Zásahovka zadržela pěstitele marihuany. Vydělali na ní kolem osmi milionů

Skupina mužů ve věku 25 až 56 let z Bruntálska a Šumperska, kterou zadržela moravskoslezská a pražská zásahová jednotka, si prodejem marihuany mohla vydělat kolem osmi milionů korun. Muži marihuanu pěstovali ve velkokapacitních stanech od počátku roku 2014.

Výrobky z marihuany prodávali nejen v hlavním městě, severních Čechách a Moravskoslezském kraji, ale také v Polsku. Sdělil to náměstek moravskoslezského ředitele pro službu kriminální policie a vyšetřování Radim Wita.

Podle něj muži pěstovali kvalitní marihuanu s vysokým obsahem THC. „Bylo provedeno několik prohlídek domovních a prohlídek jiných prostor. Při těchto prohlídkách se podařilo zajistit několik velkokapacitních stanů pro pěstování marihuany. Pět hydroponních strojů pro hydroponní pěstování marihuany a také na 500 rostlin marihuany těsně před sklizní,“ řekl Wita. Policie zajistila i zhruba jeden kilogram sušené marihuany připravené k distribuci a další výrobky jako jsou hašiš a Fénixovy slzy, tedy tinkturu s obsahem vysokého množství THC.

Pěstírna marihuany (zdroj: ČT24)

Wita uvedl, že z jednoho pěstebního cyklu marihuany, který trvá zhruba tři měsíce, si skupina mohla vydělat prodejem marihuany přibližně 800 000 korun. „Z té zajištěné marihuany, která byla těsně před sklizní, se našim znaleckým zkoumáním podařilo zjistit, že by bylo možno získat až 14,5 kilogramu sušiny. To znamená v hodnotě nějakých 1,4 milionu korun,“ podotkl Wita.

K pěstování drog muži využívali například opuštěné chaty i bývalý penzion. „Stany byly umístěny uvnitř nepoužívaných objektů, jejichž majitelem byl jeden z těch pachatelů. Celá organizace fungovala tak, že jeden z těch pachatelů právě poskytoval prostory k pěstování, zbylí pachatelé se zabývali vlastním pěstováním marihuany, další se potom staral o distribuci, případně výrobu následných výrobků,“ upřesnil Wita.

Muži jsou stíháni vazebně a byli obviněni z nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy. Hrozí jim až dvanáctileté vězení. V minulosti za obdobnou trestnou činnost nebyli trestáni, někteří byli i zaměstnáni.

Odhalovali spíše menší pěstitele

V letošní první polovině roku se kriminalistům dařilo odhalovat spíše menší pěstitele, kteří drogu vyráběli v bytech. Celkem se jednalo o sedm pěstíren. „Především v podzimních a jarních měsících se produkce marihuany přesouvá do bytů a rodinných domů,“ uvedl vedoucí oddělení obecné kriminality Městského ředitelství policie Ostrava Kamil Vašťák.

Podle něj je Moravskoslezský kraj specifický svou polohou a blízkostí státních hranic s Polskem i Slovenskem, často tak do regionu přijíždějí pro marihuanu právě Poláci či Slováci.