TÉMA

Daňový únik

Bývalý závodník Tlusťák podle nepravomocného rozsudku krátil daně, hrozí mu 5,5 roku vězení

Někdejší jezdec rallye Antonín Tlusťák by mohl jít do vězení. Soud jej uznal vinným v kauze daňových úniků, podle obžaloby neodvedl desítky milionů korun, zač mu uložil trest 5,5 roku vězení, verdikt zatím není pravomocný. Tlusťákovi hrozí také dvoumilionový peněžitý trest a zákaz činnosti ve statutárních orgánech firem na šest let. Závodník se v závěrečné fázi jednání přiznal.
26. 1. 2024Aktualizováno26. 1. 2024, 16:54|

Celníci odhalili pašeráky cigaret. Škoda na dani je zatím 120 milionů

Pražští celníci odhalili skupinu lidí, kteří po Evropě nelegálně obchodovali s cigaretami, které vyráběli v České Lípě. Mezi dvacítkou zadržených byli Češi, Ukrajinci a další cizinci, škodu na dani celníci zatím vyčíslili na 120 milionů korun, sdělila mluvčí celníků Martina Kaňková. O případu rovněž informovala na webu Celní správy.
19. 10. 2023Aktualizováno19. 10. 2023, 12:45|

Nejvyšší soud potvrdil trest za daňové úniky bývalému náměstkovi středočeských nemocnic Bušinovi

Filip Bušina zůstává ve vězení. Nejvyšší soud, k němuž si někdejší investiční náměstek středočeských nemocnic podal dovolání proti trestu, mu potvrdil šestiletý trest za daňové úniky i peněžitý trest. Mírně pozměnil pouze náhradní trest odnětí svobody stanovený pro případ, že by Bušina pokutu neuhradil. S dovoláními neuspěli ani další dva muži odsouzení v témže případu David Belous a Martin Bušanský.
4. 10. 2023|

Soud v daňové kauze kolem podnikatele Zadeha potrestal další tři lidi, schválil dohody

Krajský soud v Brně v daňové kauze kolem podnikatele Shahrama Zadeha potrestal další tři lidi, schválil dohody, které si po přiznání vyjednali se státním zástupcem. Všichni u původního hlavního líčení vystupovali v roli svědků. Jde o spolupracující obviněné. Martin Veselý si s žalobcem dohodl trest jedenáct let a čtyři měsíce, s tříletým trestem vězení podmíněně odložených na pět let od soudu odešli Jiří Bruštík a Martin Valentovič. Rozhodnutí je pravomocné.
15. 9. 2023|

Ministerstvo nás v kauze Huntera Bidena omezovalo, řekli vyšetřovatelé daňového úřadu

V americké Sněmovně reprezentantů ve středu poprvé veřejně promluvila dvojice vyšetřovatelů berního úřadu IRS, kteří viní ministerstvo spravedlnosti ze zasahování do případu syna amerického prezidenta Joea Bidena.
20. 7. 2023|

Celníci odhalili gang výrobců cigaret, na dani neodvedli přes 111 milionů korun

Čeští celníci zadrželi v květnu třináct osob kvůli nelegální výrobě cigaret. Způsobili daňový únik na spotřební dani přes 111 milionů korun. Zásah byl součástí společného postupu českých, polských a slovenských celníků proti výrobcům nelegálních tabákových výrobků.
11. 7. 2023Aktualizováno11. 7. 2023, 12:49|

Soud už potřetí nepravomocně zprostil Shenara obžaloby z daňových úniků

Pražský městský soud už potřetí zprostil obžaloby někdejšího předsedu představenstva společnosti Amun.Re Martina Shenara, který byl viněn z toho, že neodvedl daně při prodeji tří společností firmě ČEZ. Podle soudu se neprokázalo, že se předmětný skutek stal. Rozhodnutí je nepravomocné, státní zástupkyně už avizovala, že podá odvolání. Prvoinstanční soud už v minulosti Shenara dvakrát nepravomocně osvobodil, odvolací senát však tato rozhodnutí pokaždé zrušil.
19. 5. 2023|

Policie se bude znovu zabývat reklamní větví kauzy Čapí hnízdo

Podezřením na daňové úniky v souvislosti s Farmou Čapí hnízdo se bude znovu zabývat policie. Rozhodnutí o odložení případu zrušilo Vrchní státní zastupitelství (VSZ) v Praze, uvedl server Aktuálně.cz. Informaci o dalším prověřování věci pro Českou televizi potvrdil i mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze. Podle Vrchního státního zastupitelství bylo odložení předčasné. Případ se týká podezření na daňové úniky u plateb od firem z holdingu Agrofert za reklamu konferenčnímu centru Čapí hnízdo, dosud v něm nebyl nikdo obviněn.
16. 2. 2023|

Bývalého finančního ředitele Trumpovy firmy poslal soud na pět měsíců do vězení

Bývalý finanční ředitel firmy The Trump Organization amerického exprezidenta Donalda Trumpa Allen Weisselberg si v úterý vyslechl rozsudek k pětiměsíčnímu vězení za daňové úniky.
10. 1. 2023|

Bývalý manažer Trump Organization přiznal podvody. Proti exprezidentovi ale zřejmě svědčit nehodlá

Dlouholetý finanční ředitel firmy Trump Organization amerického exprezidenta Donalda Trumpa se po dohodě s obžalobou přiznal k daňovým podvodům, z nichž byl obžalován loni v létě, píše agentura AP. Podle amerických médií si Allen Weisselberg vyjednal mírný trest výměnou za svědectví, které poskytne v podzimním procesu s Trumpovou firmou. Soud v USA ve čtvrtek nařídil upravit a zveřejnit dokumenty o prohledání Trumpova sídla. Tento krok požadují média, pro je i Trump, zatímco ministerstvo spravedlnosti je striktně proti tomu.
18. 8. 2022Aktualizováno18. 8. 2022, 22:09|

Celníci odhalili nelegální výrobce cigaret, daňové úniky přesáhly 170 milionů korun

Celníci během dvou rozsáhlých razií na několika místech republiky objevili tuny tabáku, miliony kusů cigaret či velmi výkonné linky na výrobu cigaret a dalších tabákových výrobků. Rozkryli daňové úniky dohromady za víc než 170 milionů korun. Po první akci policisté obvinili čtrnáct osob z krácení daní. Při druhé celníci odkryli mezinárodní skupinu osob, která obchodovala s nelegálně vyráběnými cigaretami na území více států. Kriminalisté stíhají dvanáct podezřelých.
18. 8. 2022Aktualizováno18. 8. 2022, 20:36|

Zadeh je na svobodě, vězení podmíněně opustil po šesti letech

Podnikatel Shahram Zadeh, souzený v kauze miliardových daňových úniků, byl v pátek podmíněně propuštěn z brněnské vazební věznice. České televizi to sdělila mluvčí Vězeňské služby Markéta Prunerová. Na konci října uzavřel s žalobcem dohodu o vině a trestu. Z devítiletého trestu, který dohodou přijal, si odseděl zhruba šest a půl roku, mohl tedy požádat o předčasné propuštění.
27. 11. 2021Aktualizováno27. 11. 2021, 11:26|

Za daňové úniky potvrdil soud bývalému náměstkovi Bušinovi šest let vězení

Vrchní soud v Praze v úterý potvrdil šestiletý trest pro bývalého investičního náměstka středočeských krajských nemocnic Filipa Bušinu za daňové úniky. Tresty šest a pět let vězení potvrdil odvolací senát i dvěma dalším obžalovaným, Davidovi Belousovi a Martinovi Bušanskému. Všichni také musí zaplatit milionové peněžité tresty. Rozhodnutí je pravomocné, je možné proti němu podat pouze dovolání k Nejvyššímu soudu. Bušina, který byl také poradcem středočeského hejtmana Davida Ratha, vinu od počátku odmítá.
23. 11. 2021|

Pandora Papers viní Babiše i další osobnosti ze zneužívání offshorů. Premiér to odmítá

Globální projekt Pandora Papers, za nímž stojí Mezinárodní konsorcium asi šesti set investigativních novinářů ze 117 zemí, zveřejnil miliony dokumentů o využívání offshorů, o daňových únicích a praní špinavých peněz, kterých se prý dopouštějí významné osobnosti. V Česku je zveřejnil web Investigace.cz. Premiér Andrej Babiš (ANO) si podle nich přes své offshorové firmy poslal téměř 400 milionů korun, za které si pak koupil nemovitosti na francouzské Riviéře včetně zámečku Bigaud. Podle odborníků nese operace znaky praní peněz. Babiš odmítá, že by udělal cokoli nezákonného, pokládá to za pokus o očernění a ovlivnění voleb. V projektu Pandora Papers podle Investigace.cz figuruje přes tři sta Čechů a stovky světových osobností. Jsou mezi nimi exministr, lokální politici, zbrojaři i nejbohatší lidé Česka.
3. 10. 2021Aktualizováno3. 10. 2021, 20:34|

Státní zástupce obžaloval 16 lidí a dvě firmy za čtvrtmiliardové daňové úniky. V kauze figuruje společnost FAU

Státní zástupce Karel Studený podal obžalobu na 16 lidí a dvě firmy kvůli daňovým únikům ve výši čtvrt miliardy korun. V kauze figuruje opavská společnost FAU. České televizi to potvrdil sám Studený z olomouckého krajského státního zastupitelství, který případ dozoruje. FAU obchodovala s minerálními oleji, v důsledku kroků státních úřadů skončila v konkurzu.
30. 7. 2021|

Soud zprostil matku Radka Březiny z kauzy lihové mafie obžaloby ze zpronevěry

Krajský soud ve Zlíně ve středu zprostil matku Radka Březiny, organizátora rozsáhlých obchodů s nezdaněným lihem, obžaloby ze zpronevěry. Podle státního zástupce vyvedla Marie Březinová pomocí vykonstruovaných smluv a dokladů z firmy Energoinvestment, kterou Březina ovládal, téměř 7,4 milionu korun. Podle žalobce jí při tom pomáhal daňový poradce Antonín Dospiva, také jeho soud obžaloby zprostil. Za zpronevěru, podvod a pokus o poškození věřitele a účastenství na nich hrozilo oběma až osm let vězení. Vinu odmítali.
12. 5. 2021Aktualizováno12. 5. 2021, 14:27|

Soud potvrdil desetiletý trest odběratelům Hemžským v kauze lihové mafie

Za odběr nelegálního lihu od šéfa lihové mafie Radka Březiny si Pavel a Petr Hemžský, majitelé likérky HP premium z Hluboček na Olomoucku, definitivně odpykají ve vězení deset let. Pravomocně o tom v úterý rozhodl olomoucký vrchní soud. Potvrdil tak rozsudek olomouckého krajského soudu, který otec se synem napadali v otázce viny i trestu. Podle rozsudku si nechali dovézt v kamionech zhruba 340 tisíc litrů nezdaněného lihu, škoda na daních byla vyčíslena na 89 milionů korun. Obhájci uvedli, že podají dovolání k Nejvyššímu soudu.
20. 4. 2021Aktualizováno20. 4. 2021, 13:05|

Za téměř půlmiliardový podvod poslal ostravský soud podnikatele Smielaka do vězení na 13 let

Krajský soud v Ostravě uzavřel kauzu daňového úniku za téměř 450 milionů korun při obchodech s elektronikou. Nejvyšší trest – třináct let vězení – dostal v nepřítomnosti šéf organizované zločinecké skupiny Wojciech Smielak. Ten už dříve utekl do Spojených států, kde ho ale policisté před rokem zatkli. České úřady se ho nyní snaží dostat zpět do vlasti.
20. 11. 2020|

Kadlec z Čepra si odpyká sedm let vězení, neuspěl s odvoláním

Bývalý ředitel Čepra Tomáš Kadlec si ve vězení odpyká sedm let. Souhrnný trest za daňový únik a za dřívější porušení povinností při správě majetku státního distributora paliv mu v pondělí potvrdil pražský vrchní soud. Kadlec v odvolání neúspěšně argumentoval mimo jiné tím, že soudy otočily důkazní břemeno a chtěly po něm, aby prokazoval svou nevinu.
22. 6. 2020Aktualizováno22. 6. 2020, 12:45|

Obchod s nezdaněným tabákem organizoval středoškolský učitel. Soud ho poslal do vězení na 7,5 roku

Krajský soud v Ostravě potrestal nelegální obchod s tabákem, při kterém stát přišel na spotřební dani o 216 milionů korun. Podle něj se na zpracování tabákových listů a obchodování s nimi podílelo sedm lidí. Jeden z obžalovaných dostal podmínku, zbylých šest poslal soud do vězení, nejvyšším trestem je 7,5 roku. Čtvrteční verdikt není pravomocný.
5. 12. 2019|

V síti olomouckých celníků skončily dvě cisterny, byly plné lihu bez prokazatelného původu

Olomoučtí celníci zajistili na tahu mezi Olomoucí a Lipníkem nad Bečvou dvě cisterny s lihem bez prokazatelného původu. V obou případech šlo o třicet tisíc litrů. Cisterny měly polskou a maďarskou poznávací značku, informovala o tom ve čtvrtek mluvčí Celního úřadu pro Olomoucký kraj Marie Bortlová. Případný daňový únik zatím celníci nevyčíslili.
14. 11. 2019|

Prostějovští hokejisté dostali stopku na dotace. Podle soudu šéf klubu podváděl

Krajský soud v Brně poslal na pět let do vězení bývalého šéfa mládežnického hokejového klubu v Prostějově Michala Tomigu. Důvodem je dotační podvod a daňový únik. Samotný klub pak nesmí čtyři roky přijímat žádné dotace. Rozsudek zatím není pravomocný, obžalovaný Tomiga se proti němu na místě odvolal.
11. 11. 2019|

Vrchní soud potvrdil rozsudky v kauze daňových úniků při obchodech s leteckým petrolejem

Olomoucký vrchní soud ve středu pravomocně uzavřel kauzu daňových úniků při obchodech s leteckým petrolejem, kterou se soudy zabývaly od roku 2010. Státu vznikla škoda přes 157 milionů korun. Obžalováni v ní byli podnikatelé Roman Vaškůj, Stanislav Nedbálek a Radomír Vybíral. Odvolací soud v úterý potvrdil rozsudek zlínského krajského soudu, který loni v srpnu uložil Nedbálkovi trest v délce tři roky s podmíněným odkladem na pět let, u Vybírala a Vaškůje soud upustil od souhrnného trestu vzhledem k předchozím odsouzením za jiné daňové delikty.
23. 10. 2019|

Zadeh založil podle soudu zločineckou skupinu. Dostal vyšší trest v kauze ovlivňování svědků

Vinu Shahrama Abdullaha Zadeha a dalších pěti obžalovaných v kauze ovlivňování svědků potvrdil Krajský soud v Brně. Trest mu zpřísnil z původních 3,5 roku na osm let, čtyři z dalších pěti obviněných místo původního podmíněného trestu poslal do vězení. Íránský podnikatel čelí obvinění i v daňových únicích při prodeji pohonných hmot, právě při vyšetřování tohoto případu se podle vyšetřovatelů snažil ovlivnit výpovědi svědků ve svůj prospěch. Rozhodnutí je pravomocné.
26. 9. 2019Aktualizováno26. 9. 2019, 11:39|