Neplatičům v Ostrově hrozí exekuce

Karlovy Vary - Rekordní částku čtrnáct milionů korun dluží neplatiči městu Ostrov na Karlovarsku. Radní chtějí zastavit další nárůst pohledávek a začnou je razantně vymáhat. Lidem, kteří se s radnicí nedohodnou, hrozí, že jim vtrhnou do bytu exekutoři. Proto všem dlužníkům poslali dopis, kde je na možné exekuce upozorňují. Některým obyvatelům se však zdá postup města příliš tvrdý.

Radnice chce mít s vymáháním dluhů co nejmenší náklady. Do akce se proto budou muset zapojit sami městští úředníci. Z těch se rozhodnutím úřadu stanou exekutoři. Neplatičům tak bude zabavovat věci například velitel městských strážníků nebo vedoucí dopravně správního odboru. „Vydáme se do terénu. Zjistíme si bydliště té osoby a pak bude následovat klasický postup: oblepení, zabavení majetku, prodání v dražbě,“ popisuje postup exekutorů vedoucí dopravně správního odboru Městského úřadu Ostrov Ladislav Jiskra. „Je to pro nás výhodné, proces se nezdržuje a soudní cesta je na dlouhé lokte,“ říká starosta Ostrova Jan Bureš. 

Peníze dluží radnici majitelé psů a hlavně řidiči, kteří nezaplatili pokuty. Do konfliktu s radnicí v Ostrově se můžou dostat i lidé, kteří město jen navštívili a například špatně zaparkovali. Někteří obyvatelé jsou přesvědčení, že postup radnice je příliš tvrdý a exekuční postup odmítají. Jiní však s tímto postupem souhlasí. Radnice už lidi v dopisech varovala. Odpověděla jich jen desetina. Úředníci si už o dlužnících zjišťují informace a zahájí exekuce. Podle starosty si radnice bude účtovat jen základní poplatky. „Náklady na exekuce nedosahují takových částek, jako je to u exekutora soukromého,“ tvrdí starosta Bureš. Starosta rovněž doufá, že se městským exekutorům podaří vymoct alespoň polovinu dluhů.

Reportáž Antonína Bruštíka (zdroj: ČT24)