Moravskoslezský kraj má nového hejtmana. Stal se jím rektor Ivo Vondrák

Moravskoslezský kraj má nového hejtmana

Novým hejtmanem Moravskoslezského kraje byl na čtvrtečním ustavujícím zasedání zastupitelstva zvolen sedmapadesátiletý rektor Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava (VŠB-TUO) Ivo Vondrák (za ANO), který neměl protikandidáta. Hlasovalo pro něj 36 z 65 zastupitelů.

Moravskoslezský kraj povede koalice ANO, KDU-ČSL a ODS, která bude mít v pětašedesátičlenném zastupitelstvu převahu 36 hlasů. 

V jedenáctičlenné radě připadne vítěznému hnutí ANO šest míst, lidovcům tři a ODS v ní bude mít dva zástupce. Hejtman bude mít osm náměstků, tedy o jednoho více než dosud. Prvním náměstkem bude ředitel Charity ČR Lukáš Curylo (KDU-ČSL). Za lidovce bude náměstkem rovněž Jiří Navrátil, místostarosta Mořkova na Novojičínsku.

Náměstky za ANO budou Jaroslav Kania, který je kvestorem Slezské univerzity v Opavě, dále místostarosta Krnova na Bruntálsku Jan Krkoška, lékař Martin Gebauer a podnikatelka ve stavebnictví a strojírenství Jarmila Uvírová.

Za ODS bude náměstkem místostarosta Českého Těšína na Karvinsku Stanislav Folwarczny a místostarosta Klimkovic Jakub Unucka.

Dalšími členy rady pak budou podnikatelka v gastronomii Radomíra Vlčková (ANO) a starosta Českého Těšína Vít Slováček (KDU-ČSL). Programové prohlášení by koalice chtěla připravit do konce letošního roku.

ČSSD chtěla tajnou volbu

Sociální demokraté navrhli, aby volba nového vedení kraje byla provedena tajným hlasováním. Na tomto postupu se ale zastupitelé nedohodli. ČSSD oznámila, že s ohledem na skutečnost, že se plně neztotožňuje s personálním obsazením rady kraje, zdrží se při volbě nového vedení hlasování.

Když Ivo Vondrák přebíral hejtmanský řetěz, řekl, že podobný symbol funkce měl i na akademické půdě. „V mém životě se takový řetěz objevil několikrát. Dvakrát jako u děkana fakulty, dvakrát coby rektora univerzity. Musím říct, že jsem si toho vždy velmi vážil. Řetěz je symbolem, který má velkou váhu, váhu prestiže, řekl bych i váhu moci, ale především váhu zodpovědnosti,“ sdělil po svém zvolení Vondrák.

Dodal, že věří v týmovou práci, přesto, že v zastupitelstvu sedí zástupci různých stran s různými názory. 

  • Rektor Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava (VŠB-TUO) Ivo Vondrák (za ANO), už dříve oznámil, že pokud se stane hejtmanem, funkci na univerzitě opustí pravděpodobně v listopadu. Mluvčí univerzity Klára Janoušková uvedla, že v takovém případě bude z pozice rektora uvolněn od 11. listopadu. Ve funkci rektora ho zastoupí prorektor pro studium Petr Noskievič.
  • „Vždy jsem říkal, že po případném úspěchu v krajských volbám předám funkci rektora tak, ať je zajištěn její kvalitní výkon. Jsem proti kumulaci funkcí i platů,“ uvedl Vondrák.

V roli opozice nově budou zástupci ČSSD a KSČM, kteří kraj dosud vedli, a také Koalice SPD a SPO, která je v krajském zastupitelstvu novým subjektem.

Koaliční smlouvu podepsalo ANO s lidovci a ODS už 17. října. Původně se předpokládalo, že se ustavující zasedání zastupitelstva uskuteční už 1. listopadu. Nakonec bylo třeba termín posunout kvůli stížnostem na průběh voleb, které řešil Krajský soud v Ostravě. Obě stížnosti nakonec zamítl. 

V novém zastupitelstvu má ANO 22 mandátů, ČSSD obsadí 14 křesel, komunisté devět a lidovci osm. Po šesti zastupitelích má pak Koalice SPD a SPO a také ODS. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Na hejtmana Karlovarského kraje navrhl klub ANO Kubise

Hejtmanem Karlovarského kraje se po Janě Mračkové Vildumetzové (ANO), která odstoupila, stane Petr Kubis (ANO). Složí funkci starosty Sokolova. Na novém hejtmanovi se dohodl klub ANO v zastupitelstvu Karlovarského kraje, definitivně schválen by měl být v prosinci. Novou radní se stane Michala Málková (ANO), starostka Pramenů na Chebsku.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Bohumín dokončuje opravy po povodních. Na peníze z programu Živel 1 stále čeká

Bohumín na Karvinsku finišuje s opravami městského majetku po loňských povodních. Zbývá dokončit rekonstrukci dvou školních družin, které poškodila velká voda v září 2024. Město zatím všechny výdaje hradilo z vlastních rezerv a stále čeká na peníze z programu Živel 1, zřízený loni vládou a určený na odstranění škod. Komplikací je složitá administrativa. Vláda v demisi v týdnu schválila akční plán, který má v budoucnu zajistit rychlejší a účinnější pomoc.
včera v 09:10

Na konci září žilo v Česku legálně 1,1 milionu cizinců, jejich počet vzrostl

Na konci září žilo v Česku legálně 1 107 403 cizinců, oproti červnu jich přibylo asi 16 tisíc, meziročně pak více než 28 tisíc. Nejvíce bylo Ukrajinců, s odstupem následovali Slováci, Vietnamci a Rusové. Ministerstvo vnitra to uvedlo ve zprávě o migraci za třetí čtvrtletí. Cizinci v současnosti podle resortu tvoří asi 10,2 procenta populace. Nejvíce jich žije v Praze, nejméně ve Zlínském kraji.
včera v 08:16

Vědci vyzvedli ostatky Arnošta z Pardubic. Výzkum může přinést nové informace

Tým českých odborníků vyzvedl z kostelní hrobky v polském Kladsku ostatky prvního pražského arcibiskupa Arnošta z Pardubic. Kvůli vážnému narušení konstrukce hrobky hrozilo jejich poškození. Nález nyní zamíří k podrobnému antropologickému zkoumání do Prahy.
14. 11. 2025

Aplikace zlínských vědců by mohla přesněji předpovídat bleskové povodně

Vědci ze zlínské Univerzity Tomáše Bati skončili s testováním nové aplikace Flapris, která by mohla pomoci s přesnější předpovědí bleskových povodní. Systém správně odhadl nebezpečí ve třech ze čtyř případů, jak České televizi potvrdil jeden z tvůrců David Šaur. Podle něj včas určí místa, kde hrozí nebezpečí, kudy poteče voda a v jakém množství. Zpřesnit předpověď dokáže až na úroveň obcí. Systém budou vědci testovat ještě ve spolupráci s Českým hydrometeorologickým ústavem (ČHMÚ).
14. 11. 2025

Národní divadlo Brno uspělo na světových operních cenách

Národní divadlo Brno proměnilo obě nominace na ocenění The International Opera Awards. V konkurenci přehlídek a operních domů zvítězilo v kategorii nejlepší festival za Janáček Brno 2024 a mezi novými produkcemi bodovala inscenace opery Leoše Janáčka Výlety páně Broučkovy. Delegace z Brna v čele s ředitelem Martinem Glaserem ocenění převzala v pátek v Athénách v sídle Řecké národní opery.
14. 11. 2025

Oslavy 17. listopadu: města zaplní piety i kulturní akce

V pondělí 17. listopadu si Česko připomíná šestatřicet let od sametové revoluce a šestaosmdesát let od uzavření českých vysokých škol nacisty. Na oslavu Dne boje za svobodu a demokracii a Mezinárodního dne studentstva se koná řada akcí po celé zemi. K tradičním pietním aktům, kulturním akcím a demonstracím se přidají i debaty, audiovizuální instalace nebo filmové projekce.
14. 11. 2025

Stanovit pravidla je podle adiktologů nejdůležitější v prevenci digitální závislosti dětí

Zanedbávají spánek i školu, přestávají je bavit dřívější koníčky a většinu času jim zabírá hraní počítačových her nebo sledování sociálních sítí. Podle průzkumu podlehlo digitální závislosti šest procent dětí do osmnácti let. Adiktologové rodičům radí zachovat klid, nezakazovat technologie, ale nastavit jasná pravidla a zajímat se o to, co děti on-line dělají. Další doporučení najdou rodiče od začátku listopadu na portálu DigiRozhledna.
14. 11. 2025
Načítání...