Potíže s autovraky stojí Brno statisíce

Brno – Jihomoravská metropole si neví rady s vraky aut v ulicích. Od začátku roku jich strážníci napočítali na dvě stovky. Nepojízdné vozy tam nechávají majitelé, kteří se nechtějí zabývat jejich ekologickou likvidací. Tu přitom většina vrakovišť nabízí zadarmo.

Rozbitá okna, vypuštěná kola a rozpadající se interiér. U odstaveného auta jasná známka toho, že se jedná o vrak. Takových jsou přitom po Brně „zaparkovány“ stovky. „Letos jsme prověřovali okolo dvou stovek oznámení o autovracích a většina z nich se skutečně ukázala jako opodstatněná. Snažíme se zkontaktovat s majitelem a domluvit se s ním, aby vrak odstranil. Pokud se to nepodaří, případy následně podstupujeme Brněnským komunikacím,“ vysvětlil mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem.

V Brně se autovraky nejčastěji objevují na parkovištích u velkých sídlišť, kde je menší pravděpodobnost, že si nepojízdného auta někdo všimne. Zbavit se jich přitom není pro úřady vůbec snadné. „Náš pracovník jede na místo, zjistí, jaká je situace, a pokud vozidlo vykazuje známky vraku, je pořízena fotodokumentace,“ popsala mluvčí Brněnských komunikací Vladimíra Navrátilová. Správce silnic pak musí majitele upozornit dopisem nebo vzkazem přímo na autě a na úřední desce.

Když majitel vraku několik měsíců nereaguje, skončí vůz na odstavném parkovišti. A zatímco dřív mohl správce komunikací vrak zlikvidovat nebo ho věnovat hasičům pro účely výcviku, dnes auta kvůli občanskému zákoníku na parkovišti zůstávají. „Majitel má stále možnosti si auto vyzvednout, bohužel se tak často neděje a vozidla tam zůstávají stát. Čekáme na zpracování metodiky, jak s vozidly dále nakládat,“ dodala Navrátilová.

Potíže s autovraky stojí Brno asi 800 tisíc korun ročně. Náklady se vymáhají jen těžko: majitelé jsou často nezastižitelní nebo s bydlištěm na úřední adrese. Ekologická likvidace, které se vyhýbají, je paradoxně většinou zdarma. K řešení může Brno hledat inspiraci na severu Čech. Třeba Jablonec začal majitelům odstavených aut hrozit až třísettisícovou pokutou a vraky začaly mizet i bez zásahu města.

2 minuty
Brno si neví rady s autovraky v ulicích
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Lidé si připomínají památku obětí předloňské tragédie na filozofické fakultě

Lidé v Česku si v neděli připomínají památku obětí předloňské střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (FF UK). Už dopoledne uctili jejich památku například někteří senátoři v čele s předsedou horní komory Milošem Vystrčilem (ODS). Proběhne také tichá vzpomínka před sídlem fakulty, benefiční koncert i mše za oběti tragédie a pozůstalé. Akce pořádají spolky Spojeni nadějí a Uši pro duši s podporou fakulty a univerzity. Při tragédii zemřelo čtrnáct lidí z řad studentů a pedagogů.
08:36Aktualizovánopřed 9 mminutami

Vlaky v Praze nabírají kvůli krádeži kabelů zpoždění i přes sto minut

Zpoždění více než sto minut nabírají od rána vlaky v Praze kvůli krádeži kabelů na trati v úseku Vršovice – Hlavní nádraží. Jezdí se tam nyní jen po jedné koleji. Opravy zřejmě potrvají asi do 15 hodin, oznámil mluvčí Správy železnic pro mimořádnosti Martin Kavka. Omezení se dotklo podle webu dopravce České dráhy desítek vlaků, lokálních spojů i rychlíků. Některé regionální spoje musely dráhy odřeknout.
10:15Aktualizovánopřed 17 mminutami

Krádež kabelů omezila provoz desítek vlakových spojů v centru Prahy

Krádež kabelů omezila v neděli ráno provoz desítek vlakových spojů v centru Prahy. Krádež se stala v úseku Praha Vršovice – Praha hlavní nádraží, zpoždění tam může dosáhnout až dvacet minut. Situace se dotýká lokálních spojů i rychlíků. Vyplývá to z informací na webu dopravce České dráhy. Podle drah může omezení trvat až do 12 hodin.
před 3 hhodinami

Nouzové tlačítko v metru zachraňuje životy

Přibývá pádů do kolejiště pražského metra. Lidé na nástupišti by v takovém případě měli stisknout tlačítko nouzového zastavení vozu. Jen málo pasažérů však vědělo o jeho existenci, pražský dopravní podnik ho proto nechal nedávno zvýraznit. Jeho využití roste, ze 108 případů v období leden–listopad roku 2023 na 140 za stejné období letos. Příčinou pádů do kolejiště často bývá alkohol, zdravotní problém nebo nešťastná náhoda. Tlačítko však slouží jen pro situace, kdy jde o život. Cestující, který ho zmáčkne například kvůli mobilu spadlému do kolejiště, musí počítat s pokutou. Výjimkou jsou velké předměty, které můžou vykolejit metro.
před 4 hhodinami

V Krabici od bot lidé darovali rekordních 65 tisíc dárků pro děti v nouzi

V letošní vánoční sbírce Krabice od bot lidé darovali o čtyři tisíce krabic s dárky více než loni. ČT to sdělil Dalibor Hála, mluvčí Diakonie Českobratrské církve evangelické, která sbírku pořádá. Řada dárců také využila možnost poslat příspěvek do on-line sbírky, která potrvá až do 6. ledna. Zatím se vybralo přes 4,8 milionu korun.
před 5 hhodinami

V chovu na Havlíčkobrodsku kvůli ptačí chřipce zlikvidují přes 30 tisíc slepic

V chovu slepic v Habrech na Havlíčkobrodsku veterináři potvrdili výskyt ptačí chřipky. Bude nutné zlikvidovat asi 35 tisíc nosnic. Je to letošní desáté ohnisko nákazy v komerčním chovu v Česku, sdělil Petr Majer ze Státní veterinární správy (SVS).
před 19 hhodinami

Dny osvobození provázela euforie, osmačtyřicátý rok byl velké zklamání, líčí pamětnice

Brněnská etnografka Alena Jeřábková prožila dětství za druhé světové války, pamatuje bombardování i osvobození Brna. Studovala v době politických procesů v padesátých letech, v srpnu 1968 s manželem zvažovali emigraci a jako pedagožka se studenty prožila i rok 1989. V otevřeném vzpomínání přibližuje dramatické okamžiky i osobní rozhodnutí, která formovala její život.
před 20 hhodinami

Cestující znovu mohou využívat stanici metra C Pankrác

Cestující pražské MHD mohou od pátečního odpoledne znovu využívat stanici linky metra C Pankrác. Zástupci vedení města a pražského dopravního podniku (DPP) ji otevřeli po téměř rok trvající rekonstrukci. První vlak ve stanici zastavil ve 14:09. Práce v částech stanice bez cestujících ještě budou pokračovat, ale již za provozu. Stanice Pankrác byla otevřena jako jedna z prvních z nynějších 61 stanic pražského metra 9. května 1974 pod názvem Mládežnická.
19. 12. 2025Aktualizováno19. 12. 2025
Načítání...