Británie ještě neodešla, a už pociťuje následky brexitu, řekl náměstek Chmelař

26 minut
Chmelař: Brexit již destabilizoval Velkou Británii
Zdroj: ČT24

Velká Británie je hospodářsky destabilizovaná, dostala se do ústavní krize a nedaří se jí navazovat nová spojenectví se zeměmi mimo EU, uvedl v pořadu Interview ČT24 náměstek ministra zahraničí Aleš Chmelař (ČSSD).

„Když dva lidé vstupují do manželství, je to jednoduché, řeknou si ano. Pak už ale nestačí říct ne, je potřeba silná rozluka,“ okomentoval náměstek Chmelař snahy Velké Británie opustit Evropskou unii.

Spojené království ještě neopustilo Evropskou unii, a již podle Chmelaře pociťuje s brexitem související hospodářskou destabilizaci. „Velká Británie se pohybuje na hraně recese. A nejen to, i její fiskální situace se výrazně zhoršila,“ informoval sociálnědemokratický politik.

Británie podle Chmelaře strategicky ztrácí i v dalších ohledech. „Dostala se do ústavní krize, ta reálně nastala,“ poukázal na turbulentní dění v posledních dvanácti měsících od doby, kdy britská premiérka Theresa Mayová vyjednala s Evropskou unií brexitovou dohodu, kterou parlament opakovaně odmítl.

Chmelař: Nestabilita je opravdu velká

Chmelař se také domnívá, že Británie nemůže počítat se silným spojenectvím s jinými zeměmi, než jsou členské státy Evropské unie. „Například podpora ze strany Spojených států se měnila prakticky každý měsíc,“ podotknul. „Nestabilita je opravdu velká,“ shrnul.

Podle náměstka se tím ukazuje, že Evropská unie je „základní prostor“, z něhož se odcházející člen vydává na „tenký led“ nebo do „globálního vakua“.

Současný termín brexitu je stanoven na 31. října. Vláda Borise Johnsona vždy odmítala odklad, který už opatrně připouští. Odejít chce s pozměněnou dohodou Theresy Mayové. Pokud se nepodaří vyjednat s EU změny, chce odejít bez dohody.

Upraveno a redakčně kráceno. Celý rozhovor, který se dotkl také turecké ofenzivy v Sýrii, si lze přehrát na videu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

USA se chystají zabavit další lodě s venezuelskou ropou, píše Reuters

Spojené státy se chystají zabavit další lodě převážející venezuelskou ropu, uvedla ve čtvrtek agentura Reuters s odvoláním na své zdroje. První takto zabavená loď by zatím měla podle Bílého domu směřovat do některého z amerických přístavů. Washington zároveň podle tiskových agentur uvalil sankce na dalších šest tankerů přepravujících venezuelskou ropu a také na tři synovce venezuelského prezidenta Nicoláse Madura.
před 1 hhodinou

Babiš se v Bruselu setkal s von der Leyenovou, řešili i Ukrajinu

Designovaný premiér Andrej Babiš (ANO) přijel do Bruselu na své první setkání s předsedkyní Evropské komise (EK) Ursulou von der Leyenovou od svého současného jmenování do funkce. Šéfka EK ocenila Babišovu podporu posilování konkurenceschopnosti Evropy. Schůzku označila za dobrou a uvedla, že diskutovali také o posilování Kyjeva na cestě k míru v rusko-ukrajinské válce. O produktivní schůzce hovořil i předseda unijních summitů António Costa.
12:16Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Přívalové deště zaplavily uprchlické tábory v Pásmu Gazy

Nad východním Středomořím vrcholí zimní bouře Byron. Dvoudenní srážkové úhrny na některých místech překročily dvě stě litrů vody na metr čtvereční. Déšť ještě zhoršil už tak těžké podmínky, v jakých žijí obyvatelé Pásma Gazy, neboť voda zaplavila stovky stanů v provizorních uprchlických táborech.
před 1 hhodinou

Ukrajinská SBU zasáhla ruskou ropnou platformu v Kaspickém moři

Drony tajné služby SBU zasáhly ruskou těžební plošinu v Kaspickém moři, uvádí ukrajinská média, podle nichž jde o první takový zásah v Kaspickém moři. Není ale jasné, kdy k němu došlo. Rusko zároveň tvrdí, že jeho protivzdušná obrana v noci na čtvrtek sestřelila nejméně 287 dronů. AFP píše o jednom z nejrozsáhlejších útoků, které ukrajinská armáda podnikla na sousední zemi za téměř čtyři roky plnohodnotné války, kterou Moskva rozpoutala.
08:36Aktualizovánopřed 2 hhodinami

USA chtějí v Donbasu „demilitarizovanou ekonomickou zónu“, řekl Zelenskyj

USA podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského trvají na vytvoření demilitarizované „svobodné ekonomické zóny“ mezi ruskými a ukrajinskými vojsky na východě Ukrajiny. Američany navrhovaný kompromis má spočívat v tom, že se ukrajinské síly stáhnou z té části Doněcké oblasti v Donbasu na východě Ukrajiny, kterou dosud kontrolují, ale ruská vojska na toto území nevstoupí. Američané ovšem nevědí, kdo bude toto území řídit, řekl Zelenskyj podle serveru BBC News.
před 2 hhodinami

Pellegrini vetoval zákon o zrušení úřadu pro whistleblowery

Slovenský prezident Peter Pellegrini vetoval zákon o zrušení úřadu na ochranu oznamovatelů, který vládní koalice premiéra Roberta Fica (Smer) v úterý prosadila v parlamentu navzdory odporu menšinové opozice. Ta se ve středu obrátila na ústavní soud s žádostí, aby zákon přezkoumal a pozastavil účinnost normy, která by měla vstoupit do praxe na začátku roku 2026. Výhrady vůči návrhu zákona již dříve vyjádřila Evropská komise (EK) a také slovenský generální prokurátor Maroš Žilinka.
15:51Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Časopis TIME vyhlásil osobností roku architekty AI

Dopady umělé inteligence (AI) jsou stále více cítit v našich životech. Například chatbot ChatGPT od společnosti OpenAI využívá zhruba 700 milionů uživatelů týdně, sdělil tvůrce tohoto nástroje v září. Lidé si oblíbili také další AI nástroje jako Gemini nebo Claude. Magazín TIME zareagoval na tento trend vyhlášením osobností roku „architekty AI“. Redakce magazínu obvykle vyhlašuje člověka, který v uplynulém roce nejvíce ovládl zpravodajství a veřejný život.
před 4 hhodinami

Rutte varoval před válkou, „jakou zakusili naši prarodiče a praprarodiče“

Šéf NATO Mark Rutte ve čtvrtek vyzval spojence v Alianci, aby zesílili obranné úsilí a zamezili tak možné válce vedené ze strany Ruska. Takový konflikt by se podle něj mohl rozsahem rovnat válce, kterou „zakusili naši prarodiče a praprarodiče“, varoval. Informovala o tom agentura Reuters.
před 5 hhodinami
Načítání...