Nová D3 se už opravuje, asfalt vydržel jen čtvrt roku

Tábor – Před čtvrt rokem slavili jihočeští řidiči zprovoznění části dálnice D3 od Tábora k Veselí nad Lužnicí, která odvedla tranzitní dopravu z měst a obcí táborské aglomerace. Teď už jim cestu zpomaluje rozkopaná část od Tábora k Plané nad Lužnicí – tři měsíce od otevření už musí silničáři vyměňovat asfalt. Příčinou jsou podmínky a vysoká rychlost, když se dálnice dokončovala.

Bývalý ministr dopravy slíbil, že od začátku prázdnin bude možné využívat při cestách na jih – třeba k moři do Chorvatska nebo na rakouské hory – nový jihočeský dálniční úsek. Ředitelství silnic a dálnic na dotáhnutí stavby do stavu, kdy bude možné jezdit po ní, tlačilo a stavební firmy mu vyhověly. Teď se ale ukázalo, že rychlé dokončení stavby přineslo možná i více problémů, než kolik jich vyřešilo. Kvůli podmínkám, ve kterých se dálnice dokončovala, je už teď nutné měnit asfaltový povrch v jízdním pásu směrem na Prahu.

Povrch vozovky pokládali stavbaři během letošního deštivého jara – pršelo tehdy takřka nepřetržitě, deště nakonec způsobily jedny z největších záplav historie. Pokud však měla být dálnice hotová do prázdnin, nebylo zbytí a dělníci museli – bez ohledu na technologické postupy – položit asfalt „na vodu“. Protože nepřilnul, musí ho po pouhých třech měsících provozu vyměnit.

Kromě mimořádné opravy již dokončené součásti dálnice se pracuje také v okolí dálnice na prvcích, které stavbaři nestihli na jaře dodělat. Ředitelství silnic a dálnic uvedlo, že komunikace ještě není kolaudovaná, je nutné dokončit i některé bezpečnostní prvky – konkrétně ploty. Kvůli jejich nepřítomnosti se na vozovku dostávají zvířata, za tři měsíce provozu zaznamenala policie již pět střetů aut se zvěří. Všechny se obešly bez zranění lidí, ale spíše šťastnou náhodou – například když se na dálnici dostalo stádo divokých prasat, připletla se pod kola kamionu. Obdobná srážka osobního auta s prasaty by ale mohla mít podle policistů pro posádku automobilu i tragické následky.

Omezení na dálnici D3 mezi Táborem a Planou je naplánováno do 24. září. Jezdí se v každém směru jedním pruhem, rychlostní limit klesl na 80 km/h. Stát za opravu neplatí, probíhá na náklady dodavatele.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Celníci na Teplicku objevili skoro deset kilo heroinu, kokainu a pervitinu

Na Teplicku zajistili celníci téměř deset kilogramů drog – heroinu, kokainu a metamfetaminu neboli pervitinu. Společně s ústeckými kriminalisty zadrželi dva muže, informovala v pondělí Martina Kaňková z Celní správy ČR. Oba muži skončili ve vazbě. Pokud se jim u soudu prokáže vina, hrozí jim pět až 12 let vězení, doplnila na webu policie. Celníci a policisté také při zásahu zajistili výnos z trestné činnosti v řádu statisíců.
12:12Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Jihovýchod Česka zasáhnou velmi silné bouře, meteorologové zpřísnili výstrahu

Meteorologové zpřísnili pro jihovýchod Česka výstrahu před velmi silnými bouřemi. V pondělí odpoledne je může doprovázet přívalový déšť, kroupy a nárazy větru o rychlosti až 90 kilometrů za hodinu. Hrozí komplikace například v dopravě nebo energetice. Pro zbytek země s výjimkou západu Čech platí varování s nižším stupněm nebezpečí, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
před 2 hhodinami

Větší dům v pravěku neznamenal větší bohatství, zjistili brněnští archeologové

Čím větší dům, tím bohatší člověk – tohle pravidlo je dnes akceptované prakticky automaticky. Jenže v minulosti to neplatilo, ukázal výzkum brněnských archeologů. V době neolitu rozměrnější dům neznamenal ani větší bohatství, ani vyšší společenské postavení. Archeologové v nové studii popsali, že velikost domů neodrážela sociální nerovnost, ale spíše různé praktické role nebo odlišnou organizaci práce.
před 2 hhodinami

V týdnu přijdou přeháňky i bouřky, extrémní teploty nedorazí

Česko v tomto týdnu čekají přeháňky i bouřky, ojediněle mohou být doprovázené přívalovým deštěm či krupobitím. Proti předchozímu období se také ochladí, na rozdíl od předchozího období tentokrát meteorologové nečekají teploty výrazně překračující 30 stupňů Celsia. Nejchladnější bude úterý. Od středy by ale maxima neměla být od třicítky daleko, na Moravě se mohou dostat i na tuto hranici, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
před 5 hhodinami

O prázdninách přibývá vážných nehod cyklistů. Rizikem je alkohol i jízda bez přilby

O prázdninách přibývá vážných nehod a zranění cyklistů. Nejméně pět jich od začátku prázdnin na českých silnicích zahynulo. Rizikem na jejich straně je nepozornost, přeceňování vlastních schopností nebo chybějící bezpečnostní výbava. Problémem je také alkohol – i jeho malé množství může za řídítky výrazně zhoršit odhad i reakce. Podle statistik zaviní cyklisté dvě ze tří nehod, kterých se účastní. Pokud jde jen o jejich střety s motorovými vozidly, tak tam je častěji zavinění na straně řidiče.
před 6 hhodinami

VideoVlakem na Ruzyni. Úsek mezi Veleslavínem a letištěm má postavit soukromník

Posun v přípravách trati na Letiště Václava Havla. Stát chce příští rok vybrat koncesionáře na úsek mezi pražskou Ruzyní a Veleslavínem. Má jít o první PPP projekt na tuzemské železnici, kdy vláda plánuje spolupracovat se soukromníky. Projekt má stát zhruba 109 miliard korun. Soukromý partner infrastrukturu postaví a bude ji provozovat a udržovat dalších 25 let.
včera v 08:04

Měřicí stanice v Česku opět zaznamenaly teplotní rekordy, bylo až 37,1 stupně

Teplotní rekordy v sobotu v Česku padly zhruba na třiceti procentech meteorologických stanic měřících přes třicet let. Nejtepleji bylo v Doksanech na Litoměřicku, a to 37,1 stupně Celsia, oznámil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). I v neděli meteorologové očekávají tropická vedra s nejvyššími teplotami mezi 32 a 37 stupni, už během dne se však podle ČHMÚ postupně zatáhne a objeví se deště i bouřky. Ochlazení se očekává i na začátku příštího týdne.
15. 8. 2026Aktualizováno15. 8. 2026

Déšť stále nepřichází. Jak vypadá Česko bez vody, ukazují interaktivní mapy

Extrémní, výjimečné nebo výrazné sucho, tedy některý ze tří nejvyšších stupňů sucha, panuje v Česku na bezmála 90 procentech území. Hodnota platí pro hloubku do jednoho metru. Extrémní sucho je aktuálně na 60 procentech území.
15. 8. 2026

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.