Desítky tureckých vojáků chtějí azyl v Německu, Berlín jim asi vyhoví

Po loňském nezdařeném pokusu o převrat žádají o azyl v Německu i desítky vysoce postavených tureckých vojáků. Berlín dal najevo, že je zpátky do vlasti nepošle, napsala v sobotu agentura DPA. Turecko, kde prezident Recep Tayyip Erdogan nechal po pokusu o převrat zatknout tisíce vojáků, zároveň ve čtvrtek navštíví německá kancléřka Angela Merkelová.

Azyl v Německu chce získat přibližně 40 většinou vysoce postavených tureckých vojáků pobývajících v zařízeních Severoatlantické aliance.

Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky (BAMF) i ministerstvo vnitra tvrdí, že jejich žádosti budou posuzovány stejně jako jiné případy. Podle německé ústavy mají právo na azyl politicky pronásledované osoby.

Není pochyb, že tyto vojáky nemůžeme poslat zpět do Turecka. Okamžitě by tam skončili ve vězení.
Stephan Mayer
bezpečnostní expert vládní Křesťanskosociální unie (CSU)

„Azylové řízení je čistě právní proces, politické úvahy by při něm neměly hrát žádnou roli a také ji hrát nebudou,“ prohlásil šéf zahraničního výboru Spolkového sněmu Norbert Röttgen z Křesťanskodemokratické unie (CDU) kancléřky Merkelové.

Turecko v pátek pohrozilo zrušením dohody s Řeckem o vracení uprchlíků, pokud mu Atény nevydají osm tureckých vojáků, kteří loni v červenci po pokusu o státní převrat uprchli do Řecka. Vojáky, jenž Ankara považuje za pučisty, odmítl vydat řecký nejvyšší soud. Díky readmisní dohodě může Řecko vracet migranty na turecké území.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Sevastopol je po útoku bez elektřiny, tvrdí ruské okupační úřady

Ruské okupační úřady tvrdí, že v krymském městě Sevastopol přestala po útoku proudit elektřina. Moskvou dosazený šéf místní správy Michail Razvožajev z útoku bez poskytnutí důkazů obvinil Ukrajinu. Poloostrov Krym, který od roku 2014 protiprávně anektovalo Rusko, se rovněž potýká s nedostatkem pohonných hmot.
05:25Aktualizovánopřed 28 mminutami

Senát USA podpořil rezoluci o ukončení války s Íránem, Trumpovi navzdory

Senát Spojených států, v němž mají většinu republikáni, v úterý podpořil legislativu o ukončení amerických úderů na Írán. Podle agentury Reuters ovšem není jasné, jak tato rezoluce ovlivní konflikt s Teheránem, jelikož se administrativa prezidenta Donalda Trumpa snaží dojednat s islámskou republikou mírovou dohodu. Agentura AP v této souvislosti napsala, že zákonodárci sledují Trumpovy snahy o ukončení konfliktu, který zahájil, s obavami. Zároveň připomíná, že americká administrativa už k financování války potřebuje souhlas Kongresu.
včeraAktualizovánopřed 50 mminutami

V Německu se po celostátním zastavení železniční dopravy opět rozjely vlaky

V Německu se po celostátním zastavení železniční dopravy, které v úterý večer způsobila porucha rádiového spojení, opět rozjely první vlaky Deutsche Bahn (DB). Ve středu po půlnoci o tom informovala agentura DPA. Soupravy s cestujícími mnohdy zůstávaly na nádražích.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

VideoPotřeba fosilních paliv může ze Sýrie udělat významný dálniční ropovod

Válečná krize v Perském zálivu mění Sýrii. V patové situaci se ukazuje, že může být jednou z alternativních tras pro transport fosilních paliv. Damašek devastovaný válkou i dlouholetými sankcemi tak může znovu pomýšlet na to, že se může stát důležitým partnerem v regionu. Syrská vláda doufá v peníze na obnovu země. Kvůli sektářskému násilí, rostoucímu sociálnímu napětí a nejistotě však zahraniční investoři váhají.
před 1 hhodinou

Krajně pravicová AfD brojí proti umělecké škole Bauhaus

Východoněmeckou Desavu a Výmar si nejen znalci architektury spojí s moderním uměleckým směrem a školou Bauhaus. Ty jsou součástí světového kulturního dědictví a do spolkové země Sasko-Anhaltsko přivádí stovky tisíc návštěvníků ročně. Problém s Bauhasem má ale pravicově extremistická Alternativa pro Německo (AfD), favorit podzimních voleb. Architektonický modernismus považuje za odcizený. Obdobně – jako zvrácený – jej viděli i nacisté při svém nástupu k moci ve 30. letech minulého století.
před 1 hhodinou

Po pádu v rakouských Alpách zahynul český horolezec

Jednadvacetiletý muž z Česka zahynul po pádu na hoře Grosses Wiesbachhorn v rakouském pohoří Vysoké Taury. Informovala o tom agentura APA s odvoláním na sdělení horské služby v Kaprunu. Podle ní Čech patrně uklouzl při přechodu sněhového pole, jeho spolulezec v pořádku sestoupil.
před 9 hhodinami

Železniční most přes Severokrymský kanál už neexistuje, tvrdí Ukrajinci

Ukrajinské Síly speciálních operací (SSO) v úterý oznámily zničení železničního mostu přes Severokrymský kanál, který označily za strategickou vojenskou a logistickou tepnu ruských invazních sil. Ukrajinské ministerstvo obrany mezitím informovalo o útocích na sklad ropy v kerčské tepelné elektrárně nebo distribuční stanici plynu v Simferopolu. Všechna tato místa se nacházejí na Moskvou anektovaném poloostrově Krym.
před 10 hhodinami

Magyar oznámil znovuoživení spolupráce v rámci Visegrádské skupiny

Premiéři Česka, Maďarska, Polska a Slovenska se shodli na posílení spolupráce v rámci Visegrádské skupiny (V4), oznámil maďarský premiér Péter Magyar po schůzce se svými protějšky Andrejem Babišem (ANO), Donaldem Tuskem a Robertem Ficem (Smer) na zámku v Gödöllő u Budapešti.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami
Načítání...