Vánoce na Zelňáku budou možná bez Zelňáku

Brno - Vánoční trhy letos na brněnském Zelném trhu možná nebudou. Náměstí prochází generální rekonstrukcí, kterou podle magistrátu zdržel archeologický průzkum. Nově by měla rekonstrukce skončit v květnu. Oprava se také prodraží, místo původních 60 milionů korun vyjde o sedm milionů dráž. Zelný trh je jednou z nejstarších osídlených lokalit historického centra města, podle odborníků je nejstarší osídlení čtyři tisíce let staré.

„Zdlouhavý archeologický průzkum je hlavním důvodem prodloužení termínu dokončení rekonstrukce Zelného trhu. V centrální lokalitě náměstí měl archeologický průzkum dle smluvního harmonogramu trvat v jedné části 10 dní, ve skutečnosti trval 112 dní,“ vysvětlil mluvčí magistrátu Pavel Žára. Ve zbytku lokality měli archeologové původně pracovat 36 dní.

Nově se tak termín otevření zrekonstruovaného náměstí odsouvá na polovinu května. Pro Brňany to znamená, že budou pro ovoce a zeleninu chodit ještě na jaře na Moravské náměstí, kam se stánkaři kvůli rekonstrukci přesunuli. A možná i to, že letos musí oželet tradiční „Vánoce na Zelňáku“, kde byly v rámci vánočních trhů soustředěny řemeslné stánky a tradiční výrobky. O tom, zda se trhy uskuteční alespoň na části náměstí a zda to bude pro lidi bezpečné, se rozhodne v nejbližších týdnech.

Krom prodloužení se rekonstrukce i prodraží. „Zvýší se náklady na opravu na 67 milionů korun, což je o sedm milionů více, než bylo plánováno. Navýšení schválili tento týden radní,“ dodal Žára.

Tisíce let historie

Pro poznání významné lokality nejen středověkého, ale i pravěkého osídlení však průzkum přinesl zajímavé nálezy. Například základy velké novověké budovy, středověké sklepy, také kostru člověka ze starší doby bronzové. Archeolog Anotnín Zůbek, který výzkum vede, uvedl, že Zelný trh dokládá osídlení čtyři tisíce let staré.

Až stavbaři opravu dokončí, Zelný trh se promění v odpočinkovou zónu s tržištěm. Zahradníci tu vysadí 17 stromů, dosud žádná zeleň na náměstí nebyla. Vzniknou zde také fontánky a opraví se historická kašna Parnas. S návratem na Zelný trh počítali i prodejci ovoce a zeleniny.

Historie Zelného trhu

Historické náměstí na starém Brně neslo v minulosti různé názvy, pojmenování Zelný trh se poprvé objevuje v 15. století, ačkoliv tradice obchodů v této části města sahá až do 13. století. Na náměstí si už ve středověku začala stavět domy bohatá šlechta a měšťané. Postupně se začaly objevovat i honosné paláce, například Ditrichštejnský palác, v němž dnes sídlí Moravské zemské muzeum.

Dominantou trhu se na konci 17. století stala barokní kašna Parnas podle návrhu Jana Bernarda Fischera z Erlachu. Původně tam stávala renesanční kašna. Přes Zelný trh pochodovala i vojska císaře Napoleona na jeho návštěvě Brna.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Volné pokoje v okolí Nového Města na Moravě před biatlonovým SP rychle ubývají

Hotely, penziony a další ubytovací zařízení na Vysočině se v souvislosti s blížícím se Světovým pohárem v biatlonu rychle plní. Podle dat Booking.com je už osmdesát procent ubytovacích kapacit od 22. do 25. ledna v okolí Nového Města na Moravě plných. Volná lůžka najdou návštěvníci také na webu světového poháru. Část fanoušků ale bude na závody dojíždět auty. Pro ty budou podle organizátorů vyhrazená parkoviště.
před 59 mminutami

Silničáři o víkendu strhnou v Brně most na D1, zavřou Kaštanovou ulici

Silničáři budou o víkendu v Brně demolovat další most na dálnici D1. Zatímco uplynulý víkend šlo o most přes dálnici D2, tentokrát přijde na řadu most přes Kaštanovou ulici. Ta propojuje Brno s okrajovými částmi Brněnské Ivanovice a Tuřany a slouží jako důležitá výpadovka na jihovýchod města. Ulice bude uzavřená od pátečního pozdního večera do pondělního rána.
před 1 hhodinou

Vláda chce podpořit výrobu léků v Česku. Chybí lidé, varují firmy

Vláda chce podpořit výrobu léků v tuzemsku a zároveň přilákat zahraniční investory. Důvodem jsou hlavně opakované výpadky některých medikamentů. Podle zástupců farmaceutických firem ale v Česku není dostatek kvalifikovaných pracovníků. A za nízké považují také úhrady, které zdravotní pojišťovny za léčiva platí.
před 8 hhodinami

Ve zbraňové amnestii zatím lidé odevzdali stovky zbraní, náboje i granát

V takzvané zbraňové amnestii lidé v Česku od začátku roku odevzdali policii už přes dvě stovky zbraní a více než dva tisíce kusů střeliva. Někdy jde i o kuriozní případy. Například v Královéhradeckém kraji přinesl jeden z oznamovatelů na služebnu torzo granátu. Zbraňová amnestie platí od 1. ledna do konce června. Lidé při ní mohou beztrestně odevzdat nebo legalizovat nelegálně držené zbraně či střelivo.
před 9 hhodinami

S vyproštěním uvázlého kamionu v centru Prahy pomáhali hasiči i policisté

Spoléhal se na navigaci a skončil až v úzké ulici pod Pražským hradem. S vyproštěním uvázlého kamionu pomáhali hasiči i policisté. Ti jen v Praze řeší podobné situace každý měsíc – často proto, že řidiči nerespektují značení a slepě následují navigace. Řidič projel zákaz a úzkou Nerudovou ulicí vyjel až nahoru – jen pár desítek metrů od schodiště k Pražskému hradu. Když se snažil vycouvat, naboural do zaparkovaného auta. Pak si na pomoc zavolal policisty.
před 18 hhodinami

Policisté zadrželi dospívajícího kvůli pokusu o vraždu v Praze, píší Novinky.cz

Policisté vyšetřují pokus o vraždu v Praze, podezřelým je šestnáctiletý chlapec. Uvedl to server Novinky.cz. Napadeným je zhruba šedesátiletý muž bez domova, kterého útočník pobodal. Podezřelý skončil ve vazbě.
před 19 hhodinami

I v Ostravě zůstává Idiot obrazem společnosti

Jeviště Národního divadla moravskoslezského patří knížeti Myškinovi, hlavnímu hrdinovi románu Idiot od Fjodora Michajloviče Dostojevského. Nová jevištní dramatizace vznikla přímo pro ostravskou scénu.
před 22 hhodinami

Bezobslužné prodejny zažívají boom. Ministerstvo prodloužilo program

Bezobslužné obchody se v Česku rychle rozšiřují. Především na venkově, kde nahrazují zaniklé prodejny potravin. Nabízejí nepřetržitý provoz a nižší náklady. Automatizované či hybridní prodejny podporuje také ministerstvo průmyslu a obchodu spolu s kraji prostřednictvím programu Obchůdek 21+, který je prodloužen až do roku 2028.
před 23 hhodinami
Načítání...