetřovat finanční prokuratura. Fillon jakékoli pochybení odmítl a chce být rychle vyslechnut vyšetřovateli.

Penelope Fillonová sice vystudovala práva, ale vždy se uvádělo, že místo o kariéru se starala o rodinu jako žena v domácnosti. Podle vlastních slov se nikdy nepletla do manželovy politické práce.

Satirický časopis Le Canard enchaîné ovšem nyní vyrukoval s odhalením, že politikova manželka inkasovala přibližně půl milionu eur (asi 13,5 milionu korun) za osm let „práce“ v roli asistentky poslance, nejprve svého muže a pak - když se Fillon stal premiérem - i jeho nástupce v Národním shromáždění. Populární týdeník tvrdí, že jeho reportéři nenašli ani náznak, že by Fillonova choť skutečně nějakou práci vykonávala.

Fillonův mluvčí přiznal, že Penelope Fillonová byla spolupracovnicí svého chotě, ale zdržel se vyjádření ohledně odměny za práci. „Je běžnou praxí, že manželky poslanců jsou jejich zaměstnanci, na levé i na pravé straně (politického spektra),“ řekl mluvčí Thierry Solère.

„Vždy (Penelope) pracovala ve stínu, protože není v jejím stylu sama se drát dopředu,“ zareagoval další Fillonův spolupracovník, Benoist Apparu, na podezření, že šlo o fiktivní zaměstnání. „Není to (zaměstnávat manželku) ani nezákonné, ani amorální. Národní shromáždění to povoluje,“ řekl. Ani on však neuvedl žádné podrobnosti ohledně odměny za práci.

Francois Fillon
Zdroj: Reuters/Charles Platiau

Časopis tvrdí, že se dostal k údajům, podle kterých Penelope Fillonová pobírala v různých obdobích od 3900 až po 7900 eur měsíčně hrubého (asi 105 tisíc až 213 tisíc korun). Kromě toho si měla přijít ještě na dalších pět tisícovek eur v revue vydávané Fillonovým přítelem.

„Nikdy jsem s ní nepracovala, nic o tom nevím. Znám ji jen jako ministrovu manželku,“ řekla týdeníku parlamentní spolupracovnice poslance Marka Joulauda, v jehož službách měla politikova manželka působit po Fillonově odchodu do vlády.

„Nikdy jsem se s paní Fillonovou nesetkal, ani jsem ji nikdy v redakci neviděl,“ řekl ředitel časopisu Revue des deux mondes, kde měla Fillonova choť působit. Michel Crépu nicméně dodal, že Penelope Fillonová byla podepsaná pod dvěma či třemi články. Mluvčí Solère tvrdí, že Crépu „byl špatně informován“.

Fillon: Házení smrdutých kuliček

„Vrhání smrdutých kuliček začalo,“ prohlásil sám Fillon a dodal, že článek dál komentovat nebude, protože není co komentovat. Je však prý „zděšen mírou opovržení a nepřátelství vůči ženám“ v článku. „Protože je to má žena, tak nemá právo pracovat? Představte si, že by politik řekl ženě, ať dělá jen marmelády. Všechny feministky by mu vynadaly,“ řekl. 

Večer reagoval prohlášením, v němž řekl, že vyšetřování umožní zarazit tuto podle něj pomlouvačnou kampaň. Zdůraznil, že všechna obvinění jsou zcela nepodložená. „Ve snaze ukázat pravdu si přeji, aby mě finanční prokuratura přijala co nejdříve. Ti, co mě chtěli tři měsíce před volbami zasáhnout, musejí počítat s mou odhodlaností bojovat za vítězství pravdy a na obranu své cti,“ uvedl.

Na aféru už podle listu Le Parisien zareagovala justice: finanční prokuratura zahájila předběžné vyšetřování, které má ověřit, zda zaměstnání Penelope Fillonové bylo či nebylo fiktivní.

Jak moc aféra poškodí Fillonovy šance na Elyseje?

Fillonův tábor se podle agentury Reuters horlivě snaží potlačit každou zprávu, která by favoritovi mohla uškodit v klání o Elysejský palác.

Podle průzkumů se očekává, že Fillon jako kandidát umírněné pravice postoupí do závěrečného duelu 7. května, ve kterém jeho protivníkem bude podle všeho šéfka stále vlivnější krajní pravice v zemi Marine Le Penová. 

Pokud se ovšem potvrdí informace médií a kauza kolem zaměstnávání jeho ženy nabobtná, mohlo by to vést až k jeho odstoupení z boje o Elyseje. „Odstřelení prezidentského kandidáta není nic, co by Francie neznala,“ konstatovala ve vysílání ČT24 redaktorka zahraniční rubriky Kateřina Etrychová.

Dominique Strauss-Kahn
Zdroj: ČT24/Isifa.com

Připomněla případ Dominiqua Strausse-Kahna, bývalého šéfa Mezinárodního měnového fondu, jehož prezidentské ambice pohřbila aféra kolem sexuálního obtěžování pokojské v newyorském hotelu. „Dodnes tvrdí, že to celé proti němu zinscenovala pravice a kruhy kolem Nicolase Sarkozyho,“ dodala Etrychová.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

USA podnikly další vlnu úderů na Írán. Teherán útočil v Kuvajtu a Jordánsku

Americké oblastní velitelství na Blízkém východě (CENTCOM) podniklo další vlnu úderů na Írán, její ukončení oznámilo v sobotu brzy ráno. Šlo již o sedmou noc útoků v řadě. Americká armáda údajně zasáhla vojenskou infrastrukturu a armádní cíle. Íránská média mluví o třech obětech v provincii Hormozgán na jihu země, píší tiskové agentury.
00:30Aktualizovánopřed 34 mminutami

Hasiči na jihu Norska pokračují v boji s rozsáhlým požárem obytné oblasti

Hasiči pokračovali v noci na sobotu v boji s rozsáhlým požárem ve městě Drammen na jihu Norska, který podle dosavadních odhadů zničil více než sto bytových jednotek. Požár se stále nepodařilo dostat pod kontrolu, podle posledních informací ale nezasahuje další obydlí. Naději na zpomalení šíření ohně přináší déšť, napsal na internetu list Aftenposten. Podle norských médií je to nejrozsáhlejší požár v obytné oblasti v zemi od druhé světové války.
před 3 hhodinami

Kouř z kanadských požárů dusí USA, Trump hrozí cly

Americký prezident Donald Trump pohrozil uvalením nových cel na Kanadu poté, co se kouř ze stovek tamních lesních požárů rozšířil do USA a města včetně New Yorku zahalil kouř. Výstraha platí pro více než sto milionů Američanů. Kanadský premiér Mark Carney zdůraznil, že odpovědnost za boj proti změnám klimatu nesou obě země.
09:18Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Írán hlásí požár dvou tankerů u Hormuzu, USA to označily za nepravdivé

Íránské revoluční gardy tvrdí, že dva ropné tankery vybuchly a začaly hořet poté, co propluly zaminovaným pásmem jižně od Hormuzského průlivu. Informovaly o tom agentury Reuters a AFP. Podle Teheránu je tato významná námořní cesta mimořádně nebezpečná a zcela uzavřená. Podle serveru CNN se tvrzení Íránu nepodařilo nezávisle ověřit. Americká armáda označila toto prohlášení za nepravdivé.
00:58Aktualizovánopřed 8 hhodinami

Požár na jihu Norska zranil tři lidi, přes sto domů je zničených

Požár u města Drammen na jihu Norska zničil přes sto domů. Desítky hasičů se v silném větru snaží dostat plameny pod kontrolu. Okolnosti vzniku požáru nejsou zatím známy. Úřady nehlásí oběti ani pohřešované, jsou ale nejméně tři zranění, napsaly agentura Reuters a místní média. Podle nich jde o nejničivější požár za posledních sto let.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Bilance obětí červnových zemětřesení ve Venezuele přesáhla pět tisíc

Bilance obětí dvou červnových zemětřesení ve Venezuele vzrostla na 5069. Dalších 16 740 lidí je zraněno a 17 907 je bez domova, uvedl podle agentury Reuters předseda tamního parlamentu Jorge Rodríguez. Počet obětí uváděný ve čtvrtek byl 4930, počet zraněných a vysídlených je již několik dní stejný.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Lidé v Kyjevě protestovali proti odvolání Fedorova

Tisíce lidí v pátek večer v Kyjevě demonstrovaly proti rozhodnutí ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského odvolat při rekonstrukci vlády ministra obrany Mychajla Fedorova, napsala agentura AFP. Podobné protesty se konaly i ve čtvrtek. Pětatřicetiletý Fedorov se těší značné oblibě a byl vnímán jako reformátor ukrajinské armády, která pátým rokem vzdoruje ruské invazi.
před 15 hhodinami

Ministr USA Mullin prohlásil, že vláda odhalila statisíce neoprávněných voličů

Podle amerického ministra vnitřní bezpečnosti Markwaynea Mullina identifikoval jím vedený resort 250 tisíc lidí, kteří nejsou americkými občany, a jsou přesto registrovaní k volbám ve státech Kalifornie, Pensylvánie, New Jersey a Nevada. Ministr pro to nepředložil žádné důkazy, podotkla agentura Reuters. Toto tvrzení přichází poté, co prezident Donald Trump bez poskytnutí důkazů zpochybňoval volební systém ve Spojených státech, a to jen několik měsíců před listopadovými volbami do Kongresu, připomínají média.
před 15 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.