Nadšenci do úzkorozchodných vlaků opravili nádraží ve Slezských Rudolticích, dlažbu dovezli až z Maroka

Nahrávám video
Opravené nádraží
Zdroj: ČT24

První zrekonstruované nádraží ve Slezských Rudolticích otevřeli v těchto dnech nadšenci ze společnosti osoblažské úzkokolejky. Na trati dlouhodobě provozují parní vlaky. Opravený objekt je jedním z pěti nádražních budov, které spolek koupil od Správy železniční dopravní cesty (SŽDC). Budova otevřela své zázemí návštěvníkům v rámci oslav 120 let trvání unikátní úzkorozchodné trati.

„Nádraží ve Slezských Rudolticích se svým vzhledem vrátilo do doby vzniku, tedy do přelomu 19. a 20. století,“ uvedl redaktor České televize Pavel Habram. Podle architekta a památkáře Dalibora Rebroše to umožnil i fakt, že se jedná o typizované stavby. Byť vznikly za Rakouska-Uherska, až do dnešní doby se k nim dochovala rozsáhlá dokumentace, ze které mohli stavitelé čerpat.

Při rekonstrukci stanice i přesto řemeslníci řešili několik potíží. „Když chtěli položit dlažbu typickou pro tehdejší nádražní čekárnu, tak zjistili, že se již dnes v Evropě nevyrábí. Dlažbu tak dovezli až z Maroka,“ doplnil Pavel Habram.

Stavebníci se snažili zachovat i další historické prvky. Například střechu budovy tak kryjí břidlicové tašky. 

Prodej se podařilo dojednat po letech

Spolek, který provozuje na osoblažské úzkokolejce výletní vlaky, usiloval o chátrající nádražní objekty šest let. Prodej se se zástupci SŽDC podařilo uzavřít začátkem tohoto roku. Budovy stály 1,65 milionu korun.

Kromě objektů v Osoblaze a Slezských Rudolticích jsou v majetku spolku také stavby v obcích Koberno, Liptaň a Bohušov. „Samotná dráha včetně zbylých pozemků zůstává nadále v majetku a údržbě SŽDC,“ sdělila již dříve mluvčí správy železnic Kateřina Šubová.

Příští rok chce spolek zrekonstruovat nádraží v Osoblaze a Koberně. Do tří let by se pak měl opravit zbytek budov.

Osoblažská úzkokolejka vede z Třemešné do Osoblahy. Dráha má atypický rozchod 760 milimetrů a pravidelná osobní doprava na ní je od roku 1898. Je zajímavá i svou klikatostí – na 20 kilometrech je celkem 102 oblouků a je na ní i nejmenší oblouk v síti SŽDC, který má poloměr pouhých 75 metrů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Sestra v akci má i v plzeňském muzikálu energie dost

Jako druhé v Česku uvádí plzeňské Divadlo J. K. Tyla muzikál Sestra v akci. V hlavní roli temperamentní zpěvačky, která převrátí poklidný klášterní život vzhůru nohama, se střídají členky muzikálového souboru Charlotte Režná a Eva Staškovičová. Příběh je známý z amerického filmu s herečkou Whoopi Goldbergovou.
před 38 mminutami

Policie kvůli pádu lanovky na Ještěd navrhla obžalovat tři lidi a firmu

Policie ukončila vyšetřování pádu lanovky na Ještěd. Navrhla obžalovat tři lidi a jednu právnickou osobu z přečinu obecného ohrožení z nedbalosti, řekl náměstek okresní státní zástupkyně Kamil Látr. Všem obviněným hrozí trest od tří do deseti let vězení. Tragická nehoda se na visuté lanovce v Liberci stala v říjnu 2021, při pádu jedné z kabin zemřel průvodčí. České dráhy (ČD), které lanovku dřív vlastnily, s obviněním nesouhlasí a jsou připraveny se proti němu bránit, zopakoval mluvčí ČD Petr Šťáhlavský dřívější vyjádření dopravce.
11:07Aktualizovánopřed 59 mminutami

Na jihu Moravy je nejvíc případů žloutenky v zemi

Situace kolem virové hepatitidy A v Jihomoravském kraji zůstává podle hygieniků nepříznivá. Od začátku roku přibyly stovky případů a kraj letos překonal Prahu, která měla loni nejvíce nemocných. V důsledku onemocnění zemřelo v Česku od ledna 2025 do února 2026 celkem 42 lidí, z toho šest na jižní Moravě. Epidemie však podle odborníků postupně slábne.
před 1 hhodinou

Když se hmota stává průhlednou na výstavě antroposofistů

Galerie výtvarných umění v Chebu připravila výstavu Pražská antroposofická moderna 1907–1953. Samotná instalace stejně jako opulentní monografie jsou objevné. Ne že by nebyl dostatek informací o antroposofii jako takové, ovšem až tolik se neví o výtvarných projevech antroposofistů, a navíc v Praze. A to nejen o těch před válkou, ale i za nacistické okupace a po komunistickém převratu.
před 6 hhodinami

Požárů elektrokol a elektrokoloběžek přibývá. Pozor na chyby spojené s nabíjením

Počet požárů elektrokol a elektrokoloběžek v Česku roste. Zatímco ještě v roce 2019 hasiči řešili jen tři případy, loni už jich bylo 125. Nejčastější příčinou bývá technická závada spojená s elektrickým zkratem, často při nabíjení.
před 11 hhodinami

Silničáři začali v Mikulově opravovat most na hlavním tahu do Rakouska

Řidiči musejí v Mikulově na Břeclavsku počítat s dopravním omezením na hlavním tahu do Rakouska. Silničáři opravují most přes železniční trať. Provoz zůstává zachován v obou směrech, doprava je ale svedena do zúžených jízdních pruhů a místem je možné projíždět pouze padesátikilometrovou rychlostí. Hotovo má být do konce května. Náklady jsou vyčísleny na 9,5 milionu korun bez DPH.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami

Na trati Plzeň–Klatovy začala výluka. Aplikace hlásí chyby při nákupu jízdenek

Na železniční trati mezi Plzní a Klatovy začala téměř čtyřměsíční výluka související se stavbou obchvatu Přeštic. Řadu spojů v celé délce nahradily autobusy. Cestující se však musí připravit na drobné komplikace. Dopravce například přemístil některé zastávky, což způsobilo chyby v mobilní aplikaci pro nákup jízdenek.
před 23 hhodinami

Převrácený kamion zablokoval dálnici D1 u Domašova

Převrácený nákladní vůz v pondělí dopoledne na necelou hodinu zablokoval dálnici D1 na 171. kilometru u Domašova na Brněnsku ve směru na Prahu. Následně se začalo jezdit odstavným pruhem, po 13:00 policie dálnici znovu plně zprůjezdnila. Po havárii se utvořila několikakilometrová kolona. Při nehodě nebyl nikdo zraněn.
včeraAktualizovánovčera v 14:17
Načítání...