V Novém Boru se zřítila bývalá restaurace, část ulice je uzavřená

V centru Nového Boru na Českolipsku se ráno zřítila část budovy bývalé restaurace Pošta. Objekt je v soukromém vlastnictví. Kvůli bezpečnosti město do odvolání zavřelo část přilehlé hlavní třídy T. G. Masaryka, objekt hlídají strážníci s policií. Statik nařídil část domu zbourat.

Budova bývalé restaurace, která je dlouhodobě ve velmi špatném technickém stavu, je v soukromém vlastnictví. Vedení novoborské radnice podle mluvčí města Radmily Pokorné opakovaně apelovalo na vlastníky, kteří se v průběhu let měnili, aby dům opravili. Stavba patří k nejstarším ve městě. „Bylo obrovské štěstí, že kolem čtvrté hodiny ráno, kdy to spadlo, tam nikdo nebyl,“ řekl starosta Jaromír Dvořák (Starostové pro Liberecký kraj).

„Hlavní silnice je neprůjezdná od Lékárny U Zlatého lva po kruhový objezd na náměstí Míru. Řidiči musí volit objízdnou trasu přes ulice Wolkerova a Smetanova,“ uvedla Pokorná. Objízdná trasa pro autobusovou dopravu vede ve směru od České Lípy přes Husovu, Českou a Sloupskou na náměstí Míru. V opačném směru autobusy pojedou přes Dvořákovu, Smetanovu a Wolkerovu.

Zřícená restaurace Nový Bor
Zdroj: MP Nový Bor

Budova je v městské památkové zóně a stojí na začátku hlavní ulice T. G. Masaryka nedaleko kostela. Na místě už byl podle starosty statik, který nařídil část krovu a domu odbourat a zeď zabezpečit. „Máme firmu, která je schopna to zajistit, budeme jednat s vlastníky, zda to udělají. Pokud ne, bude to muset zaplatit město a náklady pak po majitelích vymáhat,“ doplnil Dvořák. Město má podle něj s budovou, která mu nepatří, jen starosti.

Dvořák zdůraznil, že městu dům nikdy nepatřil, nemohlo si tak v žádné smlouvě klást podmínky ohledně rekonstrukce či jakéhokoliv jejího využití. To městu neumožňuje ani platná legislativa, která chrání soukromé vlastnictví. „Za technický stav objektu a jeho využití nese vždy plnou odpovědnost vlastník,“ zdůraznil starosta. Radnice ale opakovaně jednala s majiteli a byla ochotna obnovu budovy podpořit i dotací.

Vedení města si podle starosty uvědomovalo význam budovy v městské památkové zóně, která dlouhé roky hyzdí centrum města. „Že předchozí majitelé prováděli jen minimální opravy a své záměry mnohokrát měnili, nebylo v moci města ovlivnit,“ řekl. Do větších oprav se podle něj pustili až současní majitelé. „S nimi proběhlo poslední jednání letos v červenci. Na něm město vzneslo kategorický požadavek, aby vlastníci na své náklady zajistili aktuální statický posudek,“ doplnil Dvořák. Posudek pak podle něj dovolil ve stavebních pracích pokračovat.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Slibované čínské lázně u Pasohlávek stojí stále jen na papíře

Zatímco budova krajského Sanatoria Pálava v Pasohlávkách na Brněnsku je po zhruba dvou letech prací téměř hotová, na blízkém pozemku určeném pro stavbu lázeňského komplexu se nic neděje. Česko-čínskou firmu RiseSun, která tam má lázně vybudovat, nejspíš čeká pokuta. V roce 2019, kdy od kraje pozemky kupovala, se totiž zavázala dokončit lázeňský areál do sedmi let.
před 7 hhodinami

ŘSD na jihu Čech odstraňuje nelegální billboardy, hotovo chce mít do konce roku

Na jihu Čech probíhá likvidace nelegálních billboardů. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) se pustilo do odstraňování ploch, které vlastní firma spojená s kontroverzním podnikatelem Antonem Fischerem. „Jeho“ i dalších nepovolených poutačů u tamních silnic zůstávají skoro dvě stovky. Zmizet mají do konce roku. Už teď ale dělníci počítají s tím, že na některá místa se budou muset opakovaně vracet.
před 9 hhodinami

Z ulic Bohumína zmizeli asistenti prevence kriminality. Vrátit je může dotace ministerstva

Bohumínu na Karvinsku od ledna chybějí asistenti prevence kriminality. Loni totiž vypršela evropská dotace, z níž město jejich činnost financovalo. Aktuálně proto hledá jiný způsob, jak ji zaplatit. Část nákladů na asistenty by mohl pokrýt nový dotační titul, který vypsalo ministerstvo vnitra. Pokud by město dotaci získalo, mohli by se alespoň čtyři asistenti do ulic vrátit na jaře. Podobné problémy řeší i další města.
před 10 hhodinami

Ředitel Nemocnice Na Františku Erhart po obviněních rezignoval

Ředitel pražské Nemocnice Na Františku (NNF) David Erhart oznámil rezignaci na funkci kvůli obviněním, které tento týden zveřejnil server Seznam Zprávy. Učinil tak na pátečním jednání radních Prahy 1, informovala mluvčí městské části, jež nemocnici zřizuje. Obvinění, mimo jiné z bossingu, Erhart odmítl. Rada schválila, že v nemocnici nechá udělat externí forenzní audit a plánuje i trestní oznámení.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Na Ukrajinu poputují další maskovací sítě z Česka

Maskovací sítě pro Ukrajinu nově pletou dobrovolníci v Jablonci nad Nisou. Vznikla tam iniciativa Motanka. Asi šestnáct sítí odtamtud mají v plánu poslat na konci ledna do centra ve Lvově. Pletení sítí pro zemi bránící se už téměř čtyři roky otevřené ruské invazi se v tuzemsku věnují i další organizace – například v Brně.
před 11 hhodinami

Volné pokoje v okolí Nového Města na Moravě před biatlonovým SP rychle ubývají

Hotely, penziony a další ubytovací zařízení na Vysočině se v souvislosti s blížícím se Světovým pohárem v biatlonu rychle plní. Podle dat Booking.com je už osmdesát procent ubytovacích kapacit od 22. do 25. ledna v okolí Nového Města na Moravě plných. Volná lůžka najdou návštěvníci také na webu světového poháru. Část fanoušků ale bude na závody dojíždět auty. Pro ty budou podle organizátorů vyhrazená parkoviště.
před 15 hhodinami

Silničáři o víkendu strhnou v Brně most na D1, zavřou Kaštanovou ulici

Silničáři budou o víkendu v Brně demolovat další most na dálnici D1. Zatímco uplynulý víkend šlo o most přes dálnici D2, tentokrát přijde na řadu most přes Kaštanovou ulici. Ta propojuje Brno s okrajovými částmi Brněnské Ivanovice a Tuřany a slouží jako důležitá výpadovka na jihovýchod města. Ulice bude uzavřená od pátečního pozdního večera do pondělního rána.
před 15 hhodinami

Vláda chce podpořit výrobu léků v Česku. Chybí lidé, varují firmy

Vláda chce podpořit výrobu léků v tuzemsku a zároveň přilákat zahraniční investory. Důvodem jsou hlavně opakované výpadky některých medikamentů. Podle zástupců farmaceutických firem ale v Česku není dostatek kvalifikovaných pracovníků. A za nízké považují také úhrady, které zdravotní pojišťovny za léčiva platí.
před 22 hhodinami
Načítání...