Čína na sociálních sítích značně přitvrzuje

Peking - Čínské úřady nařídily uživatelům mikroblogů registrovat se pod svým pravým jménem. Jedná se o další zpřísnění pravidel práce s internetem, který čínská komunistická vláda vnímá jako hrozbu, protože umožňuje do značné míry svobodné vyjadřování občanů a skýtá prostor pro kritiku režimu. Příspěvky, které dosud byly na sociálních sítích anonymní, teď budou vystopovatelné až ke svým autorům.

Čínská vláda si je dobře vědoma toho, že prostřednictvím internetu by mohli odpůrci režimu zorganizovat mohutná protestní hnutí. Na základě nových nařízení je proto výslovně zakázáno používat mikroblogy k „pobídkám k nezákonnému shromažďování“. Peking navíc i zprávy o menších nepokojích blokuje, jak je tomu v současné době s povstáním v jihočínské vesnici Wu-kchan. Ta se vzbouřila proti místní vládě. Vesničané tvrdí, že je nezákonně připravila o půdu. Úřady slíbily zábory půdy vyšetřit, napětí udržuje i příslib, že iniciátoři demonstrací budou potrestáni.

Povinná registrace uživatelů mikroblogů je převážně namířena proti 250 milionům přispěvatelů mikroblogu Weibo, jenž je čínskou obdobou Twitteru. Pro nové uživatele vchází zmíněné nařízení v platnost okamžitě, již registrovaní uživatelé musejí pravé jméno uvést na svém účtu nejpozději do tří měsíců.

Nařízení bylo vydáno pro webové stránky registrované v metropoli Pekingu. To je i případ operátora mikroblogu Weibo, internetového portálu Sina. Jakým způsobem budou čínské úřady postupovat proti ostatním, kupříkladu konkurenčnímu operátorovi Tencent hlášenému v jihočínském Šen-čenu, zatím není známo. Podle expertů se ale přísná politika nakonec rozšíří na celé území Číny.

Čína zpřísňuje kontrolu internetu (zdroj: ČT24)

K „posílení kontroly internetových sociálních sítí a mikroblogů“ vyzvalo v říjnu zasedání ústředního výboru čínské komunistické strany, prý aby se zabránilo šíření lží a nepodložených zpráv. Od té doby bylo vydáno již několik nařízení, která znamenají zpřísnění internetové cenzury. 

Počet uživatelů internetu v Číně dosáhl již téměř 500 milionů a velké oblibě se těší zejména sociální sítě. Ty se také v poslední době staly klíčovými fóry pro vyjádření názorů veřejnosti, včetně nespokojenosti občanů s politikou vládnoucí strany a s činností úřadů. 

Mikroblogy pomohly mimo jiné zmobilizovat 12 000 lidí v severovýchodním městě Ta-lien, kteří nakonec prosadili přestěhování chemické továrny, a byly také prostorem k vyjádření rozhořčení veřejnosti po červencové srážce vysokorychlostního vlaku, při níž zahynulo 40 lidí. Navíc první zprávu o této nehodě, jakož i o jiných neštěstích, zveřejnil právě uživatel mikroblogu.

Protesty v Číně
Zdroj: ČT24, ČT24

Čína zablokovala sociální sítě twitter a facebook poté, co před dvěma roky pomohly k rozšíření mohutných protivládních demonstrací v Íránu i k informování o etnických nepokojích v čínské Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang, a místo toho podpořila jejich čínské alternativy.

Vydáno pod