Europarlament řešil Čapí hnízdo. Chce si zachovat objektivitu a věrohodnost

Nahrávám video
Události: Oettinger ctí v kauze Čapí hnízdo presumpci neviny
Zdroj: ČT24

Komisař pro rozpočet Günter Oettinger hovořil v souvislosti s dotací pro farmu Čapí hnízdo před výborem pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu . Případ, v rámci něhož je trestně stíhán český premiér v demisi Andrej Babiš (ANO), byl probírán v rámci debaty o uzavření rozpočtu Evropské unie za rok 2016. Oettinger připomněl právní zásadu „in dubio pro reo“, tedy „v pochybnostech ve prospěch obviněného“ s tím, že ve věci, která se dotýká českého premiéra Andreje Babiše, nebyla vůči nikomu vznesena obžaloba.

Günter Oettinger zdůraznil, že závěrečná zpráva Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF), který se kauzou zabýval, byla do ČR poslána hned po dokončení, tedy bez ohledu na politický vývoj v zemi. Z více než pěti desítek písemných dotazů, které Oettingerovi europoslanci dopředu poslali, se Čapího hnízda týkaly dvě. 

Na evropské vyšetřování kauzy se Oettingera zeptal český lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský. Oettingerovo následné vystoupení ale nepokládá za dostatečné, i když vítá příslib, že komise a zástupce OLAF přijdou o kauze ještě do europarlamentu diskutovat. „Budeme chtít více informací a vnést více transparentnosti do celého případu,“ řekl Zdechovský.

„Vždy je uplatňován princip právního státu, ve všech členských zemí. Máme nezávislé (vyšetřovací) orgány, nezávislé soudy i trestní právo a to také ve vaší krásné zemi,“ odpověděl na Zdechovského otázku Oettinger.

EK bude podle Oettingera ve věci postupovat bez ohledu na to, že se nějakým způsobem dotýká politika z libovolné politické frakce. Babišovo hnutí ANO je v europarlamentu součástí liberální frakce ALDE.

Očekávat, že by OLAF zprávu zveřejnil nebo komentoval, bylo pošetilé

Podle místopředsedkyně výboru pro rozpočtovou kontrolu Martiny Dlabajové (ANO) slyšeli v úterý členové výboru od Oettingera už poněkolikáté v podstatě to samé. „Kdo zná procedury unijních institucí, nemohl být překvapený,“ poznamenala.

Jen stěží podle ní mohla komise vyslyšet požadavek na zveřejnění závěru konečné zprávy OLAF. „Stejně tak bylo pošetilé se domnívat, že Evropská komise bude komentovat neoprávněné zveřejnění závěrečných zpráv úřadu OLAF nebo jejich částí v tisku,“ dodala Dlabajová. 

Česká Poslanecká sněmovna minulý týden schválila vydání premiéra Babiše a místopředsedy jeho hnutí ANO Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání v souvislosti s kauzou, kterou se na evropské úrovni zabýval také Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF).

Babiše a Faltýnka policie obvinila už před volbami kvůli podezření z dotačního podvodu. Babiše podezírá i z poškozování finančních zájmů Evropské unie. Oba poslanci tvrdí, že se žádného trestného činu nedopustili a říkají, že jde o politickou kauzu.

  • Co znamená vynětí/vyjmutí projektu z financování EU?
  • Vyjmutí znamená rozhodnutí, že projekt Čapí hnízdo nakonec nebude vůbec dotován z evropských peněz. Velmi zjednodušeně řečeno: z evropské dotace se účetně stane národní dotace placená výhradně z českých veřejných peněz. Čili evropské instituce věc předávají plně do kompetence tuzemských úřadů. Podle vyjádření Evropské komise je to standardní praxe v případech, kdy jsou projekty předmětem vyšetřování a zároveň Komise s členskými státy EU uzavírá rozpočtové období – v tomto případě 2007–2013.
  • Přijde Česko o nějaké peníze?
  • Nikoliv, pokud přistoupí na návrh Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) i Evropské komise a dotaci (v přepočtu 42,5 milionu korun) na farmu vyjme. V dotačním programu ROP Střední Čechy – do něhož byla farma Čapí hnízdo zařazena – byl totiž stejně převis projektů (tzv. přezávazkováno), do nichž Česko na dotacích investovalo víc, než EU požadovala. „Vyjmuté“ evropské peníze tak účetně pokryjí bezproblémové projekty. Unie tedy do středních Čech pošle celou domluvenou částku. Naopak v případě, že by Česko částku na farmu nevyjmulo, vystavuje se riziku, že EU peníze pro Česko sníží.
  • Kdo má konečné slovo?
  • Finálně rozhodne Výbor Regionální rady dotačního úřadu ROP Střední Čechy – úřadu, který dotaci Čapímu hnízdu před deseti lety přiklepl. Nejprve bude rozhodovat o tom, zda dá na doporučení ministerstva financí, Komise i OLAFu a dotaci na farmu z evropských fondů vyjme. Pakliže ano, přestává mít na věc vliv ministerstvo financí, protože to řeší pouze projekty spolufinancované z peněz EU. Výbor Regionální rady by měl jednat na přelomu ledna a února.
  • Jaké budou další kroky?
  • Klíčový je opět postup Výboru Regionální rady, který je složen z krajských zastupitelů. Měl by rozhodnout, zda byla dotace tzv. nezpůsobilá, či způsobilá – jinými slovy získána neprávem, či nikoliv. Pakliže uzná, že ano, má dvě možnosti: buď se středočeský úřad jako poskytovatel dotace připojí k trestnímu řízení jako poškozený, nebo bude ve správním řízení rozhodovat o odnětí dotace. Důsledek je obdobný – vymáhání peněz.
  • Po kom budou případně peníze vymáhány?
  • Ředitel ROP Střední Čechy Kamil Munia uvedl, že vymáhat se peníze budou po firmě, která dotaci získala. Čili po společnosti Farma Čapí hnízdo, a. s., respektive po nástupnické firmě, jíž je dle rejstříku IMOBA, a. s. Podle právníků může být škoda vymáhána také od lidí, kteří ve firmách figurovali.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Šéfové amerických imigračních úřadů vypovídají před sněmovním výborem

Ředitelé amerického Úřadu pro imigraci a cla (ICE), Úřadu celní a hraniční ochrany (CBP) a americké imigrační služby USCIS vypovídají v úterý odpoledne SEČ před výborem pro vnitřní bezpečnost Sněmovny reprezentantů. Jde o jejich první svědectví od zastřelení dvou Američanů imigračními agenty v Minneapolisu a od částečného stažení federálních agentů z Minnesoty.
16:06Aktualizovánopřed 24 mminutami

Patrioti pro Evropu vyloučili Bartůšek kvůli poškození dobrého jména, řekl Knotek

Patrioti pro Evropu (PfE) vyloučili českou europoslankyni Nikolu Bartůšek (Přísaha) z důvodu poškození dobrého jména frakce, sdělil lídr české delegace v této parlamentní skupině a europoslanec za hnutí ANO Ondřej Knotek. Deník N s odkazem na své zdroje ve frakci uvedl, že PfE vyloučili Bartůšek, protože s europoslancem Ondřejem Dostálem (Stačilo!) navzájem pomohli svým partnerům k práci v Evropském parlamentu (EP). Podle Bartůšek na ni ovšem byl vyvíjen tlak, aby vystoupila z hnutí Přísaha.
12:55Aktualizovánopřed 37 mminutami

Rusko dle Kyjeva chce, aby si rodiny zajatých vojáků registrovaly Starlink

Ruská armáda využívá rodiny ukrajinských vojáků v ruském zajetí k tomu, aby na sebe registrovaly terminály satelitního systému Starlink, upozornil ukrajinský koordinační štáb pro otázky válečných zajatců. Společnost SpaceX, pod který Starlink spadá, nedávno zablokovala terminály, které Moskva používala k dronovým útokům proti sousední zemi. Na Ukrajině zároveň vznikl seznam povolených zařízení.
před 52 mminutami

Babiš, Fico a Stocker chtějí na summitu EU mluvit o cenách elektřiny

Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) v úterý rokoval se slovenským protějškem Robertem Ficem (Smer) a rakouským kancléřem Christianem Stockerem v takzvaném Slavkovském formátu. Podle Fica se trojice státníků shodla, že EU nemůže konkurovat zejména v cenách elektřiny, což chce artikulovat směrem k Evropské komisi i na nadcházejícím neformálním summitu EU. Podle Stockera je posílení konkurenceschopnosti nutné k překonání stávající krize. Babiš zkritizoval emisní povolenky.
16:34Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Europarlament schválil odklad ETS 2 na rok 2028

Europoslanci v úterý schválili klimatický cíl snížit do roku 2040 emise o devadesát procent oproti roku 1990. Až pět procentních bodů čistých emisí může pocházet z vysoce kvalitních mezinárodních uhlíkových kreditů od partnerských zemí. Součástí dohody je i odložení zavedení emisních povolenek ETS 2 o jeden rok, tedy na rok 2028.
13:27Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Na Antarktidě kvůli ptačí chřipce hromadně umírají chaluhy

V letech 2023 a 2024 zemřelo v Antarktidě více než padesát chaluh, což jsou mořští ptáci příbuzní s racky. Příčinou byla vysoce patogenní ptačí chřipka H5N1, popsali teď přírodovědci v odborném časopise Scientific Reports. Jedná se o první zdokumentovaný úhyn volně žijících zvířat v důsledku tohoto viru na tomto kontinentu, tvrdí autoři.
před 5 hhodinami

Začernění v Epsteinových spisech neskrývá jen jména obětí, potvrdili kongresmani

Ve složkách týkajících se zesnulého sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina byla začerněna jména nejméně šesti osob, které nebyly mezi oběťmi, naznačil podle CNN republikánský kongresman Thomas Massie spolu s demokratickým kongresmanem Ro Khannou. Oba měli v pondělí poprvé možnost prohlédnout nezačerněnou verzi spisů ministerstva spravedlnosti.
před 5 hhodinami

Česko si polepšilo v žebříčku vnímání korupce. Slovensko se dál propadá

Česko si loni polepšilo v celosvětovém žebříčku vnímání korupce. Umístilo se na 39. místě, zatímco předloni bylo 46. Vyplývá to ze zprávy, kterou v úterý zveřejnila mezinárodní organizace Transparency International (TI). Pohoršilo si naopak Slovensko, které se v roce 2024 umístilo na 59. a loni až 61. místě. Nejlépe hodnocené ze 182 zemí je letos opět Dánsko.
08:07Aktualizovánopřed 8 hhodinami
Načítání...