Oblast soutoku Moravy a Dyje by se mohla stát CHKO. Lesníkům se to ale moc nelíbí

Obce na Břeclavsku budou znovu jednat o možném vyhlášení chráněné krajinné oblasti na soutoku Moravy a Dyje. Unikátní lokalita s lužními lesy patří do soustavy Natura 2000. Jednání o CHKO v roce 2010 zkrachovala právě kvůli nedohodě obcí v okolí oblasti. Ministerstvo životního prostředí tak plán shodilo ze stolu.

Už od dětství trávil Filip Šálek v lužních lesích na Břeclavsku veškerý volný čas. Založil sdružení Lužánek a lesní mateřskou školu. Před devíti lety se i poprvé aktivně zajímal o možné vyhlášení jemu známé krajiny jako chráněné krajinné oblasti. „Tím, jak jsem studoval lesnictví a všeobecnou ochranu přírody, začal jsem si uvědomovat, že tady není něco v pořádku,“ vysvětlil Filip Šálek.

Možnost větší ochrany krajiny teď znovu zvažuje i vedení Břeclavi. O vyhlášení CHKO už město v minulosti usilovalo, ale nevyšlo to. „Neprošel plán na smluvní ochranu přírody v oblasti soutoku a návazných území, tak chceme řešit, co bude dál,“ řekl místostarosta Břeclavi Jakub Matuška (nez.).

V rámci České republiky jde podle ochránců o unikátní území s chráněnými rostlinami i živočichy, jako je roháč obecný nebo tesařík obrovský. „Je to území, které se táhne od soutoku Moravy a Dyje. Pak je přerušené Břeclaví a dál se ty lužní lesy táhnou až vlastně k CHKO Pálava,“ popsal Vladan Riedl z Agentury ochrany přírody a krajiny.

Lesníkům by ochrana ztížila hospodaření

V současnosti hospodaří na většině zmiňovaného území Lesy České republiky. Lesníci se naopak obávají, že by jim vyhláška bránila v řádném hospodaření. „Veškeré lesy, které by se staly součástí chráněné krajinné oblasti, by spadaly do první a druhé zóny, kde je zákaz některých činností. Využívání intenzivních technologií, biocidů,“ řekl ředitel lesního závodu Židlochovice Miroslav Svoboda.

O návrhu bude vedení Břeclavi s okolními obcemi jednat v pátek 21. června. Souhlas všech obcí je důležitý pro další postup Ministerstva životního prostředí. Pokud se shodnou, připraví dokumenty pro vznik chráněné oblasti.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Celníci zachytili stovky kilogramů nelegálního kratomu, nejvíce v historii Česka

Brněnští celníci minulý týden zadrželi osm set kilogramů kratomu určeného k nelegální distribuci. Jde o největší záchyt v historii Česka, sdělila v úterý mluvčí sekce pátrání Generálního ředitelství cel Martina Kaňková. Bližší informace k případu neuvedla.
před 5 hhodinami

Záchranné stanici, kterou poničil požár, poslali lidé miliony

Přes 18 milionů korun poslali lidé záchranné stanici pro zvířata na okraji Brna, jejíž část před měsícem zničil požár. V plamenech uhynuli tři psi, ostatním zvířatům se naštěstí nic nestalo. Provozovatel stanice Zdeněk Machař nyní plánuje opravu a rozšíření areálu.
před 9 hhodinami

Psi uhynuli po procházce u vody. Vědci mají podezření na toxické sinice

Podezřelé úhyny psů po procházkách u přírodních koupališť řeší na Olomoucku i v jižních Čechách. Policie vyšetřuje případ dvou psů, kteří uhynuli po pohybu v okolí Lipenské přehrady. Vědci zároveň prověřují, zda se v Česku nerozšířil druh sinic, který by mohl být pro zvířata toxický.
před 20 hhodinami

V centru Brna jezdí auta po chodníku. Kvůli opravám vznikla kuriozní objížďka

Řidiči i chodci se od pondělního rána potýkají s komplikacemi v centru Brna. Kvůli přestavbě teplárenské sítě uzavřely Teplárny Brno část Benešovy ulice. Auta proto v jednom směru využívají chodník. Omezení potrvá až do poloviny října. Nová uzavírka zároveň začala také v ulici Kšírova, kde vodárny mění poruchový vodovodní řad.
před 21 hhodinami

Ceny ve Varech letos převezmou Gyllenhaalová a Eisenberg

Karlovarský filmový festival oznámil v pondělí dva zahraniční hosty, které ocení na nacházejícím šedesátém ročníku. Ze Spojených států dorazí Jesse Eisenberg a Maggie Gyllenhaalová.
včeraAktualizovánopřed 23 hhodinami

Ostravská zoo odchytila uprchlého lemura, krmil se třešněmi

Pracovníci ostravské zoologické zahrady v neděli večer odchytili lemura, který minulou středu utekl z expozice Ráj lemurů. Lemur kata byl v jedné ze zahrad nedaleko zoo, kde se krmil třešněmi. O úspěšném odchytu zahrada informovala na sociálních sítích.
včera v 13:11

Cena jednorázových rukavic roste. Dodavatelé zavádějí limity

Konflikt na Blízkém východě a krize v Hormuzském průlivu zdražují produkty vyráběné z ropy. Růst cen se dotkl i zdravotnického materiálu, zejména jednorázových rukavic. Některé typy podražily až o sto procent, nemocnice proto navyšují zásoby a dodavatelé zavádějí odběrové limity.
7. 6. 2026

Výbuch v Toužimi vyšetřuje policie jako nedovolené ozbrojování

Policie vyšetřuje sobotní výbuch v panelovém domě v Toužimi na Karlovarsku pro podezření z nedovoleného ozbrojování. Policisté na místě našli zřejmě podomácku vyrobenou pyrotechniku. Výbuch vážně zranil starší ženu, zranění utrpěl i mladý muž. V případě prokázání viny hrozí zraněnému mladistvému až dva a půl roku vězení, sdělil v neděli krajský policejní mluvčí Jan Bílek.
7. 6. 2026
Načítání...