Spolykaný hašiš pašovali z Dánska do Grónska. Za obchod s drogami půjde sedm Čechů za mříže

Olomoucký vrchní soud potvrdil sedmi mužům tresty od 7,5 do 13 let za pašování hašiše z Dánska do Grónska. Pašeráci hašiš v Dánsku spolykali, v Grónsku ho pak vyloučili a předali dál. Peníze pak převáželi zpět do Česka například v obálkách nalepených na stehnech či lýtkách.

Drogy obžalovaní polykali po takzvaných kontejnerech, celkem šlo o více než deset kilogramů. Vydělali si tím podle obžaloby stovky tisíc korun. Za nedovolenou výrobu a jiné nakládání s drogami jim hrozilo deset až 18 let vězení.

K pašování se většinou přiznali. Tresty, proti kterým se obžalovaní odvolali, soud považuje za přiměřené, řekl mluvčí olomouckého vrchního soudu Stanislav Cik.

Tresty nejsou podle vrchního soudu nepřiměřeně přísné, a to vzhledem k závažnosti trestné činnosti. Působili jako organizovaná skupina ve více státech, trestní sazba v tomto případě činila deset až 18 let vězení.
Stanislav Cik
mluvčí olomouckého vrchního soudu

Námitkám obžalovaných soud nevyhověl

Proti původnímu rozsudku se odvolala většina obžalovaných i státní zástupce, který napadl zproštění obžaloby u dvou obžalovaných a zprošťující výroky z části jednání u dvou z odsouzených mužů. „Námitky obžalovaných i státního zástupce jsme shledali jako nedůvodné. Rozsudek jak v odsuzující, tak i ve zprošťující části je správný,“ doplnil Cik.

Muži byli obžalovaní za nedovolenou výrobu a jiné nakládání s drogami v nejpřísnějším odstavci. U soudu se zodpovídalo původně devět lidí, dva z nich zprostil obžaloby již brněnský krajský soud. Podle obžaloby drogy sháněl Američan, který pomáhal obchod organizovat. Dotyčnému se ale v Dánsku podařilo uprchnout. Za českou stranu obchody nejdříve zajišťoval Petr Dvořáček, později Václav Sekanina a Jan Sivera, kteří pro transport drogy najímali kurýry. Šlo především o mladé muže do třiceti let z Blanska a okolí, někteří se znali z práce v Blansku.

Hlavní pachatelé dostali nejpřísnější tresty. Třiapadesátiletý Sekanina jde do vězení na 13 let, třiadvacetiletý Sivera na 12,5 roku a devětačtyřicetiletý Dvořáček dostal 12 let. S dvanáctiletým trestem odešel od soudu i Roman Kabát, Aleš Halva jde do vězení na 10,5 roku, Vlastimil Zemach na 11 let a Kamil Šamonil na sedm let a šest měsíců. Jako jediný dostal přitom trest pod spodní hranicí trestní sazby, drogu totiž pašoval pouze jednou.

Podle spisu obžalovaní v různých časových obdobích v letech 2010 až 2016 podnikli zhruba 15 cest z Dánska do Grónska, při každé z nich převezli stovky gramů hašiše za statisíce korun. Do Dánska jezdili autobusem. Hašiš tam spolykali, následně odletěli do Grónska, kde drogu vyloučili a předali dál. V Grónsku dostali peníze v dánských korunách, které podle obžaloby převezli zpět do Česka. Kurýrům připadla zhruba polovina, zbytek odevzdávali.