Nad rušnou ulicí v Liberci se rozpadá skála. Město zajistí jen svoji část

2 minuty
Nad rušnou ulicí v Liberci se drolí skála
Zdroj: ČT24

Nad třídou Milady Horákové v Liberci, jednou z rušných ulic krajského města, je nestabilní skála. Město se proto rozhodlo část masivu sanovat a skálu zajistit. Stát to má téměř 3,5 miliony korun. O zbylou část skály se ale musejí postarat soukromí vlastníci.

„Přímo vidíme místo, kde voda zatéká dovnitř a v tom místě žula zvětrává,“ popisuje náměstkyně primátora Liberce Karolína Hrbková (ZPL). „Vytváří se puklinky, skála padá. Když půjdete za roh, slyšíte, jak se uvolňuje štěrk. Stane se, že spadne i nějaký větší kámen. Lidi mají obavy, že by se to mohlo uvolnit,“ dodává správce blízkého objektu Roman Horňák.

V červnu 2003 skončil jeden z utržených balvanů přímo před dveřmi obytného domu. Spící nájemníky tehdy probudil hluk a otřesy. „Slyšel jsem ránu, jako když jsou hromy blesky, ale to už jsem věděl, že se trhá skála. Pak jsem slyšel ránu a celý barák se otřásl, jako kdyby bylo zemětřesení,“ popsal před 14 lety obyvatel domu Milan Ďuraško.

I tehdy mohutnému sesuvu předcházelo nepatrné drolení kamenů. Na problém nájemníci upozorňovali několik let. Bezprostředně po sesuvu město skálu zajistilo jen provizorně. Od roku 2005 ji monitorují geologové.

Sanaci skály chce město stihnout ještě letos
Zdroj: ČT24

„Byly zjištěny změny v souřadnicích terčů, a to o pět až jedenáct milimetrů,“ uvedl Milan Aue z České geologické služby. Přestože se může jednat pouze o smršťování a rozpínání v souvislosti s teplotními změnami, figuruje masiv na seznamu nestabilních skal.

„Na základě dlouhodobých pozorování jsme vyhodnotili, že je v havarijním stavu a že musí dojít co nejdřív k opravě,“ říká náměstkyně primátora Karolína Hrbková. Dělníci budou muset skálu očistit, některé kameny ukotvit a ty nejvíc uvolněné odstranit. Přidají také ochranné sítě.

Sanaci chce město stihnout ještě letos, z rozpočtu za ni zaplatí bezmála 3,5 milionu korun. Část peněz chce získat ze státní dotace. Zajistí ale jen kus skály na svém pozemku. V ostatních případech se o stabilitu masivu musejí postarat soukromí vlastníci.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Ministerstvo chce pomoci školám se sociálně znevýhodněnými dětmi

Skoro pět procent dětí na základních školách patří mezi sociálně znevýhodněné – ať už vyrůstají v chudších nebo jinak složitějších rodinných poměrech. Ukazují to nová data ministerstva. To vidí pomoc v cíleném financování škol s těmito žáky.
před 1 hhodinou

Reportéři ČT: Stát se pře kvůli lomu ČSA s Tykačovou firmou o stovky milionů

Už několik měsíců trvá spor státu s těžařskou firmou Severní energetická Pavla Tykače. Jde v něm o stovky milionů korun za rekultivace lomu ČSA na Mostecku. Region se po desetiletích těžby postupně vrací k přírodě. Zdejší obce tedy netrpělivě vyčkávají, zda a kolik peněz nakonec dostanou na svůj další rozvoj jako bolestné za roky, kdy byly těžbou zasaženy. Ve sporu jde mimo jiné i o ceny pozemků v místě lomu, za jejichž převedení na stát chce Severní energetická 150 milionů korun. Stát má teď k dispozici vyjádření znalce, podle kterého naopak tyto pozemky mají cenu pouhých pěti milionů korun. Pro Reportéry ČT natáčela Jana Neumannová.
před 2 hhodinami

Projektů na podporu samostatnosti lidí s mentálním handicapem přibývá

Lidem s mentálním handicapem, kteří se chtějí osamostatnit, slouží od začátku roku nové tréninkové byty v Hradci Králové. V nich se pod dohledem sociálních pracovníků připravují na samostatné bydlení. Nové komunitní bydlení pro dospělé s duševním a mentálním onemocněním, které jim pomůže se začleněním do života, otevřeli také ve Skotnici v Moravskoslezském kraji.
před 13 hhodinami

Žalobce Šereda rezignoval na post šéfa odboru závažné kriminality v Olomouci

Státní zástupce Petr Šereda rezignoval na post ředitele odboru závažné hospodářské a finanční kriminality Vrchního státního zastupitelství (VSZ) v Olomouci. Olomoucký vrchní žalobce Radim Dragoun ČTK řekl, že Šeredova rezignace nemá žádný vliv na rozpracované trestní kauzy. Odbor se dvěma pobočkami v Ostravě a v Olomouci bude do výběru nového ředitele řídit náměstek vrchního státního zástupce Radek Bartoš, uvedl Dragoun.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Útočník v Chřibské vystřílel desítky nábojů. Případem se zbývá i GIBS

Útočník v pondělí na úřadě v Chřibské na Děčínsku vystřílel několik desítek nábojů a měl u sebe čtyři nelegálně držené zbraně, uvedla v úterý policie. Ta už ukončila ohledávání městského úřadu, kde muž zastřelil jednoho zaměstnance úřadu a sebe, dalších šest lidí zranil. Případem se zabývá také Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Úřad v Chřibské je do odvolání uzavřený. Stav dvou osob, které skončily v nemocnici, je stabilizovaný.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Podruhé před soudem obstáli. Církev oslaví blahořečení kněží Buly a Drboly

Kněze Jana Bulu a Václava Drbolu na počátku 50. let komunisté popravili za vraždy tří funkcionářů národního výboru v Babicích. Těch se ale nikdy nedopustili. Komunistický režim je mučil a nutil, aby se vzdali své víry. Oba to odmítli, přestože by si tím možná zachránili život. Po roce 1989 je soud rehabilitoval. Čeští historici i duchovní se pak dlouhá léta snažili, aby jejich víru a odvahu ocenili i nejvyšší představitelé církve. Po 21 letech se to podařilo – papež oznámil loni v říjnu jejich blahořečení. Samotná slavnost blahořečení by se měla uskutečnit v Brně v polovině letošního roku. Případ pro Reportéry ČT připomněl Karel Vrána.
před 17 hhodinami

Povolení zbourat domy v osadě Bedřiška bylo nezákonné, rozhodl ostravský magistrát

Povolení zbourat několik domů v osadě Bedřiška bylo nezákonné. Ostravský magistrát ho proto zrušil. Vyplývá to z rozhodnutí, které má Česká televize k dispozici. Stroje už ale domy, které městský obvod určil k demolici, zbouraly. Zrušení zatím není pravomocné, účastníci se proti němu mohou odvolat. Podle advokáta mluvčí obyvatel Bedřišky Vincence Boučka rozhodnutí přispěje k tomu, aby se v dalších podobných případech postupovalo v souladu se zákonem a bez porušování základních práv obyvatel.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Kejda z protržené jímky se dostala až do národního parku Podyjí

Vodou naředěná kejda z protržené jímky na farmě u Podmyčí na Znojemsku v řece Dyji se dostala do národního parku Podyjí. Znečištění dosahovalo v úterý před polednem k rakouskému Hardeggu. V pondělí vodohospodáři naměřili ve Vranově nad Dyjí až čtyřnásobné překročení limitů pro amoniak, který je silně toxický a může vést k úhynům ryb i bezobratlých. Úhyn ryb ale dosud hlášen nebyl, oznámila v úterý mluvčí Povodí Moravy Jana Kučerová.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami
Načítání...