Na protest proti vyškrtnutí Zimoly opouští kandidátku ČSSD i hejtmanka Stráská

3 minuty
Stráská: Chtěla jsme přesvědčit vedení ČSSD. Ale je tam blok
Zdroj: ČT24

Hejtmanka Ivana Stráská odstupuje z jihočeské kandidátní listiny ČSSD pro podzimní volby do sněmovny. Jako důvod uvedla nesouhlas s vyškrtnutím bývalého hejtmana a předsedy jihočeské ČSSD Jiřího Zimoly.

„Pořád jsem doufala, že předsednictvu strany budu schopna vysvětlit, jaká je situace v jižních Čechách a budu schopna jim sdělit svůj názor, že o jihočeské kandidátce by měli rozhodovat jihočeští sociální demokraté. To znamená, že o postavení lidí na kandidátce a konkrétně Jiřího Zimoly by se mělo rozhodnout až po stranickém hlasování,“ komentovala svůj odchod z kandidátky hejtmanka.

Že se jí nepodařilo vedení strany přesvědčit přičítá bloku, který tam vnímá. „I vzhledem k tomu, že nemám žádné ambice dostat se do Poslanecké sněmovny a že kandidátka je dnes již zcela jiná, než jakou jsme s nějakou strategií a záměry stavěli, odcházím,“ sdělila České televizi hejtmanka.

Jsem toho názoru, že být sociálním demokratem znamená určitý životní postoj. Právě vzhledem k němu budu sociální demokracii ve volbách pomáhat, ale nebudu tam figurovat.
Ivana Stráská
hejtmanka Jihočeského kraje

Stráská podle svého vyjádření v sociální demokracii zůstává a bude pomáhat při volební kampani. Podotkla, že jihočeská ČSSD byla vedle Vysočiny jedinou z krajských organizací, která vyhrála krajské volby. Přesto prý má současná hejtmanka z postojů vedení strany spíše pocit provinilosti.

Kandidátku už opustili i další jihočeští straníci

Volební kandidátku jihočeských sociálních demokratů opustil už dříve její bývalý lídr Stanislav Mrvka. Stejný krok pak udělali i Jindřich Florián a Josef Eigner. Také oni tím reagovali na vyškrtnutí bývalého hejtmana Zimoly

Jihočeská ČSSD se snažila Zimolu vrátit na kandidátní listinu alespoň na poslední 22. místo. Proti tomu se ale postavilo celostátní vedení strany, které bývalého hejtmana úplně vyškrtlo. Bohuslav Sobotka argumentoval tím, že by sociální demokracii mohly uškodit kauzy spojené se jménem Jiřího Zimoly, například stavba domu v Lipně nad Vltavou nebo vysoké odměny pro management Jihočeských nemocnic.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Zdravotní klauni přinášejí vánoční radost dětem v nemocnicích

Ne všechny děti mohou strávit vánoční svátky doma – některé musí zůstat na nemocničním lůžku. Zpříjemnit jim pobyt v nemocnici a vykouzlit úsměv na tváři se v rolích sester a doktorů snaží zdravotní klauni. Malé pacienty navštěvují celoročně, o Vánocích jsou jejich klauniády obzvlášť důležité.
před 39 mminutami

O tradiční rybí polévku byl na Staroměstském náměstí velký zájem

Tradiční rozlévání štědrodenní rybí polévky podle receptu s koňakem a karamelem na Staroměstském náměstí v Praze opět provázel velký zájem. Dlouhá fronta se začala tvořit už půl hodiny před začátkem vydávání, kterého se s pomocníky ujal pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Rozlévání vánoční rybí polévky se v metropoli uskuteční i na Kampě u Karlova mostu nebo na náměstí Republiky.
před 1 hhodinou

Trojice bratrů spojila síly, obec na Zlínsku se tak dočká opraveného betlému

Vánoční svátky v Nedašově na Zlínsku budou po letech zase kompletní – tedy včetně bezmála devadesát let starého mechanického betléma. Mohutný model devět měsíců opravovali tři bratři – Jakub, Karel a Tomáš Suří a tchán jednoho z nich. Betlém rozložili v garáži, historické součástky postupně nahrazovali novými. Do radosti pro druhé investovali desítky tisíc korun. Nyní na úplný závěr prošlo dílo závěrečným testem. Opravený betlém má pro Nedašov mimořádný význam. I podle statistiků je tu víra pořád silně zakořeněná. Při posledním sčítání se k církvi přihlásilo 855 z 1315 obyvatel vesnice. První veřejné předvedení betlému bude v kostele na Štědrý den během sváteční půlnoční mše.
před 5 hhodinami

Zájem o revizi letadel v tuzemsku roste, aerolinky přicházejí z celého světa

Zájem o revizi letadel v tuzemsku roste. V hangárech na pražské Ruzyni servisuje své stroje víc než desítka aerolinek z celého světa. Během dekády se jejich počet zdvojnásobil. I proto tam hledají nové zaměstnance. Lidí ve specializovaných profesích je ale málo.
před 6 hhodinami

Skauti rozvážejí Betlémské světlo. Někde až domů

Skauti a skautky i letos rozvážejí Betlémské světlo po celém Česku. Lidé si ho mohou vyzvednout na náměstích, v kostelech nebo v nákupních centrech, někde s plamínkem skauti obcházejí domácnosti osobně. Tradice, která symbolizuje mír, naději a přátelství, se v Česku udržuje už více než pětatřicet let.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami

Výstraha ČHMÚ: Na Šumavě až dvacet centimetrů sněhu, silný vítr na východě Česka

V Pošumaví a na Šumavě může ve středu napadnout pět až dvacet centimetrů sněhu, hrozí i sněhové jazyky. Vyplývá to z výstrahy, kterou vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). V části Moravskoslezského a Olomouckého kraje bude na Štědrý den také foukat silný vítr, v nárazech může mít až 70 kilometrů za hodinu.
včera v 11:37

Kdy a kde bude na Štědrý den sněžit? Podívejte se na přehlednou mapu

Na některých místech Česka by mohlo na Vánoce sněžit. Nebude jich mnoho, sněhu bude spíše málo, ale naděje na bílou pokrývku existuje.
včera v 11:30

Brusel zahájil šetření české státní podpory pro jaderné bloky v Dukovanech

Evropská komise (EK) zahájila hloubkové šetření s cílem posoudit, zda je veřejná podpora, kterou Česká republika plánuje poskytnout na výstavbu a provoz dvou nových jaderných bloků v Dukovanech, v souladu s pravidly EU pro státní podporu. Komise o tom informovala v tiskové zprávě. Unijní exekutiva se chce zaměřit na vhodnost a přiměřenost státní podpory i na dopad, jaký toto opatření bude mít na hospodářskou soutěž na trhu.
22. 12. 2025Aktualizováno22. 12. 2025
Načítání...