Trutnovsko se osypalo spalničkami. Ohniskem je zdejší závod Siemensu

Reportáž: Trutnovsko zasáhly spalničky (zdroj: ČT24)

Trutnovsko bojuje s rostoucím výskytem spalniček, kterými se v regionu nakazila už více než dvacítka lidí. Ohniskem tohoto vysoce infekčního onemocnění se stal zdejší závod společnosti Siemens, který kvůli němu dokonce musel omezit výrobu.

Za zdroj nákazy se považuje jeden ze zaměstnanců podniku, od kterého se během několika dní nakazilo dalších dvaadvacet lidí. Část nemocných je v domácí karanténě, drtivá většina ale leží na infekčním oddělení královéhradecké fakultní nemocnice – v současnosti se jedná o dvacítku osob.

„Někteří dostávají infuze, aby byli lépe hydratovaní. Tlumí se příznaky horečky a dalších potíží, které mají,“ popsala péči o pacienty nemocniční hygienička Lenka Hobzová. Hygienici navíc předpokládají, že počet nakažených ještě poroste.

Trutnovská nemocnice musela s ohledem na spalničky také prodloužit zákaz návštěv pacientů, který původně vydala kvůli chřipkové epidemii. Na výskyt protilátek se teď testují i její zdravotníci, kteří by mohli přijít do kontaktu s nakaženým člověkem.

Siemens musel omezit provoz

Dopad pak má šířící se onemocnění i na samotný Siemens. Kvůli absenci zaměstnanců musela továrna výrazně omezit výrobu a místo tří směn pracuje jedna, na kterou – jak uvedla mluvčí Siemensu Mariana Kellerová – „dochází pracovníci, kteří mají prokazatelně dost protilátek a nejsou nákazou ohroženi“.

Situace na Trutnovsku také potvrzuje problematický kurz, před kterým varovali zdravotníci už na začátku měsíce. Za první dva měsíce letošního roku se v Česku nakazilo spalničkami 170 lidí, z toho 76 v Praze. Za celý loňský rok přitom bylo v zemi 203 nemocných. Odborníci spojují nárůst počtu případů s odmítáním očkování. Proočkovanost populace totiž klesla pod úroveň, kdy se nemoc nešíří a chráněni jsou i neočkovaní.

  • Spalničky jsou vysoce nakažlivé virové onemocnění. Inkubační doba, tedy čas od vniknutí původce nákazy do organismu až po první příznaky, je zhruba 7 až 21 dní.
  • Projevy spalniček jsou horečka, kašel, rýma, světloplachost a zarudnutí očních spojivek. V ústech a na sliznici tváří mohou být bělavé tečky se zarudlým okolím.
  • Čtvrtý až pátý den se objevuje sytě červená až fialová vyrážka, která začíná na záhlaví a šíří se na obličej, krk, břicho a končetiny.
  • Při léčbě je ze zákona povinná hospitalizace na infekčním oddělení a izolace po dobu sedmi dnů od objevení vyrážky. Do karantény musí také všichni neočkovaní, kteří se s nemocným setkali.
  • Zdroj: ČTK