Stoleté výročí od prvního vydání Ladových pohlednic připomíná výstava v Miroslavi

Nahrávám video

Příznivci tvorby Josefa Lady si před Vánocemi připomínají hned tři výročí. Známý malíř se narodil 17. prosince 1887 a v polovině prosince o sedmdesát let později zemřel. Navíc uplynulo sto let od vydání jeho prvních pohlednic. Ty s vánoční tematikou si zájemci můžou prohlédnout třeba na zámku v Miroslavi na Znojemsku. Jde o část kolekce největšího českého sběratele.

Zasněžená, předvánoční vesnice je typickým motivem maleb a ilustrací Josefa Lady. Podobnou pohádkovou atmosféru teď do miroslavského zámku přenesl svými pohlednicemi Alois Urbánek, největší sběratel ladovských pohlednic u nás. Ve svém archivu jich má přes dva a půl tisíce, což mu vyneslo i záznam v knize českých rekordů.

„Zajímavé jsou třeba pohlednice z roku 1838 až 1841, protože je jich málo,“ upozornil sběratel. V jeho hledáčku jsou nyní třeba další kousky se známým pohádkovým protagonistou, kocourem Mikešem. „Liší se barevným lemováním. Nevím, jestli mám všechny, takže budu pátrat dál,“ řekl Urbánek.

Prosinec byl pro Ladu osudový

Josef Lada se narodil v prosinci před 130 lety a v prosinci před 60 lety taky zemřel. Podle sběratele Aloise Urbánka na letošní rok připadá další významné jubileum. Uplynulo sto let od vydání Ladových prvních pohlednic. 

Za svůj život stihl známý český umělec nakreslit a namalovat asi patnáct tisíc ilustrací a obrazů. Pohlednice s vánoční tematikou jsou k vidění na zámku v Miroslavi do konce prosince. Ladovo letošní výročí si ale připomínají třeba i v pražském Tančícím domě. Expozice Sedmičky Josefa Lady přibližuje malířovu tvorbu i osobní život.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Ceny ve Varech letos převezmou Gyllenhaalová a Eisenberg

Karlovarský filmový festival oznámil v pondělí dva zahraniční hosty, které ocení na nacházejícím šedesátém ročníku. Ze Spojených států dorazí Jesse Eisenberg a Maggie Gyllenhaalová.
11:26Aktualizovánopřed 7 mminutami

Ostravská zoo odchytila uprchlého lemura, krmil se třešněmi

Pracovníci ostravské zoologické zahrady v neděli večer odchytili lemura, který minulou středu utekl z expozice Ráj lemurů. Lemur kata byl v jedné ze zahrad nedaleko zoo, kde se krmil třešněmi. O úspěšném odchytu zahrada informovala na sociálních sítích.
před 4 hhodinami

Cena jednorázových rukavic roste. Dodavatelé zavádějí limity

Konflikt na Blízkém východě a krize v Hormuzském průlivu zdražují produkty vyráběné z ropy. Růst cen se dotkl i zdravotnického materiálu, zejména jednorázových rukavic. Některé typy podražily až o sto procent, nemocnice proto navyšují zásoby a dodavatelé zavádějí odběrové limity.
před 21 hhodinami

Výbuch v Toužimi vyšetřuje policie jako nedovolené ozbrojování

Policie vyšetřuje sobotní výbuch v panelovém domě v Toužimi na Karlovarsku pro podezření z nedovoleného ozbrojování. Policisté na místě našli zřejmě podomácku vyrobenou pyrotechniku. Výbuch vážně zranil starší ženu, zranění utrpěl i mladý muž. V případě prokázání viny hrozí zraněnému mladistvému až dva a půl roku vězení, sdělil v neděli krajský policejní mluvčí Jan Bílek.
včera v 10:29

V Toužimi na Karlovarsku výbuch neznámé látky zranil dva lidi

V panelovém domě v Toužimi na Karlovarsku vybuchla při manipulaci dosud neznámá látka. Při explozi se zranili dva lidé. Ženu v kritickém stavu záchranáři transportovali letecky do nemocnice v Praze, muže odvezla sanitka do nemocnice v Plzni, uvedla záchranná služba. Z domu bylo evakuováno dalších šest lidí, informovala policie na síti X. Později policie uvedla, že pyrotechnik našel při prohlídce bytu v panelovém domě zřejmě zábavní pyrotechniku domácí výroby.
6. 6. 2026Aktualizovánovčera v 00:46

Kněží Bula a Drbola byli prohlášeni za blahoslavené

Slavnostní mší na výstavišti v Brně vyvrcholilo blahořečení kněží Jana Buly a Václava Drboly, kteří byli prohlášeni za blahoslavené. Zakončil se tím více než dvacetiletý proces blahořečení, které je předstupněm k uznání člověka za svatého. K blahoslaveným se mohou věřící modlit a prosit u nich o přímluvu. V liturgickém kalendáři si je budou připomínat každý rok 17. června. Bula a Drbola patří k obětem zpolitizované komunistické justice po takzvaných babických událostech v 50. letech minulého století.
6. 6. 2026Aktualizováno6. 6. 2026

Armádní techniku i výcvik si na Bahna přišly prohlédnout tisíce lidí

Tisíce lidí od sobotního rána proudily na letošní Den pozemních vojsk Bahna u Strašic na Rokycansku. Největší akce pozemních sil v Česku pro veřejnost představila dynamické ukázky vojenské techniky, z novinek například bojové vozidlo pěchoty CV90 a tank Leopard 2A4. Diváci mohli zhlédnout i historické scény. Podle náčelníka Generálního štábu Armády ČR Karla Řehky je zájem i podpora veřejnosti pro armádu velmi důležitá.
6. 6. 2026Aktualizováno6. 6. 2026

VideoPolitické spektrum: hnutí MY, Demokratická strana zelených – ZA PRÁVA ZVÍŘAT, Aliance pro budoucnost

Česká televize pořádá před komunálními volbami sérii debat se zástupci politických uskupení, která nejsou zastoupena ve sněmovně. Pozvání do Politického spektra v sobotu 6. června přijali Jiří Štěpán (hnutí MY), Hana Janišová (Demokratická strana zelených – ZA PRÁVA ZVÍŘAT) a Pavel Sehnal (Aliance pro budoucnost). Debatu moderoval Bohumil Klepetko.
6. 6. 2026
Načítání...