Vyklízení Kliniky: Část věcí vynesli sami aktivisté, někteří zůstávají na střeše

Události: Druhý den vyklízení Kliniky (zdroj: ČT24)

Skupina aktivistů se zatím nechystá opustit střechu budovy bývalé plicní kliniky v Jeseniově ulici na pražském Žižkově. Zřejmě se tak nestane ani o víkendu, jak večer řekl zástupce Autonomního sociálního centra Klinika Arnošt Novák. Už dřív uvedl, že lidé na střeše chtějí důrazně upozornit na situaci kolem kliniky, kterou začal ve čtvrtek vyklízet exekutor. Pokud by chtěli objekt opustit, bude jim podle exekutora Iva Luhana uvolněna cesta. Budovu vlastní Správa železniční dopravní cesty (SŽDC), která ji chce rekonstruovat pro své úředníky.

„Platí, že na střeše stále zůstávají. Předpokládám, že se na tom ani zítra (v sobotu) nebude nic měnit,“ řekl Novák. Podle něho je na střeše asi pět lidí.

V pátek ráno pokračovalo vyklízení věcí z budovy. Část jich před příchodem exekutora vynosili sami aktivisté. Z budovy vyvezli například piano a odnesli kusy nábytku. Specializovaná firma zajišťovala dům proti dalšímu vniknutí, její pracovníci zatloukali okna a připevňovali mříže. Vyklízení a zabezpečování domu bude podle Luhana pokračovat i v dalších dnech. Zadní křídlo domu specializovaná firma zajistila již ve čtvrtek.

Aktivisté nechtěli vyvolávat konflikt, proto v pátek budovu většinou opustili sami. Svůj odpor proti exekuci podle Nováka ukázali již ve čtvrtek, kdy odmítli z budovy odejít i přes několik výzev. Nadále jsou však přesvědčeni, že budova zůstane prázdná, bude dál chátrat a SŽDC slibovanou rekonstrukci nezahájí.

Rekonstruováno by mělo být za dva roky

SŽDC podle aktuálního vyjádření mluvčí Kateřiny Šubové čeká na dokončení práce exekutora a na předání budovy. „My jsme povolali naše hasiče SŽDC, aby napomohli s vyklízením objektu, a bude se pokračovat s úklidem, i co se týká pozemku,“ řekla Šubová. Správa již má uzavřenou smlouvu se službou pro ostrahu nemovitosti. Jakmile exekutor předá budovu SŽDC, správa provede drobné opravy nutné k zahájení rekonstrukce.

V polovině roku by se měla uskutečnit soutěž na dodavatele rekonstrukce. „Předpokládáme, že samotná rekonstrukce by mohla trvat kolem 18 měsíců,“ řekla Šubová. Pak se do budovy nastěhuje zhruba padesát úředníků. 

Aktivisté obsadili nevyužívaný dům v roce 2014. Nejprve jej užívali načerno, později si vyjednali výpůjčku, která již vypršela. Mezitím objekt přešel ze správy Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových na SŽDC.

Proti exekuci se zástupci Kliniky opakovaně bránili, soudy všech instancí jejich námitky zamítly. Aktivisté i přesto odmítali prostory opustit s tím, že rekonstruovat se nezačne dříve než za rok a minimálně do té doby by mohli v objektu zůstat. Mohlo by tam podle nich působit například centrum pro ženy bez domova. Připomněli také, že soud nepřikázal SŽDC nechat budovu vyklidit, pouze to umožnil.