Za výbuch domu v Koryčanech podle znalce možná mohla závada na elektroinstalaci

Tragický výbuch rodinného domu v Koryčanech na Kroměřížsku mohla způsobit technická porucha na elektroinstalaci. Na jedné přívodní fázi hlavního vypínače byla hloubková degradace materiálu, na vodiči i svorce. Poškozené místo žhnulo, a tím se mohl iniciovat výbuch, uvedl znalec u soudu. Explozi způsobil podle obžaloby jednatřicetiletý Hynek Šípek navrtáním plynového potrubí. Při předloňském výbuchu zahynuli dva zasahující dobrovolní hasiči, další čtyři lidé včetně dvou hasičů a obžalovaného utrpěli zranění.

Za obecné ohrožení z nedbalosti hrozí Šípkovi dva roky až osm let vězení. Šípek dříve řekl, že potrubí před neštěstím omylem navrtal. Svého činu litoval, uvedl také, že se snažil explozi zabránit. Majitelkou domu byla Šípkova žena, manželé ho opravovali.

Znalec Jiří Ledvina u soudu přiblížil, že elektroinstalace mohla být namáhána delší dobu. „Krabička mohla být ‚načnutá‘, mohlo se to dít déle, ale že byl velký proudový odběr, byla velká intenzita, začalo to žhnout,“ nastínil Ledvina. Nebylo to podle něj způsobeno tím, že by někdo do elektroinstalace úmyslně zasahoval. Podle znalce Petra Lepíka mohl výbuch iniciovat jistič nebo vypínač.

Náměstek generálního ředitele Hasičského záchranného sboru ČR Petr Ošlejšek řekl, že kontrolní zpráva při posuzování zásahu hasičů od příjezdu až po výbuch nezjistila nic, co by bylo v rozporu nebo se odklonilo od běžného postupu.

Dělal jsem, co jsem mohl, řekl obžalovaný

Podle obžaloby v důsledku neodborného zásahu začal masivně unikat plyn, který se nashromáždil v domě. Přestože se Šípek podle žalobce snažil uzavřít hlavní uzávěr plynu a věc oznámil na havarijní linku plynařů, došlo k explozi, která dům zničila.

Šípek dříve poznamenal, že souhlasí s podanou obžalobou, ne však s právní kvalifikací. Po navrtání potrubí ucítil zápach a uslyšel syčení. Plyn podle něj unikal zhruba patnáct minut. Zavolal plynařům, s řemeslníkem ze sousedního domu uzavřeli hlavní uzávěru plynu. „Snažil jsem se dělat vše, co jsem mohl,“ zdůraznil dříve obžalovaný.

Plyn v domě v Masarykově ulici explodoval 15. září 2021. Výbuch dům zcela zničil, značně poškodil i dva sousední rodinné domy. Ženy, které v nich bydlí, uvedly, že už jsou oba opravené, náklady jim pokryla pojistka.

Podle obžaloby činila majetková škoda přes dva miliony korun. Příbuzní obětí a zraněných, město Koryčany, zdravotní pojišťovny a správa sociálního zabezpečení požadují u soudu jako náhradu za nemajetkovou újmu přibližně osmnáct milionů korun. Hlavní líčení bude pokračovat 11. července.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

„Zmodrala a přestala dýchat.“ Fialová tramvaj napoví, jak pomoct epileptikovi

Epilepsie se může projevovat opakovanými a náhodnými záchvaty. Onemocnění má v Česku asi osmdesát tisíc lidí, rizikovou skupinou jsou děti. Řada lidí stále neví, jak správně reagovat, když se stanou svědky epileptického záchvatu. U příležitosti světového dne podpory lidí s epilepsií (takzvaný Purple Day) se cestující během čtvrteční jízdy fialovou tramvají v Praze od odborníků dozví, jak epileptický záchvat vypadá a jak správně poskytnout první pomoc.
před 1 hhodinou

Policie obvinila v korupční kauze fotbalu 32 lidí, část v organizované skupině

Policisté obvinili 32 lidí v korupční fotbalové kauze spjaté s ovlivňováním utkání kvůli sázkám. Stíháni jsou mimo jiné za trestné činy podvod, úplatkářství a legalizaci výnosů z trestné činnosti. Detektivové viní část z nich z účasti na organizované zločinecké skupině, uvedlo Vrchní státní zastupitelství (VSZ) v Olomouci, které případ dozoruje. Počet obviněných se může ještě rozšířit, uvedli žalobci. Během úterního policejního zátahu bylo zadrženo podle žalobců několik desítek lidí a provedeny domovní prohlídky a prohlídky jiných prostor a pozemků. Karvinský klub už přišel o svého generálního partnera, společnost OKD.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Brněnská botanická zahrada nasadila proti škůdcům dravá slunéčka

Botanická zahrada v Brně zahájila přechod na biologickou ochranu rostlin. Ve sklenících nově proti červcům nasadila dravá slunéčka, která škůdce aktivně vyhledávají a požírají. Důvodem změny je klesající účinnost chemických postřiků – červci si vůči nim postupně vytvořili odolnost.
před 16 hhodinami

Oprava pražské Kbelské ulice uzavře sjezdy a nájezdy, vznikne virtuální tunel

Při opravě Kbelské ulice v Praze budou uzavřeny všechny sjezdy a nájezdy v úseku mezi Novopackou a Cínoveckou ulicí. Náměstek pražského primátora pro dopravu Jaromír Beránek (Piráti) uvedl, že vznikne takzvaný virtuální tunel, který má zajistit co nejplynulejší dopravu. Technická správa komunikací (TSK) před zahájením prací chystá rozsáhlou informační kampaň. Oprava začne 2. července a měla by trvat do 15. srpna.
před 16 hhodinami

Majitelé psů si letos místy výrazně připlatí

Řada obcí letos zdražila poplatky za psy. Třeba v Novém Kníně zaplatí majitelé nově ročně až tisíc korun místo původní stovky. Oslovené radnice zdražování zdůvodňují rostoucími náklady na úklid i odchyt toulavých zvířat. Majitelé psů s úhradou podle úřadů často otálejí a část poplatků zůstává nevybraná i z minulých let. Termín splatnosti má většina obcí nastavený na konec března.
před 17 hhodinami

Sokolovská uhelná kvůli drahému plynu zvýší těžbu uhlí

Sokolovská uhelná letos plánuje vytěžit až o půl milionu tun uhlí více, než původně plánovala. K navýšení těžebního plánu společnost nutí zdražení zemního plynu v souvislosti s konfliktem na Blízkém východě. Právě na plyn přitom firma spoléhala po odklonu od těžby. Kvůli nestabilitě na trhu je nyní uhlí bezpečnější alternativou. K těžbě suroviny v dostatečném množství ale aktuálně chybějí kapacity.
před 21 hhodinami

VideoV Uherském Hradišti ruší místní záhadné rány. Strážníci zdroj zatím nenašli

Zvuk připomínající střelbu už dva týdny ruší lidi v Uherském Hradišti. Budí je ze spaní a ozývá se někdy i přes den. Strážníci nevylučují, že je to naschvál a snaží se zjistit, odkud rámus vychází – zatím však marně. „Ten hluk se šíří tak, že se tříští o stěny domů a je těžké určit jeho správný směr,“ vysvětluje velitel tamních strážníků Vlastimil Pauřík. Zvuk pravděpodobně vychází z okolí Husovy ulice. Někdy se ozývá ve dvacetiminutových intervalech. Jindy ale na něj strážníci čekají marně. Pokud by se úmyslné dělání rámusu potvrdilo, hrozí možnému pachateli minimálně pokuta za rušení nočního klidu.
před 23 hhodinami

Ražbu tunelu Homole zpožďují komplikace s podložím

Komplikace v ražbě tunelu Homole na budované dálnici D35 u Vysokého Mýta na Orlickoústecku odloží jeho dostavbu. Zprovozněn bude až v roce 2027. Tunel se bude podle generálního ředitele Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Radka Mátla objíždět, dálnice před a za ním se otevře letos v srpnu. Podle dosavadních plánů se po celém úseku D35 mezi Ostrovem na Chrudimsku a Vysokým Mýtem mělo jezdit od letošního prosince.
24. 3. 2026
Načítání...