Belgická policie při svém největším zátahu rozluštila „nenapadnutelné“ kódování

Belgická policie při největším zátahu ve své historii zabavila 17 tun kokainu, zbraně, auta, policejní uniformy a 1,2 milionu eur (31,5 milionu korun) v hotovosti. Policii se podařilo proniknout do kódované komunikační sítě používané zločineckou organizací, přestože si podezřelí posílali zprávy přes systém Sky ECC, který se prezentuje jako nejbezpečnější komunikační platforma na světě a je všeobecně považován za nenapadnutelný.

O úspěchu policie informoval list Le Monde. V Belgii během úterka provedlo na 1600 agentů více než dvě stě domovních prohlídek. Zadrželi 48 osob, včetně jednoho advokáta, a zabavili 185 telefonů. Policejní zátah se uskutečnil v úterý také v Nizozemsku, kde policie zabavila server Sky ECC a zatkla asi třicet podezřelých.

„Máme teď jasnější a podrobnější představu o fungování těchto zločineckých organizací, o jejich celosvětovém charakteru, jejich neomezených finančních možnostech, bezohlednosti a agresivitě,“ uvedl v úterý večer federální prokurátor Frédéric Van Leeuw.

Společnost Sky ECC poskytuje své služby z Kanady a ze Spojených států, celá čtvrtina aktivních uživatelů sítě se ale pohybovala na území Belgie a Nizozemska, uvádí Le Monde. To přitáhlo pozornost vyšetřovatelů z Antverp, kteří se v posledních letech potýkali s rapidním nárůstem obchodů s kokainem v jejich městě.

Policie do sítě „kryptotelefonů“ pronikla v roce 2018 a zachytila celkem miliardu zpráv. Doposud se jí podařilo rozšifrovat přibližně polovinu z nich.

Justice si řekla provozovateli sítě o odměnu

Společnost Sky ECC má vlastní servery, vlastní SIM karty a ovládá telefony na dálku, takže při jejich zabavení je možné je na dálku smazat. Předplatné služby vyjde na 800 až 2200 eur (přibližně 21 tisíc až 57 tisíc korun) za pololetí.

Belgická justice po zátahu připravuje stovky dalších vyšetřování. Federální soud také poslal své číslo účtu společnosti Sky ECC, protože ta slibovala milion eur (26,2 milionu korun) komukoliv, komu se podaří infiltrovat do její komunikační platformy, píše Le Monde.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Hormuz se otevře v neděli, hned po podpisu dohody s Íránem, tvrdí Trump

Podpis dohody s Íránem je naplánován na neděli, uvedl v sobotu americký prezident Donald Trump. Ihned po podpisu bude pro všechny otevřen Hormuzský průliv, tvrdí také. Teherán však v sobotu uvedl, že v neděli memorandum podepsané nebude. Írán chce také účtovat služby poskytované v Hormuzském průlivu.
19:43Aktualizovánopřed 57 mminutami

Obrazem: Přehlídka, přelet a davy v ulicích. Karel III. slavil oficiální narozeniny

Britský král Karel III. má sice narozeniny až v listopadu, oficiálně je ale slaví v červnu společně s Brity. Ani letos nechyběla vojenská přehlídka a procesí, v němž se král a jeho rodina vydali usazeni v kočáře z Buckinghamského paláce do ulic. V Británii se mezitím probírá, s kolika penězi může armáda počítat.
před 1 hhodinou

Orbán dál povede Fidesz. Strana se musí změnit, uznal

Bývalý premiér Maďarska Viktor Orbán po nedávné volební porážce v politice nekončí. Stranu Fidesz povede i nadále. Na volebním sjezdu neměl soupeře – sám ale vzkázal, že partaj se musí změnit. Jeho nástupce Péter Magyar mezitím vyzývá k demisi mnohé tváře bývalé vlády.
před 2 hhodinami

Ukrajinské útoky způsobily požáry v ruském přístavu a v závodě pro přepravu ropy

Ukrajinský dronový útok v noci na sobotu způsobil požár v přístavu Těmrjuk v jihoruském Krasnodarském kraji. Jeden člověk zemřel a tři další utrpěli zranění, informoval tamní gubernátor Veniamin Kondratěv. V jihoruské Volgogradské oblasti ukrajinská armáda zasáhla závod zajišťující přepravu ropy, také tento úder vedl k požáru, uvedl ukrajinský generální štáb. Ukrajinské úřady hlásí téměř dvě desítky zraněných po ruských útocích.
před 10 hhodinami

Cizí rozvědky nás špehují pomocí želv a ryb, tvrdí Čína

Zahraniční rozvědky využívají želvy a ryby vybavené senzory ke sběru citlivých dat a mapování podmořských zón čínského pobřeží. V pátek to podle agentury AFP uvedlo čínské ministerstvo státní bezpečnosti v příspěvku na sociálních sítích nazvaném V hlubinách moře se proudy chvějí. Rozvědky podle Pekingu používají i další nové špionážní vybavení a čínští rybáři by proto měli být ostražití a hlásit veškeré podezřelé předměty, které na moři naleznou.
před 12 hhodinami

Palestinský lékař uvězněný Izraelem se obrátil na nejvyšší soud

Až u izraelského nejvyššího soudu skončil případ palestinského lékaře, kterého zadržela izraelská armáda na sklonku roku 2024 v Gaze s tím, že patří k teroristickému hnutí Hamás. Lidskoprávní organizace tvrdí, že strávil přes 500 dní ve vězení bez konkrétního formálního obvinění. Nejvyšší soud má teď na stole žádost o jeho propuštění.
před 12 hhodinami

Dohoda s USA počítá s ukončením americké blokády Íránu, tvrdí Arakčí

Návrh mírové dohody Íránu se Spojenými státy počítá s ukončením americké blokády íránských přístavů a s novým uspořádáním v Hormuzském průlivu. Prohlásil to v pátek večer íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí. Řekl také, že žádné rozhovory o íránském jaderném programu nezačnou, dokud nebude úmluva zcela převedena do praxe, píší agentury AFP a Reuters.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

V Kyjevě odstranili pomník spisovatele Bulgakova, na sítích vypukly spory

Z ukrajinské metropole byla odstraněna socha sovětského spisovatele Michaila Bulgakova, autora známého románu Mistr a Markétka. Navzdory tomu, že o tomto kroku bylo rozhodnuto už na konci loňského roku, se o něm nyní na sociálních sítích a v médiích vedou spory – a to jak v ukrajinštině, tak ruštině. Odstraňování části památníků na Ukrajině probíhá v souladu s takzvaným dekolonizačním zákonem z roku 2023.
před 14 hhodinami
Načítání...