Dohoda uzavřena: Japonsko odškodní zneužívané korejské otrokyně za války

Dlouhodobé břemeno diplomatických vztahů mezi Japonskem a Jižní Koreou je zřejmě vyřešeno. Japonsko se má omluvit za to, že za války využívalo korejské otrokyně v nevěstincích pro vojáky, a také přispívat do finančního fondu. Korea dlouho žádala právě o omluvu a také odškodnění – naopak Tokio dosud tvrdilo, že válečné memento vyřešila dřívější smlouva o ekonomické pomoci Jižní Koreji.

Zmíněný spor se mezi oběma zeměmi vede už řadu desetiletí. Kromě omluvy má nyní Japonsko také financovat korejský fond pomoci v hodnotě miliardy jenů (asi 204,5 milionu korun) pro bývalé sexuální otrokyně.

Jihokorejský ministr zahraničí Jong Pjong-Se řekl, že Soul dohodu považuje za „konečnou a nezvratitelnou“, dokud bude Japonsko plnit své sliby. Jižní Korea se podle něj odteď zdrží veškeré kritiky Japonska v této otázce.

Diplomatické sbory Japonska a Jižní Koreje
Zdroj: ČTK/AP

Problém bývalých korejských sexuálních otrokyň, eufemisticky známých jako „utěšitelky“, je hlavním zdrojem napětí ve vztazích mezi Soulem a Tokiem. Obě země jsou demokratické, obchodují spolu a sdílejí také pevné spojenectví se Spojenými státy.

  • Odhadovaný počet žen, které byly donuceny pracovat v nevěstincích pro japonské vojáky, činil asi 200 tisíc.
  • Byly mezi nimi nejen Korejky, ale také Číňanky a Indonésanky a ženy z dalších asijských zemí.

Japonsko až dosud zastávalo postoj, že otázka sexuálních otrokyň byla vyřešena v roce 1965 smlouvou, která obnovovala diplomatické vztahy mezi Soulem a Tokiem a jejíž součástí byla ekonomická pomoc a půjčky Japonska Jižní Koreji. Ta ale trvala na omluvě a odškodnění 46 dosud žijících sexuálních otrokyň.

Někdejší sexuální otrokyně nejsou s dohodou spokojené (zdroj: ČT24)