Česko získalo v Maďarsku cenné informace o řešení pandemie, uvedl Babiš

Česká delegace v Maďarsku získala mnoho informací o řešení koronavirové pandemie, vymáhání dodržování opatření, zajišťování vakcín proti covidu-19 nebo fungování hygienických stanic, řekl premiér Andrej Babiš (ANO) po pátečním jednání s maďarskými partnery. Dodal, že nejlepší vakcína je bezpečná vakcína, která je hned k dispozici, čemuž tak zatím v Česku není. Ocenil, že měl možnost se setkat jak s maďarským premiérem Viktorem Orbánem, tak i s ministry zahraničí, vnitra či zdravotnictví a mohl tak získat kompletní informace.

Premiér Orbán po jednání s Babišem uvedl, že Maďarsko považuje za nejdůležitější rychlost očkování. Do země v úterý dorazilo prvních 40 tisíc dávek ruské vakcíny Sputnik V, která zatím není schválena na evropské úrovni.

„Společně jsme konstatovali, že nejlepší vakcína je samozřejmě bezpečná pro zdraví našich občanů,“ řekl Babiš. Zároveň je však podle něj důležité mít preparáty hned k dispozici. „Získali jsme strašně moc informací ohledně toho, jakým způsobem Maďarsko řeší pandemii, jakým způsobem vymáhá opatření, jakým způsobem funguje hygiena a jakým způsobem maďarská vláda řeší i vakcíny, které nejsou jenom v Evropské unii,“ dodal.

Události: Babiš sbíral zkušenosti v Maďarsku (zdroj: ČT24)

Zabezpečování vakcín na evropské úrovni je podle Orbána pomalé. Uvedl, že české delegaci Maďaři sdělili veškeré možné informace. „Žádná tajemství jsme nezachovali pro sebe,“ uvedl.

Zmínil, že občané jeho země jsou disciplinovaní v dodržování protikoronavirových opatření. Od počátku března by podle Orbána Maďarsko chtělo přistoupit k uvolňování některých restrikcí, pokud to situace dovolí.

Na pracovní cestu s Babišem vyrazili též například premiérův poradce, bývalý ministr zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula, hlavní epidemiolog Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Petr Smejkal nebo ředitel Ústavu molekulární a translační medicíny Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci Marián Hajdúch.

Podle smlouvy z ledna má Rusko Maďarsku dodat během tří měsíců dva miliony dávek, což bude stačit k naočkování milionu lidí. Maďarský úřad pro kontrolu léčiv vakcínu schválil, na úrovni Evropské unie se tak zatím nestalo. Zdravotníci v Maďarsku možná začnou příští týden očkovat ruskou vakcínou proti covidu-19, řekl v pátek Orbán maďarskému státnímu rozhlasu.

Babiš: Vakcína není o politice, ale o bezpečnosti a zdraví

Babiš v pátek uvedl, že pokud by Česko mělo možnost získat i jinou než v EU schválenou vakcínu, mohlo by zvážit podobný postup jako Maďarsko. „Vakcína není o politice. Je to o bezpečnosti, o zdraví,“ poznamenal. Podmínečnou registraci v Maďarsku získala také vakcína čínské firmy Sinopharm.

Babiš a jeho expertní tým jednali mimo jiné o zkušenostech s lékem bamlanivimab proti onemocnění covid-19 od společnosti Eli Lilly. Maďaři podle předsedy české vlády zakoupili 3881 dávek. Česko by mělo prvních 500 dávek obdržet v únoru. Lék má omezit množství viru v těle a zamezit těžšímu průběhu nemoci.