Ústecká radnice jde do boje proti sběrnám kovu

Ústí nad Labem - Radnice v Ústí nad Labem nechce ve městě další sběrny kovového šrotu. Uvažuje třeba o tom, že změní zákon a časově tak omezí otevírací dobu sběren. Současný nepřetržitý provoz totiž podle radních jen nahrává zlodějům.

Kanálové poklopy, ale i koleje. Na Ústecku mizí v posledních měsících všechno, co je kovové. Radnice chce proto zpřísnit dozor nad sběrnami a zamezit tomu, aby ve městě vznikaly další. S žádostí o pomoc se proto radnice obrátila na krajský úřad, který otevírání nových sběren schvaluje. „Město už veškeré tyto žádosti zamítá,“ řekl primátor Ústí nad Labem Jan Kubata.

Kraj ale s takovým postupem nesouhlasí: „Pokud provozovatel takového zařízení doloží všechny náležitosti ke své žádosti podle zákona o odpadech, tak krajský úřad mu nemůže zakázat provozovnu otevřít,“ uvedl mluvčí Krajského úřadu Ústeckého kraje František Janačík.

Městská policie zlodějům kovy už několik měsíců zabavuje. Podle strážníků počet krádeží sice klesá, pořád jsou jich ale desítky měsíčně. Činnost sběračů kovů je ve spoustě případů za hranicí zákona. Krade se vše, co lze zpeněžit, od barevných kovu přes víka od kanálů. Podle mluvčí Policie ČR Ústí nad Labem Veroniky Beranové je posledním případem krádež 25 kusů železných traverz z domu v rekonstrukci.

Podle ústecké radnice by mohla pomoct změna zákonů. Město chce, aby sběrny mohli kontrolovat strážníci, prosazuje i regulaci otevírací doby. „Neumím si představit, že existuje normální sběrač kovu, který ve tři hodiny ráno půjde odnést nějakou plechovku do sběrny,“ vysvětluje to primátor Kubata.

S krádežemi kovů se potýkají všechna města Ústeckého kraje. Například v Litvínově zloději před několika dny ukradli desítky obalů z uren. Policie jich část našla právě ve sběrnách.