Demokratičtí generální prokurátoři zažalují Trumpovo zmrazení dotací

Skupina generálních prokurátorů v demokraty vedených státech USA zažaluje nařízení administrativy republikánského prezidenta Donalda Trumpa pozastavit vládní dotace a půjčky. Informovala o tom podle agentury Reuters demokratická generální prokurátorka za stát New York Letitia Jamesová. Demokratická strana už dříve uvedla, že postup Trumpovy vlády je protizákonný. Ve středu pořádají demokraté ve Sněmovně reprezentantů krizové jednání, na kterém chtějí zvážit kroky proti Trumpovu rozhodnutí.

Jamesová oznámila, že požádá federální soud v New Yorku o předběžné rozhodnutí, které by postup Trumpovy administrativy zablokovalo. Tvrdí, že Trumpovo nařízení je protiústavní. „Nebudeme nečinně sedět, zatímco tato administrativa škodí našim rodinám,“ uvedla.

K podobnému postupu se rozhodla skupina neziskových organizací, která se již na soud obrátila. Podle Reuters soudce nařídil slyšení na 16:00 východního času (22:00 SEČ).

Plošné pozastavení vyplácení federální podpory ve formě dotací a půjček do úterního večera místního času nařídil v pondělí složkám americké vlády rozpočtový úřad Bílého domu. Pokyn přesně neuvádí, které platby mají být pozastaveny.

Bílý dům později na úterní tiskové konferenci uvedl, že je to dočasný krok a že omezení se netýkají programu potravinových lístků pro nízkopříjmové domácnosti či sociálních dávek. Ve vyjádření zákonodárcům Bílý dům sdělil, že omezen nebude ani program Medicaid, díky kterému mohou na zdravotní pojištění dosáhnout i lidé s nižšími příjmy. Demokratičtí představitelé ale mezitím informovali o tom, že platební systém programu Medicaid byl v některých státech USA vypnut.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Ruský útok na minibus zabil v Sumské oblasti devět lidí

Nejméně devět lidí přišlo dnes ráno o život a čtyři další utrpěli zranění při útoku ruského dronu na minibus s civilisty v Sumské oblasti na severovýchodě Ukrajiny. Informoval o tom šéf regionální vojenské správy Ihor Tkačenko. Podle Moskvy byla terčem útoku, který přišel jen několik hodin po prvním ukrajinsko-ruském jednání za více než tři roky, ukrajinská vojenská technika.
07:00Aktualizovánopřed 21 mminutami

Střelba ve fitness centru v Las Vegas si vyžádala dva mrtvé

Dva mrtvé a tři zraněné si v pátek vyžádala střelba ve fitness centru v Las Vegas v americkém státu Nevada. Jednou z obětí je útočník, informuje agentura AP s odvoláním na policii.
před 1 hhodinou

Poláci půjdou k prezidentským volbám, které mohou posílit současnou vládu

Poláky v neděli čeká první kolo prezidentských voleb. Kromě nové hlavy státu ale budou rozhodovat také o tom, zda chtějí rozvázat ruce současné vládě. Liberální kabinet má proti sobě konzervativního prezidenta, což mu ztěžuje prosazování programu. Nadcházející prezidentské volby by mohly tento stav ukončit, nebo ho naopak zabetonovat.
před 1 hhodinou

Vláda USA chce přesídlit až milion lidí z Gazy do Libye, píše NBC News

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa pracuje na plánu trvale přesídlit až milion obyvatel Pásma Gazy do Libye, informuje na svých internetových stránkách americká televize NBC News s odvoláním na pět osob obeznámených s touto věcí. Pásmo Gazy obývá asi 2,3 milionu lidí. Americká vláda bere plán natolik vážně, že o něm debatuje s libyjským vedením.
před 2 hhodinami

Recyklací vzácných nerostů chce Evropa čelit jejich nedostatku

Evropa investuje do recyklace vzácných nerostů. Tyto suroviny jsou klíčové třeba při výrobě elektroaut, počítačů a dalších technologií. Starý kontinent jich ale nemá dost a je závislý na dovozu z Číny. Evropská unie proto podporuje skoro padesát projektů, které mají posílit dodávky odjinud nebo udržet cenné kovy v oběhu co možná nejdéle.
před 2 hhodinami

Izraelská armáda uvedla, že v Pásmu Gazy zahájila první fázi nové ofenzivy

Izraelská armáda v pátek informovala, že v Pásmu Gazy zahájila první fázi nové velké ofenzivy, informuje server The Times of Israel (ToI). Ozbrojené síly uvedly, že za uplynulý den podnikly rozsáhlé útoky, aby ovládly strategické oblasti na palestinském území ovládaném teroristickým hnutím Hamás.
před 8 hhodinami

Nejvyšší soud USA nepovolil deportace Venezuelanů podle zákona z 18. století

Americký nejvyšší soud v pátek ponechal v platnosti svůj dočasný zákaz vyhošťování Venezuelanů na základě zákona o nepřátelských cizincích z konce 18. století. Informuje o tom agentura AP, která připomíná, že zákona, který se dosud využíval jen v dobách válek, se administrativa prezidenta Donalda Trumpa snaží využívat pro usnadnění deportací.
před 9 hhodinami

Evropa se probudila a ví, co musí udělat, řekla na summitu EPC von der Leyenová

V Tiraně se v pátek konal summit Evropského politického společenství (EPC). Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová na něm prohlásila, že se Evropa probudila a ví, co pro svou budoucnost musí udělat. Akce se účastnil i český premiér Petr Fiala (ODS), který s evropskými lídry diskutoval o bezpečnosti, boji proti nelegální migraci či energetice. S von der Leyenovou a francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem hovořil i o dostavbě Dukovan.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami
Načítání...