Americký křižník omylem sestřelil vlastní stíhačku, letci přežili

Stíhačka amerického námořnictva byla sestřelena nad Rudým mořem při palbě do vlastních řad, uvedly agentura AP a web BBC News s odvoláním na americkou armádu. Oba členové posádky letadla byli zachráněni, přičemž jeden z nich utrpěl při incidentu lehká zranění.

„Řízený raketový křižník USS Gettysburg, který je součástí úderné skupiny letadlových lodí USS Harry S. Truman, omylem vystřelil a zasáhl letoun F/A-18 Hornet, který letěl z letadlové lodi USS Harry S. Truman,“ uvedlo regionální velitelství americké armády CENTCOM v prohlášení.

Palbou do vlastních řad (přátelská palba) se označuje vojenský útok na spřátelené jednotky, původně zamýšlený jako útok na nepřítele, buď kvůli mylné identifikaci cíle jako nepřátelského nebo kvůli poruše či nepřesnosti zbraní.

CENTCOM předtím v sobotu večer oznámil letecké údery na jemenské hlavní město Saná. Podle armády byly cíli úderů „sklad raket a velitelské centrum provozované hútíji, které podporuje Írán". O explozích v jemenském hlavním městě informoval i reportér agentury AFP.

Američané se snaží narušit operace jemenských povstalců

Americké centrální velení dodalo, že nad Rudým mořem zasáhlo také několik hútíjských bezpilotních letounů a protilodní řízenou střelu. Hlavním cílem zdejších operací je „narušit a oslabit operace hútíů, jako jsou útoky proti válečným lodím amerického námořnictva a obchodním plavidlům v jižní části Rudého moře a v Adenském zálivu,“ dodal zpravodajský web BBC News.

Hútíové jsou Íránem podporovaná povstalecká skupina, která ovládá severozápad Jemenu. Na izraelskou a mezinárodní lodní dopravu začali útočit krátce po zahájení války v Gaze v říjnu 2023 s tím, že jednají ze solidarity s Palestinci.

V noci na sobotu dopadla do města Jaffa, které je součástí telavivského okrsku, střela vypálená z Jemenu a zranila dvacet lidí. K útoku se přihlásili právě jemenští povstalci hútíové. Izraelská armáda oznámila, že střelu se systému protiraketové obrany nepodařilo zachytit a že vyšetřuje, proč se tak stalo.

Hútíové se k útoku přihlásili a jeden z jejich velitelů poté na sociální síti X napsal několik posměšných vzkazů i v hebrejštině. „Selhání izraelských obranných systémů znamená, že srdce sionistického nepřítele už není v bezpečí,“ napsal. „Protiraketové systémy za miliardy dolarů už nejsou k ničemu,“ dodal.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Americká ministryně spravedlnosti nařídila posílit vyšetřování Antify

Americká ministryně Pam Bondiová nařídila posílit vyšetřování aktivit organizace Antifa (antifašistická akce) a dalších podobných skupin, které označila za extremistické, uvedla agentura Reuters, která se seznámila s nařízením ministryně. V září americký prezident Donald Trump označil Antifu za teroristickou organizaci.
před 1 hhodinou

Paleodieta je pohádka, člověk se jen masem nikdy neživil, tvrdí výzkum

Rozsáhlá analýza zbytků lidské potravy z období pravěku přinesla silné argumenty pro vyvrácení hypotéz o tom, že se v době kamenné konzumovalo hlavně maso.
před 2 hhodinami

Polsko posiluje obranu i na moři

Polsko posiluje námořnictvo. Od Švédska si objednalo tři nové ponorky, které by mohlo dostat za pět let. Podle ministra obrany Wladyslawa Kosiniaka-Kamysze země vytváří v Baltském moři novou bezpečnostní architekturu. Varšava tak pokračuje ve výrazných investicích do obrany. Už teď na ni dává téměř pět procent HDP, nejvíce ze všech zemí NATO.
před 3 hhodinami

„Chameleon“ Šará čistí Sýrii od asadovské korupce a sní o jednotě

Rok od pádu diktátora Bašára Asada se nová syrská vláda potýká s celou řadou výzev, včetně pokračující fragmentace země a sektářského násilí. Podle expertů je ale namístě mírný optimismus, jelikož válkou zbídačená země zažívá přechodné období. Dočasný prezident Ahmad Šará boduje na diplomatickém poli, kde se bývalému džihádistovi daří budovat obraz světového státníka.
před 3 hhodinami

Americká armáda v Tichomoří zničila další plavidlo údajných pašeráků drog

Americká armáda v noci na pátek oznámila, že provedla další útok na plavidlo, které podle ní sloužilo pro pašování drog. Úder zabil čtyři lidi, uvedla armáda na sociální síti X. V uplynulých měsících americké ozbrojené síly provedly řadu podobných úderů, které vláda odůvodňuje snahou zastavit pašování omamných látek do Spojených států.
před 5 hhodinami

Americký nejvyšší soud dovolil Texasu použít překreslené volební obvody

Americký nejvyšší soud dovolil v noci na pátek Texasu, aby používal nově vytyčené volební obvody, které zvýhodňují republikány. Informují o tom agentury AP a Reuters. Využívání nových obvodů dříve zablokoval federální soud.
01:06Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Prezidenti Rwandy a Konga podepsali společně s Trumpem mírovou dohodu

Americký prezident Donald Trump a prezidenti Rwandy Paul Kagame a Konžské demokratické republiky Félix Tshisekedi ve čtvrtek ve Washingtonu podepsali mírovou dohodu, která má ukončit konflikt mezi oběma zeměmi, píše agentura AFP. Dlouholeté násilí ve východním Kongu, kde konžská armáda bojuje proti ozbrojeným skupinám, z nichž některé podporuje sousední Rwanda, je dalším z významných konfliktů, které se Trumpova administrativa snaží urovnat.
před 10 hhodinami

Rusové vážně poškodili elektrárnu v Chersonu, zranění jsou v Oděse a Slovjansku

Ruská armáda prakticky zcela zničila tepelnou elektrárnu v Chersonu na jihovýchodě Ukrajiny, která musela zastavit provoz. Bez tepla se podle oblastní správy ocitlo více než čtyřicet tisíc odběrných míst. V tamní nemocnici podlehla zraněním ze středečního ruského útoku šestiletá dívka. Řadu zraněných hlásí po ruských útocích z noci na čtvrtek Oděsa a Slovjansk.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami
Načítání...