Brazilské skalní neštěstí má deset obětí

2 minuty
Události: Při zřícení skály na výletní lodě zemřelo nejméně sedm lidí
Zdroj: ČT24

Po sobotním pádu části skály na lodě s turisty na jezeře Lago de Furnas na jihovýchodě Brazílie zemřelo deset lidí. Dalších dvaatřicet osob je zraněno. S odvoláním na informace od místní policie to uvedla agentura AP.

Neštěstí se stalo v brazilském státě Minas Gerais kolem sobotního poledne místního času. „Podle informací, které máme v současné době k dispozici, je potvrzeno sedm mrtvých. Tři oběti stále pohřešujeme. Všichni byli z lodi, která nesla jméno Ježíš. Byla to jedna ze čtyř lodí, které zřícení skály zasáhlo,“ sdělil mluvčí hasičů Pedro Aihara.

Okolnosti neštěstí vyšetřuje brazilské námořnictvo. Skála se ulomila poté, co v oblasti několik dní pršelo. Déšť způsobuje, že útesy jsou náchylnější ke zřícení, vysvětlují místní hasiči.

Pád skály v Brazílii zachycený mobilem
Zdroj: ČT24/Twitter

Svědci se je snažili varovat

Z dvaatřiceti zraněných je devět lidí v nemocnici. Jeden z nich je s poraněním hlavy v kritickém stavu. Některé zdroje uváděly, že se v souvislosti s neštěstím pohřešují dvě desítky lidí. Podle Aihary byla ale většina na nemocničních seznamech.

Všichni na palubě byli z jedné rodiny nebo přátelé. Oslavovali konec prázdnin. Než se útes zřítil, ostatní turisté, kteří pluli dál od stěny, je křikem varovali. Na internetu se šíří videa, kde je vidět okamžik, kdy se skála odděluje od stěny útesu.

Zdá se, že nejméně jeden ze člunů se potopil, zatímco jiným se podařilo uniknout. „Na místě máme potápěče, kteří vodu prohledávají. Vyšetřovací práce budou pokračovat. Spolupracujeme se svědky, rodinnými příslušníky a místními společnostmi,“ oznámil velitel hasičů Edgard Estevo.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Němečtí poslanci schválili novou podobu vojenské služby

Němečtí poslanci schválili novou podobu vojenské služby. Zákon zavádí plošné odvody a stanovuje také cíle počtů nových rekrutů. Pokud se jich nepodaří v daném roce dosáhnout, budou moci poslanci Spolkového sněmu odhlasovat takzvanou povinnou vojenskou službu z potřeby. Školáci a studenti na řadě míst Německa proti zákonu protestují.
před 34 mminutami

Čtyři země odstupují z Eurovize kvůli účasti Izraele

Španělsko, Nizozemsko, Irsko a Slovinsko odstupují ze soutěže Eurovize. Reagují tak na čtvrteční hlasování Evropské vysílací unie (EBU), díky němuž se bude moci i příštího ročníku této mezinárodní písňové soutěže účastnit Izrael. Informují o tom agentury. Izraelský prezident Jicchak Herzog rozhodnutí EBU uvítal.
před 1 hhodinou

Americká ministryně spravedlnosti nařídila posílit vyšetřování Antify

Americká ministryně Pam Bondiová nařídila posílit vyšetřování aktivit organizace Antifa (antifašistická akce) a dalších podobných skupin, které označila za extremistické, uvedla agentura Reuters, která se seznámila s nařízením ministryně. V září americký prezident Donald Trump označil Antifu za teroristickou organizaci.
před 4 hhodinami

Paleodieta je pohádka, člověk se jen masem nikdy neživil, tvrdí výzkum

Rozsáhlá analýza zbytků lidské potravy z období pravěku přinesla silné argumenty pro vyvrácení hypotéz o tom, že se v době kamenné konzumovalo hlavně maso.
před 5 hhodinami

Polsko posiluje obranu i na moři

Polsko posiluje námořnictvo. Od Švédska si objednalo tři nové ponorky, které by mohlo dostat za pět let. Podle ministra obrany Wladyslawa Kosiniaka-Kamysze země vytváří v Baltském moři novou bezpečnostní architekturu. Varšava tak pokračuje ve výrazných investicích do obrany. Už teď na ni dává téměř pět procent HDP, nejvíce ze všech zemí NATO.
před 5 hhodinami

„Chameleon“ Šará čistí Sýrii od asadovské korupce a sní o jednotě

Rok od pádu diktátora Bašára Asada se nová syrská vláda potýká s celou řadou výzev, včetně pokračující fragmentace země a sektářského násilí. Podle expertů je ale namístě mírný optimismus, jelikož válkou zbídačená země zažívá přechodné období. Dočasný prezident Ahmad Šará boduje na diplomatickém poli, kde se bývalému džihádistovi daří budovat obraz světového státníka.
před 6 hhodinami

Americká armáda v Tichomoří zničila další plavidlo údajných pašeráků drog

Americká armáda v noci na pátek oznámila, že provedla další útok na plavidlo, které podle ní sloužilo pro pašování drog. Úder zabil čtyři lidi, uvedla armáda na sociální síti X. V uplynulých měsících americké ozbrojené síly provedly řadu podobných úderů, které vláda odůvodňuje snahou zastavit pašování omamných látek do Spojených států.
před 7 hhodinami

Americký nejvyšší soud dovolil Texasu použít překreslené volební obvody

Americký nejvyšší soud dovolil v noci na pátek Texasu, aby používal nově vytyčené volební obvody, které zvýhodňují republikány. Informují o tom agentury AP a Reuters. Využívání nových obvodů dříve zablokoval federální soud.
01:06Aktualizovánopřed 9 hhodinami
Načítání...