V Krkonoších vítali ptačí zpěv

Hradec Králové - Vítání ptačího zpěvu se jmenuje tradice, při které lidé na jaře chodí do přírody, aby společně s ornitology pozorovali, poslouchali a rozpoznávali ptáky. Akci, která se poprvé konala v roce 1982 ve Velké Británii, od devadesátých let pořádá i Správa Krkonošského národního parku. Zájem byl veliký a amatérští ornitologové si vyzkoušeli poznávání ptáků v praxi. Správa KRNAP Vítání ptačího zpěvu proto příští sobotu zopakuje.

Jaké druhy ptáků v Krkonoších převládají a které lidé při procházce v přírodě slýchávají nejčastěji? Je to pěnkava obecná a pěnice černohlavá. Kdo přijel do Vrchlabí na tradiční Vítání ptačího zpěvu, mohl se o tom snadno přesvědčit. „Pěnice černohlavá spolu se slavíkem je řazena mezi naše nejschopnější pěvce,“ připomíná ornitolog Jiří Flousek.

Ornitologové lidem ukázali, jak ptáky chytají do sítí i jak je kroužkují. „Moc se nám to líbí, dozvěděli jsme se spoustu nových věcí a myslím si, že je to přínosné hlavně pro děti. Ty získají k přírodě ten správný vztah,“ pochvaluje si účastnice akce Kateřina Soustružníková.

Největší překvapení na návštěvníky více než hodinového putování přírodou čekalo až na samotném konci poznávací trasy. Do sítě se chytil strakapoud velký. „Je to pro nás velké překvapení, protože strakapoud velký obvykle létá v korunách stromů a nebývá zvykem chytit ho do sítě, která je natažená u země,“ neskrývá úžas mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.

Vítání ptačího zpěvu krkonošští ochranáři uspořádali už podvanácté. Zájem lidí rok od roku roste. „Letos přišlo na tuto první sobotu Vítání ptačího zpěvu bezmála sto padesát lidí,“ říká Radek Drahný. „Bylo to hrozně hezké. Zaujalo mě, jak nám popisovali jednotlivé druhy ptáků, mohli jsme si je pohladit a také pouštět,“ neskrývá nadšení malá návštěvnice Kateřina Soustružníková.