Češi patří v anonymizaci majetku ke špičce, říká novinářka z kauzy Panama Papers

8 minut
Holcová: Mocní profitují z toho, co společnost buduje
Zdroj: ČT24

V kauze Panama Papers, tedy úniku dat o převodech majetku do daňových rájů, se objevila jména celkem 283 Čechů – například Petr Kellner, Daniel Křetínský či Radovan Krejčíř. V Česku se na projektu podílelo České centrum pro investigativní žurnalistiku. Podle novinářky Pavly Holcové bude centrum postupně zveřejňovat profily těch, o nichž se v dokumentech hovoří. Češi prý v anonymizaci majetku patří v daňových rájích k úplné špičce.

V kauze Panama Papers se jedná o jeden z největších úniků interních dokumentů právní a poradenské firmy Mossack Fonseca, která sídlí ve středoamerické Panamě. Tato společnost zakládala firmy pro své klienty, vytvářela schémata v daňových rájích a legalizovala peníze nejasného původu.

Takzvaný whistleblower, tedy bývalý zaměstnanec firmy, vynesl a předal novinám Süddeutsche Zeitung přes 250 tisíc kompromitujících dokumentů. Jedná se o akcie, smlouvy, výpisy z různých obchodních rejstříků, ale i dokumenty méně formální. „Například e-mailová korespondence nebo komentáře ke smlouvám, které – co se týká nějakých závažných informací – jsou mnohem důležitější,“ dodala Holcová z Českého centra pro investigativní žurnalistiku.

Český čtyřčlenný tým investigativních novinářů na projektu pracoval přibližně půlrok. „Je strašně důležité to prostudovat a podívat se na to, jak se to týká České republiky, protože jsou tam nesmírně důležitá data,“ řekla Holcová České televizi. Současně ale zdůraznila, že i když se něčí jméno ocitlo v dokumentech, neznamená to, že dotyčná osoba porušila zákon.

Poradenská firma Mossack Fonseca se sídlem v Panamě
Zdroj: ČT24

V seznamu se kromě politiků objevuje také velké množství advokátů, podnikatelů a lidí z období privatizace či napojené na tzv. solární byznys. „My budeme postupně ta jména zveřejňovat. Už teď na našem webu investigace.cz jsme jich pár zveřejnili, napsali jsme k nim krátké profily a postupně je budeme dál zveřejňovat,“ řekla Holcová v ranním Studiu 6.

Miliardy v ráji, v Česku domek na periferii Ústí

„Na základě zkušenosti bych řekla, že Češi obecně jsou velmi zkušení, co se týká anonymizace vlastnictví firem. Využívají tu úplně nejvyšší míru anonymizace – anonymní akcie, akcie na doručitele. V daňových rájích je to téměř neprolomitelné,“ míní novinářka.

Jediný návodný údaj v uniklých dokumentech je tak pouze adresa bydliště. „V momentě, kdy je v malém rodinném domku na okraji Ústí nad Labem, tak je dohledatelné, kdo je majitelem domku, a ten majitel je jenom jeden,“ upřesnila Holcová. Dodala, že taková stopa může vést ke konkrétnímu politikovi nebo podnikateli.

Běžní lidé – zdravotní sestry, paní učitelka, opravář – to nejsou lidé, kteří využívají daňových rájů, aby si snížili daňový základ, neplatili daně atp. Jsou to ti mocní, kteří naopak platí velmi často minimální daně, přestože vlastně profitují z toho, co ta společnost buduje… Dokonce podle expertů, kteří se orientují na problematiku daňových rájů, tak se shodují v tom, že kdyby zmizely daňové ráje a anonymní akcie, zmizela by většina finančních problémů světa.
Pavla Holcová
novinářka Českého centra pro investigativní žurnalistiku

České centrum pro investigativní žurnalistiku je několik let partnerem Mezinárodního konsorcia investigativních novinářů. Mezinárodního projektu Panama Papers se účastní síť více než 300 investigativních novinářů ze stovky zemí světa.

„Spolupracovali jsme na několika projektech, takže v momentě, kdy se dostali k těmto novým dokumentům, tak nás oslovili přes naši partnerskou organizaci Organized Crime and Corruption Reporting Project, jestli budeme znovu spolupracovat,“ popsala mezinárodní spolupráci Holcová.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trump oznámil ustavení Rady míru pro Pásmo Gazy

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek večer (v noci na pátek SEČ) uvedl, že byla ustavena Rada míru pro Pásmo Gazy. Složení tohoto orgánu, jemuž Trump hodlá předsedat a který má dohlížet na dodržování jeho mírového plánu, jenž tento týden vstoupil do druhé fáze, bude podle prezidenta oznámeno v blízké době.
před 40 mminutami

Ukrajina nikdy nebyla a nebude překážkou míru, řekl Zelenskyj po výrocích Trumpa

Ukrajina nikdy nebyla a nikdy nebude překážkou na cestě k míru, řekl ve čtvrtek večer ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Reagoval tak zjevně na výrok amerického prezidenta Donalda Trumpa, který jej jmenoval jako příčinu pomalého postupu v jednáních o ukončení války. Tu rozpoutalo v únoru 2022 Rusko invazí do sousední země na rozkaz ruského vládce Vladimira Putina.
před 2 hhodinami

Machadová řekla, že předala Trumpovi svou Nobelovu cenu za mír

Šlo to velmi dobře a bylo to skvělé, řekla dle Reuters po čtvrteční schůzce s prezidentem USA Donaldem Trumpem v Bílém domě venezuelská opoziční lídryně a nositelka Nobelovy ceny míru María Corina Machadová. Trumpovi při setkání předala svou Nobelovu cenu, neuvedla však, zda ji přijal, doplnil později Reuters.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Alianční země posílají vojáky do Grónska

V grónském Nuuku přistálo letadlo s dánskými vojáky poté, co severská země a její autonomní území oznámily kroky k posílení obranyschopnosti ostrova. Podle AP přicházejí do Grónska vojáci z několika evropských zemí, vedle Francie a Německa také Británie, Norsko a Švédsko. Ve čtvrtek se k nim podle agentury Reuters připojilo také Finsko a Nizozemsko. Americký prezident Donald Trump trvá na získání ostrova. Případný vojenský zásah USA by podle polského premiéra Donalda Tuska byl konec světa, jak jej známe. Podle NATO roste v Arktidě přítomnost Ruska a Číny.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Írán tvrdí, že nechystá popravy demonstrantů

Íránská justice oznámila, že šestadvacetiletý demonstrant Erfán Soltání nebyl odsouzen k smrti. Píše to agentura Reuters s odkazem na státní média. Americký prezident Donald Trump dříve prohlásil s odkazem na neznámý „důvěryhodný zdroj“, že zabíjení protestujících skončilo. Podle lidskoprávních organizací bezpečnostní složky zabily bezmála 3,5 tisíce lidí.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Ukrajina je vděčná za pokračování muniční iniciativy, řekl Pavel

Ukrajinská strana vyjádřila jednoznačný vděk za to, že se Česko rozhodlo pokračovat ve své muniční iniciativě. Pro ukrajinskou armádu je to klíčová věc, uvedl prezident Petr Pavel po jednání s ukrajinskými představiteli ve Lvově, kam se osobně vydal. Sdělil také, že svou návštěvu Ukrajiny nebere jako vzkaz české vládě a že jeho podpora Ruskem napadené země zůstává neměnná. Zmínil se také o Grónsku, spor o ostrov lze dle něj řešit diskusí v rámci NATO.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Polsko předá Ukrajině až devět dosluhujících letounů MiG-29

Polsko předá Ukrajině až devět dosluhujících bojových letounů MiG-29, řekl ve čtvrtek náměstek ministra obrany Pawel Zalewski dle polských médií. O kroku rozhodla polská vláda. Varšava spolu se Slovenskem už v roce 2023 zemi bránící se plnohodnotné ruské invazi dodaly větší počet těchto strojů vyvinutých v bývalém Sovětském svazu.
před 8 hhodinami

Americká armáda obsadila další tanker porušující blokádu Venezuely

Americká armáda zabavila další tanker podezřelý z porušování sankcí uvalených na venezuelskou ropu. Oznámilo to její velitelství SOUTHCOM. Operace proti lodi, která podle armády porušila blokádu nařízenou prezidentem USA Donaldem Trumpem, se uskutečnila brzy ráno místního času v Karibiku. Americké síly v posledních týdnech obsadily a zabavily šest tankerů, které podle Washingtonu porušovaly americké sankce na venezuelský ropný sektor.
před 9 hhodinami
Načítání...