V Louňovicích u Prahy hořel les, hasiči oheň zkrotili

V Louňovicích u Prahy ve směru na Vyžlovku v pátek dopoledne vypukl požár lesa v rozsahu asi 100 krát 80 metrů. Hasiči vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu. Už půl hodinu po poledni se jim však požár podařilo dostat pod kontrolu.

Požár byl hasičům nahlášen kolem 11 hodin dopoledne, na místě zasahovalo osm jednotek hasičů. „Vlivem větru se požár rozšířil do vyššího porostu,“ popsal mluvčí středočeských hasičů Ladislav Holomčík. Požárníci podle něj zřídili čerpací stanoviště u Louňovického rybníka.

Obec vydala před třemi dny vyhlášku, aby se občané vzhledem k absenci dešťů snažili omezit spotřebu vody z obecního vodovodu. Hasiči kvůli pokračujícímu suchu v těchto dnech vyjíždějí k mnohem většímu množství požárů než obvykle a každá kapka vody je potřebná.

Středočeský kraj vyzval starosty, aby vzhledem k riziku požárů zvážili možnost vyhlášení zákazu vstupu do lesů. Toto nařízení už vydaly například Rakovník nebo Říčany u Prahy.

Středočeský hejtman Miloš Petera na základě doporučení Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje v červenci vyhlásil zákaz rozdělávání ohňů. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Kriminalisté vyšetřují děčínského primáře kvůli údajným vraždám pacientů

Kriminalisté podezřívají děčínského primáře z údajného předávkování pacientů opiáty. Případ vyšetřují jako vraždy spáchané na více osobách, řekl CNN Prima News státní zástupce Vladimír Jan. Na primáře podala trestní oznámení nemocnice a lékaře postavila mimo výkon práce. Kolika pacientů se současný případ týká, zatím není jasné.
před 3 mminutami

UEFA vyřadila fotbalisty Karviné ze svých soutěží

Unie evropských fotbalových asociací (UEFA) vyřadila Karvinou kvůli účasti v domácí korupční aféře ze svých soutěží a upravila nasazení českých klubů. Nově se do pohárů dostal Jablonec, který si místo Hradce Králové zahraje 2. předkolo Konferenční ligy.
17:25Aktualizovánopřed 12 mminutami

Nejvyšší soud zamítl Tejcovu stížnost v kauze týrání psa v Uherském Hradišti

Nejvyšší soud (NS) zamítl stížnost pro porušení zákona podanou ministrem spravedlnosti Jeronýmem Tejcem (za ANO) v kauze týrání psa v Uherském Hradišti. Soud dospěl k závěru, že podmíněný trest není v tomto případě ani v rozporu se zákonem, ani zjevně nepřiměřený. Počínání pachatele sice bylo závažné a nepřijatelné, nelze však přehlížet jeho tíživou životní situaci, lítost či snahu o nápravu, uvedl NS. Tejc zopakoval, že je potřeba zvýšit příslušné trestní sazby.
10:30Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Obce se obávají rozpadu Agentury pro sociální začleňování, poslaly dopis Babišovi

Zástupci obcí, ve kterých dlouhodobě řeší sociální problémy, se obrátili otrevřeným dopisem na premiéra Andreje Babiše (ANO). Upozorňují v něm na kritické dopady reorganizace Agentury pro sociální začleňování a žádají premiéra o jednání. Odborníci z Agentury pomáhali obcím především s řešením projektů souvisejících s bojem s chudobou, řešením patologických jevů nebo třeba začleňováním lidí z vyloučených lokalit zpět do života.
před 2 hhodinami

Ministerstvo uvolní přes tři miliardy na protipovodňová opatření i čistírny

Ministerstvo životního prostředí uvolnilo dvě miliardy korun na protipovodňová opatření. Peníze mají sloužit například na úpravy koryt vodních toků nebo stavbu nádrží. Čerpat je budou moci města a obce. Dalších více než 1,3 miliardy resort vyčlenil na modernizaci čistíren odpadních vod. Při návštěvě nedávno zprovozněné protipovodňové ochrany jižní části Olomouce to ve čtvrtek řekl ministr životního prostředí Igor Červený (Motoristé).
před 4 hhodinami

V Dyji uhynuly kvůli nedostatku kyslíku až dvě tuny ryb

Extrémní počasí posledního týdne stojí za úhynem dle informací ČT až dvou tun ryb v Dyji v Bulharech na Břeclavsku. Ministerstvo zemědělství mluví o asi tuně. Vysoké teploty způsobily prudký pokles rozpuštěného kyslíku ve vodě. Hasiči vodu provzdušňují a postavili stěnu k záchytu uhynulých ryb, zaměstnanci Povodí Moravy odebírají vzorky.
před 4 hhodinami

Kvůli krádeži kabelů na koridoru u Lipníku vyměřil soud tresty vězení

Za loňskou krádež kabelů na železničním koridoru u Lipníku nad Bečvou na Přerovsku, která na dvě desítky hodin zásadně omezila dopravu, potrestal přerovský soud trojici mužů vězením. Odsoudil je za krádež a zločin poškození a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení. Uložil jim nepodmíněné tresty v rozmezí od jednoho roku a tří měsíců do 3,5 roku. Musí také nahradit škodu ve výši 1,3 milionu korun, ve zbytku škody soud dopravce odkázal do občanskoprávního řízení. Rozsudek není pravomocný.
před 6 hhodinami

Začala oprava Kbelské v Praze. Přináší omezení a objížďky

Začala rekonstrukce frekventované Kbelské ulice v Praze. Práce potrvají do 15. srpna a přinášejí omezení provozu ze dvou na jeden pruh v každém směru. Zúžení doplní další dopravní opatření, která mají zajistit co největší plynulost provozu. Ve čtvrtek ráno byl podle redaktorky České televize Natálie Loškové provoz na místě relativně plynulý, pomalu jedoucí kolony nicméně vznikaly na začátku a na konci úseku v Novopacké a Cínovecké ulici.
11:00Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Evropský pohled