Zastupitelé schválili postup převodu družstevních bytů v Olomouci. S malým doplatkem

Zastupitelstvo Olomouce po více než pětihodinové diskusi schválilo záměr postupu dlouho chystaného převodu čtyř stovek družstevních bytů na nájemníky s doplatkem, který činí jen malou část jejich obvyklé ceny. Nájemníci s tímto řešením převodu družstevních bytů většinou souhlasí. Za byty zaplatí celkem přes padesát milionů korun, peníze připadnou dvěma bytovým družstvům.

Primátor Miroslav Žbánek (ANO) po schválení záměru postupu převodu družstevních bytů upozornil, že celý proces je teprve na samém začátku. Zastupitelstvo ještě bude v příštích měsících projednávat jednotlivé právní úkony, aby transakce s družstevními byty mohla být zdárně dokončena. Podle schváleného záměru postupu by měl obnášet doplatek nájemníků na jeden družstevní byt 2421 korun a 3246 korun za metr čtvereční.

Radní v předkládací zprávě pro zastupitele upozornili, že schválenou variantu se dosud nepodařilo prosadit v družstvech, pod která nyní byty spadají. Tento způsob převodu s menším doplatkem družstevních bytů naopak podporují nájemníci.

Ve hře byly ještě dvě varianty

Druhá připravená varianta počítala s vyšším doplatkem, což se nájemníkům už nezamlouvalo. Návrh vycházel z aktuálních rozhodování orgánů družstev. „Výhodou je také bezpečnější míra doplatku a přísnější přístup k nakládání s majetkem,“ stojí v předkládací zprávě. Třetí navrhovaný způsob zahrnoval převod spoluvlastnických podílů z družstev na radnici, která by pak mohla rozhodnout o převodech bytů. Na seznamu možných řešení byla i varianta vyčkat s převodem bytů na rozhodnutí soudu o platnosti smlouvy o smlouvě budoucí, jež se této realitní transakce týká. S tímto řešením nájemníci nesouhlasili.

Před více než dvaceti lety v Olomouci začala stavba bytů, kterou zčásti dotoval stát, část nákladů zaplatili nájemníci a zbytek doplatili v nájemném. „Smlouvy měly určité znění. Že po dobu dvaceti let budeme splácet něco jako hypotéku. A po dvaceti letech se nám byty přepíší do osobního vlastnictví,“ řekla již dříve jedna z nájemnic.

Vedení družstev doporučila počkat na rozhodnutí soudu

Návrh na způsob převodu družstevních bytů, který počítal s doplatkem pro bytová družstva, byl v červnu z jednání zastupitelstva stažen. Nájemníci tvrdí, že byty družstvům, v nichž má majetkový podíl město, dvacet let spláceli a požadovali je převést bez doplatku. Radní se rozhodli návrh dopracovat, aby transakce s byty v hodnotě bezmála 870 milionů korun byla důkladně připravena.

K variantě převodu bytů s doplatkem se nakonec začal klonit i právní zástupce části nájemníků Zdeněk Joukl. Vedení družstev po poradě s kontrolními komisemi naopak doporučila vyčkat na rozhodnutí soudu ohledně platnosti smluv.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Beskydy zasáhly extrémně silné bouřky. Jinde komplikovaly dopravu

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve středu pozdě odpoledne na svém webu varoval, že v oblasti Novojičínska až Ostravska a Bohumínska se vytvořily extrémně silné bouřky s úhrny srážek kolem 40 milimetrů za půl hodiny a nárazy větru kolem 90 kilometrů v hodině. Bouřky už přes den působily problémy v dopravě i dodávkách elektřiny.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Řidičům na D5 u Rozvadova se uzavřela většina odpočívky

Ředitelství silnic a dálnic uzavřelo větší část odpočívky na dálnici D5 u Rozvadova ve směru z Německa na Plzeň a Prahu. Řidiči kamionů tak dočasně přišli o stovku míst. Důvodem jsou rozsáhlé úpravy parkoviště, které mají počet stání zvýšit. Modernizace a rozšíření obou částí největší odpočívky v Česku vyjdou na téměř 650 milionů korun.
před 6 hhodinami

Bouře způsobily výpadky elektřiny. Dětský tábor zasáhl blesk

Českem během večera a noci přecházely bouřky doprovázené přívalovým deštěm a někde i kroupami. Záchranáři na Jindřichohradecku ošetřili na dětském táboře šest lidí po zásahu bleskem. Dospělého muže, který byl po úderu krátce v bezvědomí, transportoval vrtulník. Pět dětí pak do nemocnice převezly sanitky ve stabilizovaném stavu. Počasí způsobilo komplikace na silnicích i železnicích. Podle energetické skupiny ČEZ byly kvůli bouřkám tisíce domácností bez proudu.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Nová pravidla pro letní tábory: méně byrokracie i změny v hygieně

Pro letní dětské tábory letos platí nová pravidla vyplývající z novely hygienické vyhlášky. Pořadatelům mají přinést méně byrokracie. Novinky se týkají zdravotní způsobilosti vedoucích, hygienických zařízení i provozu kuchyně.
před 20 hhodinami

VideoOhrožení dudci chocholatí se vrací, zahnízdili na Hradecku

Po letech úspěšně zahnízdil dudek chocholatý u Hradce Králové a vyvedl zde i mláďata. Podle ornitologů se ohrožený pták vrací hlavně díky obnově pastvin, starých sadů a otevřené krajiny. Ochranáři pracovali na obnově přirozeného prostředí těchto ptáků posledních 25 let. Poprvé za tu dobu ohrožený pták zahnízdil v jedné ze speciálních budek, kterou mu připravili. Vyvedl zde pět mláďat. Dudek je velký zhruba jako kos, zdobí ho černé a bílé skvrny. Jeho nejnápadnějším znakem je ale chocholka. V devatenáctém století se v tuzemsku vyskytoval hojně. Pak téměř vymizel. K jeho návratu mohlo přispět i teplejší počasí. Podle odborníků je možné, že lidé budou moct v následujících letech dudka chocholatého vídat a slýchat v přírodě stále častěji.
před 20 hhodinami

Záchranáři kvůli vedrům hlásí rekordní počty výjezdů, překonávají i covidové maximum

Jihomoravská zdravotnická záchranná služba zaznamenala v pondělí rekordní počet událostí. Lidé jich nahlásili 437, tedy víc než v listopadu 2021 během covidové epidemie. Rekordní počet výjezdů hlásí i Moravskoslezský kraj. Podle záchranářů souvisela velká část zásahů s extrémními teplotami – nejčastěji šlo o kolapsy, úpaly, dehydrataci, ale také úrazy nebo zhoršení zdravotního stavu.
30. 6. 2026Aktualizováno30. 6. 2026

Končí zbraňová amnestie. Lidé odevzdali střílející nůž i minomet

Zbraňová amnestie, při které mohli lidé beztrestně odevzdat nebo legalizovat nelegálně držené zbraně či střelivo, je u konce. Vyhlášena byla od ledna na půl roku v souvislosti s novým zbraňovým zákonem. Lidé během ní odevzdali policistům i řadu kuriózních zbraní – například střílející nůž, pevnostní minomet nebo australský kulomet. Přesné výsledky zveřejní Policejní prezidium příští týden, s jistotou ale půjde o tisíce zbraní a desítky tisíc kusů střeliva.
30. 6. 2026Aktualizováno30. 6. 2026

Vedra ohrožují ryby i raky. Rybáři provzdušňují nádrže a čekají na déšť

Na dešťové srážky čekají rybáři po celém Česku. Tropické teploty a dlouhodobé sucho snižují množství kyslíku ve vodě. Rybáři proto na některých místech instalují aerátory nebo mění způsob vypouštění vody, aby zabránili úhynům ryb. Problémy se objevují také u raků říčních.
30. 6. 2026

Evropský pohled