Soud v daňové kauze kolem podnikatele Zadeha potrestal další tři lidi, schválil dohody

Krajský soud v Brně v daňové kauze kolem podnikatele Shahrama Zadeha potrestal další tři lidi, schválil dohody, které si po přiznání vyjednali se státním zástupcem. Všichni u původního hlavního líčení vystupovali v roli svědků. Jde o spolupracující obviněné. Martin Veselý si s žalobcem dohodl trest jedenáct let a čtyři měsíce, s tříletým trestem vězení podmíněně odložených na pět let od soudu odešli Jiří Bruštík a Martin Valentovič. Rozhodnutí je pravomocné.

Soud ve věci u některých z obžalovaných včetně Zadeha rozhodoval na podzim 2021, případ se postupně rozdělil téměř na jednotlivé obžalované. K soudu se navíc dostávají další obvinění, které policie začala stíhat i na základě důkazů provedených v hlavním líčení.

Tentokrát soud rozhodoval ohledně tří z nich, jde o „menší ryby“, všichni u původního hlavního líčení vystupovali v roli svědků. Jde o spolupracující obviněné. Martin Veselý si s žalobcem dohodl trest jedenáct let a čtyři měsíce, jde o souhrnný trest, muže soudy v minulosti trestaly v několika případech například i za daňové úniky v Praze. V roce 2019 muži brněnský krajský soud uložil i za ovlivňování svědků v souvisejícím případu daňových úniků sedm let vězení, i tento trest je do současného trestu zahrnut.

S tříletým trestem vězení podmíněně odložených na pět let od soudu odešli Jiří Bruštík a Martin Valentovič. Podle žalobce Aleše Sosíka je ve věci obviněno ještě dalších osm lidí, kdy u části z nich je podle něj předpokladem, že s nimi také uzavře dohodu.

Zadeh si odpykal šest a půl roku

Daňovou kauzou původně s patnácti obžalovanými se krajský soud zabýval od roku 2016, jeden z obžalovaných zemřel. Šlo o úniky při dovozu pohonných hmot, obžaloba škodu vyčíslila na 2,5 miliardy korun. Podnikatel íránského původu Zadeh byl už dříve odsouzený za daňové úniky a ovlivňování svědků. Vinu nejdříve roky popíral, následně se ale zcela doznal a s žalobcem uzavřel dohodu o vině a trestu. Podnikatel si vyjednal devítiletý trest vězení a peněžitý trest 17,5 milionu korun.

Podle původního rozsudku založila organizovaná skupina kolem Zadeha řetězec pětaosmdesáti firem, které si pohonné hmoty kvůli krácení daní vzájemně přeprodávaly, a to v období od března 2012 do června 2013. Obchodní činnost firem byla podle rozsudku od začátku nastavena pro účel krátit daně při dovozu pohonných hmot.

Vzhledem k času, který Zadeh strávil ve vazbě, mohl po vynesení rozsudku ve své věci v říjnu 2021 následně požádat o podmínečné propuštění, vězení opustil asi o měsíc později. Odpykal si zhruba šest a půl roku.

Zákonné ustanovení o dohodě o vině a trestu vstoupilo v platnost na podzim 2020. Obžalovaný se může s žalobcem dohodnout na přiznání viny a následném trestu, dohodu schvaluje soud. Ustanovení usnadňuje a zrychluje trestní řízení, protože se neprovádí žádné dokazování.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Novo Nordisk otevřel výrobní závod u Prahy

Dánská farmaceutická společnost Novo Nordisk otevřela výrobní závod v Bohumili, osadě, která patří pod středočeské Jevany. Investovala do něj více než osm miliard korun, z toho 3,5 miliardy dala do jeho modernizace. Vyrábět v něm bude součásti do moderních léků na cukrovku a obezitu. Prezident společnosti Mike Doustdar řekl, že výroba začala tento měsíc.
11:58Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Exnáměstek Unucka uzavřel dohodu se žalobcem v kauze manipulace zakázek

Bývalý náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Jakub Unucka uzavřel s evropským veřejným žalobcem (EPPO) dohodu o vině a trestu v kauze podezření z manipulací veřejných zakázek. Týkaly se úklidu silnic a marketingových služeb. Stejný postup zvolilo i dalších devět obviněných. Oznámil to Vít Koupil z EPPO, který případ dozoruje.
13:52Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Hasiči zlikvidovali požár haly v Havlíčkově Brodě, škoda je odhadem 350 milionů

Hasiči v pátek před 11:30 ukončili likvidaci požáru haly s plastovými výrobky a kartony v Havlíčkově Brodě. Hala začala hořet ve čtvrtek odpoledne. Oheň podle předběžného odhadu hasičů způsobil škodu 350 milionů korun. Proč začalo hořet, zatím není jasné.
09:08Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Ministryni Mrázovou o víkendu fyzicky napadla žena. Policie vyloučila politický motiv

Čtyřiačtyřicetiletá žena v Bílině o víkendu slovně a fyzicky napadla ministryni pro místní rozvoj Zuzanu Mrázovou (ANO), informovala v pátek policie. Konflikt se obešel bez zranění. Tepličtí policisté motiv prověřují, vyloučili však, že by šlo o politicky motivovaný čin. Žena je obviněná z nebezpečného vyhrožování.
09:34Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Pětadvacet proti pěti. Policie už zná totožnost několika útočníků v Hostivaři

Skupina pětadvaceti maskovaných osob na začátku dubna brutálně napadla pět mužů, kteří odcházeli z posilovny v pražské Hostivaři. Napadení utrpěli mnohačetná poranění na těle a zlomeniny na hlavě a v obličeji. Pražští kriminalisté už znají totožnost několika útočníků, sdělila České televizi policejní mluvčí Eva Kropáčová. Po dalších stále pátrají. Za ublížení na zdraví hrozí pachatelům až osm let vězení.
před 4 hhodinami

Kaštanová ulice v Brně se o víkendu uzavře. Omezení čeká řidiče i na D2

Kvůli pokračující přestavbě křížení dálnic D1 a D2 na jihu Brna bude o víkendu uzavřená Kaštanová ulice vedoucí pod D1. Omezení se dotkne řidičů, cyklistů i chodců. Částečně omezený bude také provoz na D2, kde se kvůli osazování mostních nosníků bude jezdit pouze jedním pruhem v každém směru.
před 5 hhodinami

V Havlíčkově Brodě likvidují hasiči požár haly s plasty, škoda je odhadem 350 milionů korun

V Havlíčkově Brodě hasiči likvidují požár haly s plastovými výrobky a kartony, oheň podle předběžného odhadu napáchal škodu za 350 milionů korun, uvedla mluvčí krajských hasičů Petra Musilová. Zraněn zatím podle ní nikdo nebyl. Na místo dorazí chemická laboratoř, která bude měřit množství škodlivých látek v ovzduší, informovali hasiči na síti X.
před 18 hhodinami

Géčko nebo Bílý dům? Ostravské divadlo buduje novou scénu

Národní divadlo moravskoslezské (NDM) získá novou scénu přestavbou výstavního pavilonu G na ostravské Černé louce. Multifunkční sál nebude sloužit pouze divadlu, díky variabilnímu prostoru se v něm budou moci konat také další kulturní akce. Divadlo zároveň hledá název pro nový prostor. Pracovně se mu říká Géčko nebo Bílý dům.
před 20 hhodinami
Načítání...