Při nočním požáru v Brně zemřelo osm lidí. Do zchátralého objektu vnikli neoprávněně

Nahrávám video
Události: Vyšetřování požáru v Brně
Zdroj: ČT24

Osm lidí zahynulo při nočním požáru stavebních buněk v Plotní ulici v Brně. Podle policie šlo pravděpodobně o dvě ženy a šest mužů. Do objektu určeného k demolici vnikli neoprávněně. Požár vypukl po druhé hodině ráno, hasiči jej zlikvidovali před sedmou ranní. Vyšetřovatelé už nutné úkony na místě dokončili a místo je přístupné. Jde o čtvrtý nejtragičtější požár v Česku od roku 1990.

„Podle předběžných výsledků ohledání lidé do objektu určeného k demolici vnikli neoprávněně. Po vzniku požáru už ze silně zakouřeného prostoru nenašli cestu ven,“ řekl policejní mluvčí Pavel Šváb. Už dříve upřesnil, že šlo o soustavu dvanácti obytných stavebních buněk. Totožnost mrtvých policie zjišťuje.

Pozemek, na kterém k tragédii došlo, patří Českým drahám, stavební buňky, ve kterých začalo hořet, ale jejich nebyly. „O určení vlastnictví se státní podnik soudil, soud ale určil, že je majitel neznámý,“ uvedla mluvčí drah Vanda Rajnochová. Na odstranění se podle ní mělo začít pracovat v nejbližších dnech. „Vzhledem k tomu, že majitel byl určen jako neznámý, rozhodly ČD o úklidu pozemku na své náklady,“ dodala Rajnochová.

Ve středu podle ní místo převzala odborná firma, která měla uklidit pozemky a buňky odstranit. „Při fyzické prohlídce a předání staveniště odborné firmě byly buňky zabezpečeny proti vniknutí a nebyly zde žádné osoby. Vlastní práce měly proběhnout v nejbližších dnech,“ podotkla mluvčí.

To potvrdila i mluvčí městské části Brno-střed Kateřina Dobešová: „S majitelem pozemku jsme o odstranění buněk komunikovali, v dohledné době měly být odstraněny.“

Místo tragického požáru je blízko náspu železniční trati v prostoru budoucího Jižního centra, které má vzniknout v okolí nového brněnského nádraží. Zanedbané prostranství, které dlouhá léta čekalo nejprve na rozhodnutí o přesunu nádraží a nyní na začátek prací, bylo častým útočištěm lidí bez domova. Strážníci vyráželi v této lokalitě na pravidelné kontroly, pozemek se stavebními buňkami ale nebyl přístupný.

Poznatky o podobných lokalitách, kde se lidé bez domova zdržují nebo tam přespávají, strážníci předávají sociálním kurátorům, které často také doprovázejí. „Do této oblasti se chodilo velmi často, i když ne konkrétně na tento pozemek,“ uvedl mluvčí Městské policie Brno Jakub Ghanem.

Nahrávám video
Mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška: Při našem příjezdu byla soustava buněk v plamenech
Zdroj: ČT24

Hasiči na místo dorazili šest minut po ohlášení požáru

Požár měli hasiči ohlášený krátce před 2:30. První jednotka byla na místě během šesti minut. „Po příjezdu na místo už byl objekt v plamenech v podstatě kompletně, takže jsme k likvidaci nasadili čtyři vodní proudy. V požářišti jsme postupně našli osm těl. Kromě souboru unimobuněk byly poškozeny i čtyři zaparkované vozy kolem objektu,“ řekl na místě mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška. Hasební práce skončily podle něj kolem sedmé hodiny ráno, plynule na ně navázalo vyšetřování příčin tragédie.  

„V jihomoravském kontextu je to asi nejtragičtější požár. Před třemi lety jsme tu měli požár jen o pár desítek metrů dál, kdy uhořeli čtyři lidé bez domova v železničním vagonu. Požár s osmi oběťmi je v našem kraji mimořádný,“ řekl mluvčí krajských hasičů Jaroslav Mikoška. 

Na místě zasahovali také záchranáři. „Vyslali jsme tři prostředky včetně inspektora provozu, na místě ale nebyl nikdo, komu bychom mohli pomoci,“ sdělila mluvčí záchranářů Michaela Bothová.

Příčiny požáru budou známy v řádu týdnů

K čemu stavební buňky na místě sloužily, není jasné. Z fotografií na mapových portálech vyplývá, že šlo o nepoužívané stavební buňky, které stály na místě dlouho. Byly obrostlé zelení a částečně i zakryté plachtou.

Škoda na objektu po tragickém požáru podle hasičů nevznikla, protože je určený k demolici. Vyčíslovat se bude jen škoda na vozech zaparkovaných poblíž. „V tuto chvíli probíhá dokumentace na místě, šetření ve spolupráci s Policií České republiky. Odhaduji, že v řádech týdnů, ne dnů, bychom mohli mít nějaké verze nebo příčinu vzniku požáru,“ uvedl Mikoška.

Nahrávám video
Rozhovor s mluvčím jihomoravských policistů Pavlem Švábem
Zdroj: ČT24

„Na místě se pohybují psi, kteří jsou specializovaní na vyhledávání. I pes má své limity, pokud to místo, které prohledává, je nepříznivé, vydrží tam krátkou dobu. Psi se proto střídají. Procházejí celým objektem a prohledávají i okolí. Probíhá vyslýchání svědků, shánění kamerových záznamů,“ řekl během dne mluvčí Jihomoravských policistů Pavel Šváb. Žádné stopy po látkách, které by urychlily požár, ale podle mluvčího psovodi nenašli. „Dosud ani nic dalšího nenasvědčuje cizímu zavinění,“ doplnil Šváb.

Protože byl objekt určený k demolici, nevznikla na něm žádná škoda. Ta se tedy týká jen tří osobních aut a jedné dodávky, které parkovali v blízkosti.

„Je mi velmi líto všech, kteří dnes v noci zahynuli při tragickém požáru v Brně. Upřímnou soustrast všem příbuzným a blízkým,“ uvedl k tragédii na Twitteru premiér Petr Fiala (ODS). „Příčiny toho, co se stalo, se vyšetřují, v každém případě je to obrovská lidská tragédie, která nemůže nikoho nechat lhostejným. A velký dík patří hasičům, kteří statečně bojovali s plameny,“ uvedla rovněž na Twitteru primátorka Brna Markéta Vaňková (ODS).  

Nejtragičtějším požárem na území České republiky byl oheň, který založil žhář v panelovém domě v Bohumíně v srpnu 2020. Z patnácti lidí přítomných na rodinné oslavě přežili jen čtyři, přímo v bytě zemřelo šest obětí, pět lidí se zabilo, když z hořícího bytu v jedenáctém patře vyskočili. Do té doby byl nejtragičtější událostí tohoto druhu požár drážní budovy u pražského nádraží Florenc, při němž v říjnu 2010 zemřelo devět bezdomovců.

Mezi nejhorší požáry v historii českých zemí se pak řadí požár z listopadu 1984, při němž v Ústavu sociální péče v Měděnci v severních Čechách zahynulo šestadvacet dívek.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

VideoV Ostravě chystají loutkovou Kytici

Několik druhů loutek i divadelních technik se objeví v baladách Karla Jaromíra Erbena. Jeho sbírku Kytice na jeviště převedli v ostravském Divadle loutek. Scénografie vychází z tradičního českého loutkového divadla. Premiéru bude mít představení na konci března.
před 1 hhodinou

Řidiče v Českých Budějovicích čeká jaro plné objížděk a uzavírek

Uzavírky v následujících měsících významně zkomplikují dopravu v Českých Budějovicích. Hned na dvou páteřních silničních tepnách řidiči od dubna až do listopadu neprojedou po uzavřených mostech. K nim se přidají ještě další opravy v centru města i na příjezdech do něj. Kvůli tomu radnice v řadě ulic i křižovatek změní řízení dopravy.
14:49Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Ozbrojený muž při úterním zásahu v Havířově spáchal sebevraždu

Muž, který se v úterý v Havířově zabarikádoval v bytě a postřelil policistu, spáchal sebevraždu, informoval ve středu krajský policejní ředitel Tomáš Kužel, podle něhož se muž střelil do hlavy. Postřelený policista už v úterý podstoupil operaci. Podle Kužela je mimo ohrožení života a prognóza uzdravení je „velmi dobrá“. Motiv střelce policie zatím nezná. Nemá ani informace o tom, že by muž trpěl psychickým onemocněním. Podle policie je podezřelý ze tří trestných činů.
13:32Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Zametací vůz se v Brně propadl chodníkem do sklepa zbouraného domu

Zametací vůz v Grmelově ulici v Brně se ve středu dopoledne propadl chodníkem, vyproštovali jej hasiči, informovali na sociální síti Threads. Vůz se propadl zřejmě do sklepní části zbouraného domu, který stál vedle chodníku, a to asi do dvoumetrové hloubky. Ulice byla po dobu vyprošťování neprůjezdná. Řidič vozu je zraněný.
před 5 hhodinami

VideoAzbest může způsobit rakovinu. Práci s ním musí hygieně hlásit všichni stavebníci

Pražští hygienici v loňském roce provedli bezmála stovku kontrol na přítomnost azbestu. Karcinogenní látky objevili třeba i při rekonstrukci střechy letiště Václava Havla a obchodního domu Kotva, kde byl i v obvodových zdech. Hygienici ho ale našli také v brzdových destičkách výtahů a eskalátorů. Přítomnost azbestu potvrdila rovněž kontrola v budově bývalého Prioru v Modřanech. Pokud se s domem nijak nemanipuluje, není látka sama o sobě škodlivá. V Modřanech ale dělníci plánují demolici, a ještě před jejím zahájením tak budou muset azbest zlikvidovat. Při drolení, lámání nebo řezání se z něj totiž uvolňují tenká vlákna, která snadno pronikají do plic, kde se hromadí a škodí. Způsobit může i rakovinu. Od ledna musí práci s azbestem hlásit hygieně všichni stavebníci, jinak hrozí pokuta v řádech desítek tisíc korun.
před 13 hhodinami

Na zhruba desítce míst platila povodňová bdělost

První povodňový stupeň platil v úterý ráno zhruba desítce míst v Česku. Týkalo se to například Tiché Orlice na Rychnovsku, kde voda ze vzedmuté řeky zaplavila cyklostezku mezi Týništěm nad Orlicí a Albrechticemi nad Orlicí. Mírné vzestupy hladin meteorologové očekávají také na Moravské Dyji v Janově a na střední a dolní Nežárce. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami

Ukrajinci v Česku podnikají, pečou i učí

Od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu požádalo v Česku o živnostenské oprávnění přes čtyřicet šest tisíc Ukrajinců. Vyplývá to ze statistik společnosti Dun & Bradstreet. Patří mezi ně Albína Romanjuková a Oleksandr Politiuk, kteří stejně jako tisíce jejich krajanů utekli před válkou a v Česku se pustili do podnikání. Ukrajinci se uplatňují i jako zdravotníci nebo učitelé. Solomija Makovská dokonce získala ocenění Učitel Vysočiny.
včeraAktualizovánopřed 23 hhodinami

Liberecký kraj koupí hotel a vysílač Ještěd

Zastupitelstvo Libereckého kraje schválilo odkoupení horského hotelu a vysílače Ještěd od Českých Radiokomunikací (ČRa). Za budovu zaplatí kraj 181 milionů korun, další bezmála tři miliony přidá za mobiliář, vybavení a další příslušenství. Peníze má kraj připravené z loňského roku, zadlužovat se kvůli tomu nemusí. I když měli v minulosti k odkupu budovy výhrady někteří zastupitelé opozičního ANO, hlasovali pro všichni přítomní. Liberecký kraj chce rekonstrukci hotelu a vysílače spojit s výstavbou nové lanovky na Ještěd, kterou představila liberecká radnice.
včeraAktualizovánopřed 23 hhodinami
Načítání...