Amazonský prales mizí až pětkrát rychleji než dříve. Tvrdí to národní ústav, jehož šéf skončil kvůli Bolsonarovi

Nové údaje zveřejněné brazilským Národním ústavem pro výzkum vesmíru (INPE) poukazují na prudký nárůst odlesňování amazonského deštného pralesa v uplynulém čtvrtletí. Informovala o tom agentura AP.

Mezi květnem a červencem letošního roku byla podle informací, které národní ústav zveřejnil v úterý, odlesněna větší část amazonského pralesa než ve stejném období v letech 2018, 2017 a 2016.

Jen v červenci bylo zničeno 2254 kilometrů čtverečních vegetace, což je třikrát až pětkrát více než ve stejném období v posledních čtyřech letech. Podle INPE jde zároveň o největší nárůst v odlesňování od zavedení současné metody počítání v roce 2014.

Minulý pátek kvůli neshodám s brazilským prezidentem Jairem Bolsonarem skončil ve funkci šéf INPE Ricardo Galvao. Prezident v červenci označil údaje o odlesňování amazonského pralesa v Brazílii, které ústav zveřejnil dříve, za nepravdivé. Podle nich se odlesňování brazilského pralesa v Amazonii zvýšilo za předchozí rok o 88 procent. Galvao prezidentova slova označil za „vtip 14letého chlapce“.

Bývalý armádní důstojník Bolsonaro, který stojí v čele páté největší země světa od letošního ledna, proslul řadou kontroverzních výroků. Před nástupem do úřadu si dokonce za některé vysloužil obvinění z rasismu. Bolsonaro se netají tím, že považuje za důležitější rozvoj ekonomiky než ochranu životního prostředí. Opakovaně též uvedl, že zvažuje odstoupení své země od pařížské klimatické dohody. Chystá se rovněž legalizovat těžbu nerostného bohatství v domorodých rezervacích v Amazonii.