Dříve uhašené požáry u Bordeaux se opět rozhořely

Dříve uhašené požáry v departementu Gironde u francouzského Bordeaux se opět rozhořely. Zasahuje tam pět stovek hasičů, pomáhají jim letadla Canadair a vrtulníky. Od úterního odpoledne oheň pohltil šest tisíc hektarů borových lesů, zničil šestnáct domů a osm tisíc lidí se muselo evakuovat. Oheň se také blíží k dálnici A63, úřady se rozhodly ji uzavřít, informovala agentura AFP. Další požár je poblíž Nantes na severu Francie, vypukl ve skladu válečné munice.

„Požár je velmi silný a rozšířil se do departementu Landes,“ uvedla v prohlášení prefektura v Gironde. Evakuace probíhaly i během středečního dopoledne. Nikdo nebyl zraněn, všichni zasažené vesnice včas opustili, uvedla prefektura. Média často upozorňují na „závratnou rychlost“ šíření ohně.

Předpovědi meteorologů nejsou nijak povzbudivé, podle hasičů je situace „velmi nepříznivá“. Na jihozápadě Francie teploty šplhají místy až na 40 stupňů Celsia. Očekává se také nárazový vítr o rychlosti 30 až 40 kilometrů v hodině, který by přispěl k rychlejšímu šíření plamenů, píše BFM TV.

Úřady nejprve vyzývaly řidiče k opatrnosti, kolem 11:00 ale uvedly, že dálnici A63 mezi městy Bayonne a Bordeaux v řádu minut uzavřou. Na silnici je kvůli nedalekému požáru dým a špatná viditelnost. Již dříve byla v úseku snížená maximální rychlost na 90 kilometrů v hodině a zúžení ze tří na dva pruhy.

Policie pátrá po žhářích

V departementu Gironde začalo během úterka hořet na čtyřiceti místech, což naznačuje úmyslné založení požáru, oznámil velitel hasičů v Gironde Marc Vermeulen. Prefektura vzápětí oznámila, že se zaměří na vysledování možných žhářů.

„Musíme je odradit a dopadnout. Jsme pod tlakem kvůli počasí a žháři nemůžou tento tlak ještě stupňovat,“ uvedl podle BFM TV Martin Guespereau, zástupce prefekta Gironde.

Toto podezření ve středu po cestě do departmentu Aveyron potvrdil i ministr vnitra Gérard Darmanin. Uvedl, že požár, který znovu vypukl v Gironde, podle něj mají na svědomí žháři. „Dnes ráno, mezi osmou a devátou hodinou ranní, vzplálo osm požárů, které se objevily několik set metrů od sebe, což je poměrně neobvyklé,“ řekl Darmanin. Dodal, že za devět z deseti požárů mohou lidé, i když někdy neúmyslně.

Departement Gironde nedaleko Bordeaux zasáhl požár nebývalého rozsahu už v polovině července, oheň strávil 21 tisíc hektarů vegetace. Své domovy kvůli němu muselo opustit 36 tisíc lidí.

Od pondělního večera hoří také v departementu Maine-et-Loire poblíž Nantes na severu Francie. Shořelo tu zatím přes dvanáct set hektarů lesa. S ohněm tu bojuje na čtyři sta hasičů, plameny ale zatím nedostali pod kontrolu, píše BFM TV. Také zde panují obavy z vysokých teplot a prudkého větru. Boj s ohněm komplikuje i skutečnost, že hoří v oblasti, kam nemá nikdo přístup.

Požár vypukl v pondělí „v katastru obce Baugé-en-Anjou, což je poměrně zvláštní sektor, protože se jedná o vyloučenou zónu. To znamená, že tam nemůže vstoupit ani obyvatelstvo, ani záchranné složky, protože se tam nachází sklad munice z druhé světové války“, uvedlo ve středu ráno velitelství hasičského zásahu. Hasiči se proto zaměřují na citlivé body v okolí požáru, včetně ubytovacího zařízení pro handicapované.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Venezuela hlásí šest stovek mrtvých po zemětřesení, přes 50 tisíc lidí se pohřešuje

Počet potvrzených obětí dvojice středečních zemětřesení ve Venezuele stoupl na 589, oznámila podle Reuters prozatímní prezidentka Delcy Rodríguezová. Informovala také o 2980 zraněných, zatímco tamní ministr zdravotnictví Carlos Alvarado už dříve hovořil o nejméně 4300 zraněných. Mezi oběťmi jsou i cizinci. Stránka zřízená po tragédii eviduje přes padesát tisíc nezvěstných. Americká armáda oznámila, že na podporu záchranných operací nasadí dvě vojenské lodě, letadla a vrtulníky. Pomoc přislíbila i řada dalších zemí včetně Česka.
04:25Aktualizovánopřed 19 mminutami

Evropu sužují horka, počet obětí narůstá

Evropu sužují vlny veder. Teplotní rekordy padají v Británii, Francii i v Česku. Země hlásí také oběti. Počet utonulých, kteří se chtěli osvěžit koupáním, ve Francii vzrost na padesát pět. Na Brněnsku se utopil chlapec. Kvůli teplému a suchému počasí varují meteorologové před požáry. Ministerstvo zdravotnictví sestavilo desatero doporučení pro horké dny. Kvůli vedru se ruší také některé venkovní akce. Na víkend hlásí meteorologové až čtyřicet stupňů.
14:01Aktualizovánopřed 30 mminutami

Krym vyhlásil nouzový režim

Okupační správa Ruskem nelegálně anektovaného Krymu a Sevastopolu vyhlásila nouzový režim, který má pomoci řešit otázky „ekonomického charakteru“. Krym po útocích ukrajinských dronů zažívá palivovou krizi, kterou v posledních dnech prohloubily výpadky v dodávkách proudu. Ukrajinské drony útočily na Krym i v noci na pátek, kromě něj cílily i na chemický závod v ruské Tulské oblasti či Moskvu. Ruské útoky zabily ženy v Izjumu a v Záporoží zranily nejméně patnáct lidí. Obě země si vyměnily po 160 zajatcích.
08:11Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Ukrajina má během několika týdnů začít vyvážet zbraně

Ukrajinský ministr hospodářství Oleksij Sobolev uvedl, že Ukrajina dokončuje model pro otevření vývozu obranných produktů a že spuštění exportu je otázkou několika týdnů. Sobolev to řekl v pořadu Suspilne Studio.
před 2 hhodinami

Chatboti ovlivňují nákupy víc než vyhledávače. Švýcarští spotřebitelé jim přesto důvěřují

S rozvojem generativní umělé inteligence (AI) vzniká nová komerční platforma, která může ovlivňovat nákupní rozhodování jako nikdy dříve. Firmy ve Švýcarsku i po celém světě se proto snaží dostat do odpovědí chatbotů. Mohou ale spotřebitelé jejich výsledkům důvěřovat?
před 4 hhodinami

New York schválil zastropování nájemného u milionu bytů, splnil Mamdaniho slib

New York ve čtvrtek schválil zastropování nájemného u přibližně milionu bytů s regulovaným nájemným, kde žijí obyvatelé s jednoletou či dvouletou nájemní smlouvou, uvedla agentura AP. Splnil tak předvolební slib newyorského starosty a demokratického socialisty Zohrana Mamdaniho, který do funkce nastoupil v lednu. Opatření přijala nezávislá městská komise pro směrnice o nájemném, jejíž členy jmenuje starosta města.
před 5 hhodinami

EK navrhla prodloužit ochranu Ukrajinců o rok s omezeními pro muže

Dočasná ochrana pro ukrajinské uprchlíky v zemích Evropské unie by měla být prodloužena o další rok do 4. března 2028, nicméně s omezeními pro muže, na které se vztahuje branná povinnost. Návrh Evropské komise představil komisař pro vnitřní záležitosti Magnus Brunner. Navrhovaná opatření podle něj komise intenzivně diskutovala jak s ukrajinskými představiteli, tak se státy EU, zejména těmi, které hostí nejvíce ukrajinských uprchlíků. Mezi ně patří i Česká republika. Resort vnitra dle své mluvčí chystá právní text, kterým ukončí udělování ochrany Ukrajincům s brannou povinností.
10:22Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Nakažená základna přivedla americké letectvo zpět k očkování proti chřipce

V dubnu přestali američtí vojáci mít povinnost nechat se očkovat proti sezonní chřipce. Stačily dva měsíce a jedna základna letectva, kde virus vyřadil přes dvě stovky vojáků, aby letectvo tuto povinnost částečně vrátilo zpět.
před 6 hhodinami
Načítání...