Vodáci slavili Vánoce na Lužnici

Suchdol nad Lužnicí (Jihočeský kraj) – Teplota hluboko pod nulou a částečně zamrzlá řeka. Takové podmínky vytvořilo počasí pro tradiční vodáckou akci – Vánoční sjezd Lužnice. Na oblíbenou vodáckou akci na ledové vodě letos vyrazilo asi padesát posádek z celé České republiky. Kdo nechtěl jet lodí, mohl si vzít kolo, nebo jít pěšky. Vodácká flotila se pravidelně v tento čas vydává na plavbu od Klikovského mostu v Suchdole do Majdaleny k jezu Pilař. Protože skalní vodáci jsou dost otužilí, mnozí z nich přijíždějí, i když jsou na řece zbytky ledu a na březích sníh. Romantiku Lužnice stále dotváří dosti neporušená příroda, která dokáže stále znovu překvapovat a okouzlovat.

Vzduch minus čtyři a voda těsně nad nulou, pro asi stovku vodáků to jsou ideální podmínky. Lužnice dnes patřila jen jim: „Bývalo to horší, to bylo i minus dvacet. Tohle je srdeční záležitost, hřeje to samo. V létě zásadně nejezdím,“ prohlašují nadšeně účastníci plavby. Největší česká vánoční vodácká akce vznikla jako recese v roce 1981. Neobvykle teplá zima tehdy podnítila partu nadšenců k tomu, aby zkusili řeku sjet i v prosinci. Postupem času začali přibývat lidé z celé země. „Jezdí z celé republiky, dostanou se sem i Pražáci,“ uvedl organizátor Vánočního splouvání Karel Böhm a starosta Suchdola nad Lužnicí Pavel Mráček (ČSSD) doplnil: „Vytáhne to lidi od vánočních stolů a postelí. Tady v Suchdole se na to každoročně všichni těší.“

Kromě náhradního teplého oblečení je téměř povinnou výbavou lodí termoska s grogem nebo svařeným vínem. Organizátoři ale před intenzivnějším popíjením alkoholu velmi důrazně varují. „Ti, co jedou, tak méně alkoholu, více rozumu a před Pilařem je led,“ varuje Karel Böhm. „Termosku zde máme připravenou – ořechy, rum a punč. Ale já nesmím, jedu autem,“ potvrzují vodáci. Pořadatel Karel Böhm dodal: „Dát si dva grogy není problém, ale nalít do sebe litr rumu, to už by byl problém obrovský.“ Přestože se v mrazu pouští na Lužnici pouze zkušení vodáci, všichni jsou o něco opatrnější než obvykle. Mimo jiné i proto, že přes led se ke břehu dostává jen hodně těžko.

Nahrávám video

Vánoční sjezd Lužnice je pro vodáky výjimkou, řeku museli formálně otevřít a po dojezdu všech posádek i zamknout. Znovu se na ni vypraví až koncem března.

Na oblíbenou vodáckou akci Vánoční sjezd Lužnice letos vyrazilo asi padesát posádek.
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

O bezplatné nedělní prohlídky na hradech je velký zájem, rezervace rychle mizí

Více než šedesát hradů a zámků ze 105 zapojených do nedělních bezplatných prohlídek už má plno, vyplývá z aktuálních údajů na webu Národního památkového ústavu (NPÚ) a jednotlivých památek. Na dalších objektech zbývají poslední volné termíny k rezervaci. V neděli 30. srpna se státní památky mimořádně poprvé otevřou zdarma v rámci projektu Dostupná kultura pro všechny, který vyhlásilo ministerstvo kultury.
před 55 mminutami

Začíná kompletní oprava pražské Invalidovny, trvat by měla čtyři roky

V Praze byla zahájena kompletní obnova barokní Invalidovny za 2,15 miliardy korun. Půjde o dosud největší investici Národního památkového ústavu (NPÚ), stavbaři od projektu převzali symbolický klíč. Na volném pozemku v jižním úseku u historické části památky vybudují dvě moderní přístavby pro Pražský filharmonický sbor a technické zázemí. Veřejnost se má do obnovené Invalidovny poprvé podívat v roce 2030.
před 5 hhodinami

Kroužek má dítě hlavně bavit. Rodiče by podle psycholožky měli upozadit své ambice

Výběr volnočasových aktivit pro děti by neměl být vedený ambicemi rodičů ani tlakem na výkon, podle školní psycholožky Markéty Švamberk Šauerové z Katedry psychologie Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy je důležité zohlednit věk dítěte, jeho zájmy i to, kolik dalších povinností už má. Zvlášť opatrní by měli být rodiče při nástupu dítěte do první třídy. Vedle kroužků děti potřebují také odpočinek, volnou hru a čas, kdy se mohou jednoduše nudit.
před 12 hhodinami

Použití pyrotechniky na stadionech by mohlo nově být trestným činem, řekl Šťastný

Použití pyrotechniky na stadionech by nově mohlo být místo přestupku trestným činem. Po úterním jednání pracovní skupiny Bezpečí na stadionech v Poslanecké sněmovně to řekl ministr pro sport, prevenci a zdraví Boris Šťastný (Motoristé). Podnět podle něj vzešel z fotbalového prostředí. Návrh, jehož součástí má být i povinnost pro Národní sportovní agenturu zřídit bezpečný digitální registr osob vyloučených z fotbalových utkání, by chtěla koalice do legislativního procesu předložit v září.
včera v 19:14

Demolice vyhořelé budovy ve Zlíně byla přerušena. Majitel chce část zachovat

Společnost Cream přerušila hlavní demoliční práce vyhořelé 34. budovy v bývalém baťovském areálu ve Zlíně. Se statiky a dalšími odborníky prověřuje technické možnosti, jak tuto část bezpečně oddělit od torza a zachovat ji jako autentickou připomínku její historie a původní baťovské architektury.
včera v 15:21

VideoSečteno: Hlavní město Praha

Seriál Sečteno napříč republikou mapuje témata, která by mohla rezonovat v kampani před volbami do zastupitelstev obcí 9. a 10. října 2026. V úterý 25. srpna se věnoval hlavnímu městu Praze.
včera v 14:21

VideoČasto se stanou věci, kterým by málokdo věřil, říkají Reportéři ČT Vrána a Vlach

Někdy se stanou věci, kterým by málokdo věřil, že se vůbec můžou stát. Řeč je o regionálních kauzách, které jsou leckdy tak překvapivé, že svou zajímavostí předčí i události na celostátní úrovni. Jaké kauzy se nejčastěji v regionech řeší? Jak snášejí zvídavé otázky místní podnikatelé a politici? Také o tom je podcast, ve kterém Janě Neumannové odpovídají reportéři Karel Vrána a Tomáš Vlach. Druhý jmenovaný přidává i své postřehy z častých návštěv Ukrajiny. V našich podcastech běžně mluvíme o tématech reportáží. V této speciální letní sérii vám představíme reportéry, kteří pro vás kauzy a reportáže natáčejí.
včera v 13:45

Obce investovaly do zadržování vody. Když ale neprší, není co zadržovat

Rybníky, mokřady nebo propustné povrchy pomáhají obcím na jihu Moravy zadržovat vodu v krajině. Některá opatření fungovala několik let, letošní dlouhodobé sucho ale ukazuje jejich limity. Když neprší a vysychají i potoky, není vodu kde vzít.
24. 8. 2026

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.