Berlínská výstava přiblíží osudy nuceně nasazených Čechů

Berlín - Nikoliv suchá data a čísla, ale snaha dát pojmu nuceného nasazení Čechů v nacistickém Německu konkrétní tvář. To je hlavním cílem výstavy Im Totaleinsatz (V nuceném nasazení), která se dnes otvírá v berlínské čtvrti Schöneweide. Realistický rozměr dává expozici i fakt, že je umístěna v barácích, v nichž za války skutečně žili a pro třetí říši pracovali nuceně nasazení.

Rozsahem nevelkou roční výstavu připravil Česko-německý fond budoucnosti ve spolupráci s místním Dokumentačním centrem nucených prací. Návštěvníci tu mohou zhlédnout 250 fotografií a dokumentů, seznámit se s novinovými články, deníky či s rozhovory s pamětníky. Ty dokumentují především život a osudy konkrétních lidí a vývoj a způsob, jakým si nacistické Německo zajišťovalo pracovní síly. Unikátní jsou snímky českého fotografa Zdeňka Tmeje z období jeho nuceného nasazení v letech 1942 až 1944.

Jak uvedla berlínská zpravodajka ČT Hana Scharffová, výstava částečně přejímá materiály z putovní expozice, která už byla k vidění v Česku. Přichází v době, kdy v Berlíně právě skončila roční výstava o polských nuceně nasazených.

Výstava popisuje vývoj procesu nuceného nasazení - od dobrovolných odjezdů a vzniku pracovních úřadů přes mobilizaci mládeže až po následky porušování pracovní kázně. Ukazuje i každodenní život totálně nasazených Čechů a popisuje i velkou odškodňovací akci Německa mezi lety 2000 až 2006 za vlády spolkového kancléře Gerharda Schrödera. Ta na kompenzaci vyčlenila čtyři miliardy eur. Symbolickou náhradu v celkové výši 423 milionů marek dostalo i 86 000 Čechů.

V době nacismu vykonávalo nucené práce odhadem asi 640 000 Čechů. Jak vysvětluje jeden z panelů na výstavě, nacisté odkládali „definitivní řešení české otázky“ z taktických a hospodářských důvodů. Šlo jim prý o maximální využití hospodářského potenciálu českých zemí.

  • Nuceně nasazení v nacistickém Německu autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/3/240/23901.jpg
  • Nuceně nasazení v nacistickém Německu autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/3/239/23899.jpg
  • Hákový kříž autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/3/240/23903.jpg
  • Výroba tanků v nacistickém Německu autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/3/240/23902.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Volodymyr Zelenskyj předal Petru Pavlovi řád za zásluhy o Ukrajinu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po pátečním jednání v Kyjevě předal českému prezidentovi Petru Pavlovi Řád knížete Jaroslava Moudrého nejvyššího stupně za osobní přínos ke spolupráci a za obhajobu územní celistvosti země. Ukrajina udělila Pavlovi tento řád již loni v srpnu, ale oficiálně si ho převzal až nyní. Český prezident pokračuje druhým dnem v návštěvě země. Podle něj česká iniciativa zajišťuje polovinu dodávek munice pro ukrajinskou armádu.
08:08Aktualizovánopřed 24 mminutami

Ukrajina už nemá ani jednu plně funkční elektrárnu, řekl Šmyhal

Ukrajina již nemá ani jednu plně funkční elektrárnu, uvedl tamní ministr energetiky Denys Šmyhal. Země chce dovážet více elektřiny a chystá jednání se spojenci, dodal. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podle portálu listu Ukrajinska pravda prohlásil, že Ukrajina nedokáže pokrýt více než třetinu energetických potřeb.
17:12Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Trumpův zmocněnec zamíří do Grónska v březnu. Věří v dohodu

Zmocněnec amerického prezidenta Donalda Trumpa Jeff Landry chce Grónsko navštívit v březnu, aby usiloval o dohodu s Dány, sdělil stanici Fox News. Trump opakovaně prohlašuje, že USA o arktický ostrov, který je poloautonomní součástí Dánska, stojí, prý kvůli strategickým a bezpečnostním důvodům. Grónští i dánští státníci to ovšem odmítají, jednat s nimi má v pondělí generální tajemník NATO Mark Rutte.
14:44Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Čech vězněný ve Venezuele Jan Darmovzal byl propuštěn

Po několika týdnech intenzivního vyjednávání se podařilo propustit Čecha Jana Darmovzala vězněného ve Venezuele. Na mimořádném brífinku to ve sněmovně oznámili ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) a premiér Andrej Babiš (ANO). Český občan byl dle Macinky propuštěn v pátek okolo 04:00 SEČ a je v docela uspokojivém zdravotním stavu v Caracasu. Česko pro něj do země posílá letadlo. Macinka později Radiožurnálu sdělil, že letoun do Prahy přepraví i dalších šest propuštěných jiných národností.
09:37Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Na Ukrajinu poputují další maskovací sítě z Česka

Maskovací sítě pro Ukrajinu nově pletou dobrovolníci v Jablonci nad Nisou. Vznikla tam iniciativa Motanka. Asi šestnáct sítí odtamtud mají v plánu poslat na konci ledna do centra ve Lvově. Pletení sítí pro zemi bránící se už téměř čtyři roky otevřené ruské invazi se v tuzemsku věnují i další organizace – například v Brně.
před 1 hhodinou

Počet migrantů, kteří vstoupili do EU nelegálně, klesl loni o čtvrtinu

Počet migrantů, kteří loni nelegálně překročili hranice Evropské unie, klesl oproti roku 2024 o 26 procent na přibližně 178 tisíc. Je to nejnižší zaznamenané číslo od roku 2021 a je téměř poloviční ve srovnání s rokem 2023, uvedla ve čtvrtek unijní pohraniční agentura Frontex. Nejvyužívanější byly trasy přes střed a východ Středozemního moře. Frontex ale varuje, že situace na hranicích Evropy zůstává nejistá.
před 1 hhodinou

Írán odpojil internet v panice, Starlink rušit nedokáže

Teherán odpojil internet během protestů v panice a o přístup k síti přišlo dočasně i ministerstvo zahraničí. Píše to list Financial Times s odkazem na experty. Odříznutí Íránci se navzdory hrozbě represí pokoušejí komunikovat se světem přes Starlink. Íránské úřady se marně snaží rušit signál, a tak zabavují lidem antény.
před 3 hhodinami

„Viděl jsem peklo.“ Íranci popisují kulometnou palbu a pach krve v ulicích

Íránské bezpečnostní síly střílely protestující bez rozdílu do hlavy a lidé teď musejí hledat své děti v kontejnerech mezi stovkami znetvořených těl. Tak popisují masakry svědci, kterým se podařilo i přes blackout spojit se zahraničními médii. Podle pozůstalých chtějí úřady za odvoz těl spoustu peněz. Osud možná až dvaceti tisíc zatčených demonstrantů zůstává nejasný. Podle expertů režim protesty zřejmě prozatím potlačil, píše agentura AFP.
11:21Aktualizovánopřed 4 hhodinami
Načítání...