Mezi jižními Čechami a třemi bavorskými okresy mohou lidé cestovat na jednu jízdenku

Nahrávám video
Jedna jízdenka pro Česko i Bavorsko
Zdroj: ČT24

Cestující v autobusech a vlacích mezi Plzeňským a Jihočeským krajem i bavorskými okresy Freyung-Grafenau, Cham a Regen mohou z veké části jezdit na jednu jízdenku. Na vzájemném uznávání cestovních dokladů se dohodli zástupci těchto regionů. Projekt zahájili v Železné Rudě na Šumavě. Turisty má přimět více používat veřejnou dopravu a omezit jízdy autem.

Jízdenku Turista Plzeňskem a Bavorskem bude možné využít prakticky ve všech spojích veřejné dopravy. Celodenní jízdní doklad stojí v Česku pro jednotlivce dvě stě čtyřicet a pro rodinu s až pěti dětmi tři sta šedesát korun. Recipročně budou uznávány vybrané německé jízdní doklady na částech území Plzeňského a Jihočeského kraje.

Má se tak zjednodušit odbavení a zlepšit dostupnost příhraničí. „Vzniku společného projektu předcházely dlouhé přípravy. Odstraňování bariér při cestování je pro nás klíčovým tématem. Podpis této smlouvy vyjadřuje vzájemnou důvěru partnerů na obou stranách hranice,“ řekl plzeňský hejtman Rudolf Špoták (Piráti).

Turistické jízdenky
Zdroj: ČT24

Pilotní provoz byl úspěšný

Trvalému zavedení této spolupráce předcházel loňský pilotní provoz v menším rozsahu. Jízdenku si lze podle náměstka hejtmana Pavla Čížka (STAN) pořídit velmi jednoduše u průvodčího ve vlaku, u řidiče autobusu, na pokladně a v e-shopu Českých drah a v mobilních aplikacích Můj vlak a Virtuální karta. „Jízdenky si lze zakoupit na libovolný den, není nutné se vázat pouze na víkendy nebo vybraná období roku,“ řekl Čížek. Bude na ně možné neomezeně cestovat po Plzeňském kraji, kromě MHD v Plzni, po části území Jihočeského kraje a veřejnou dopravou v okresech Freyung-Grafenau, Cham a Regen.

Také cestu do Německa lze zvolit kdykoliv. „Na zlepšení možností cestování do Německa Plzeňský kraj a jeho společnost POVED (organizátor Integrované dopravy Plzeňského kraje) aktivně spolupracovaly s německými partnery už v předchozích letech. Teď se povedlo dosáhnout trvalého řešení,“ řekla ředitelka POVED Zdeňka Kmochová.

Do Německa je možné výhodně využít vlakové spojení přes Železnou Rudu nebo Domažlice, kde jsou jízdenky Turista Plzeňskem a Bavorskem akceptovány ve všech vlacích bez omezení. Kraj doporučuje také vybrané sezonní přeshraniční autobusové linky. Linkou 651 se lze z oblasti Domažlic dostat do německých měst Waldmünchen a Furth im Wald, linka 982 propojuje druhé největší město Plzeňského kraje Klatovy s oblíbeným bavorským lázeňským městečkem Bodenmais.

Na letní sezonu se plánuje pilotní provoz sezonní víkendové linky 983 z Klatov přes Železnou Rudu na Velký Javor. Přesnější informace o tom, kde jsou jízdní doklady uznávány, jsou na webu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

VideoPlzeňský festival světel Blik Blik nabízí nejsložitější projekci v dějinách akce

V Plzni ve čtvrtek začal festival světla s názvem Blik Blik. Letos je pro velký zájem poprvé třídenní a nabídne sedmnáct světelných instalací od českých i světových umělců. Ty jsou rozprostřené po celém městě, třeba i v jindy nepřístupném dvoře renesanční radnice. Návštěvníky tam čeká dílo českého autora Jana Hladila. Jde o nejsložitější projekci v jedenáctileté historii festivalu.
před 7 hhodinami

Podívejte se, kolik kde přibylo aut a jak pomohly obchvaty

Intenzita dopravy na českých dálnicích se za posledních pět let zvýšila o dvanáct procent, denně po nich projede v průměru 34 400 vozidel. Nejvytíženějším úsekem je dálnice D1 mezi Chodovem a Průhonicemi, kde loni projelo za 24 hodin průměrně 106 976 aut, o třetinu více než v roce 2020. Data rovněž ukazují, že nové úseky dálnice D35 nebo obchvaty měst jako Jaroměř či Otrokovice výrazně odvádějí ze sídel tranzitní dopravu. Vyplývá to z předběžných výsledků celostátního sčítání dopravy, o kterých informovalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Suspendovaný lékař u tragických porodů v Litoměřicích nebyl, potvrdilo šetření

Gynekolog Petr Holba nebyl u porodů v litoměřické nemocnici, potvrdilo interní šetření, které po úmrtí dvou novorozenců na konci loňského listopadu provedla Krajská zdravotní (KZ), pod kterou nemocnice patří. Lékař tak podle ní profesně nepochybil, uvedla mluvčí společnosti Miloslava Kučerová. Neštěstí se stalo z 26. na 27. listopadu, dvě další novorozené děti doktoři resuscitovali. Lékař už dřív uvedl, že u porodů, které skončily úmrtím, nebyl. Případem se zabývají kriminalisté.
před 14 hhodinami

Za týrání skotu poslal soud ředitele farmy na pět let do vězení

Za chov skotu v nevhodných podmínkách na farmě na Chomutovsku poslal ve čtvrtek pražský vrchní soud ředitele společnosti Ekochov CMN Antonína Hajzlera na pět let do vězení. Na deset let mu zakázal se starat o zvířata. Jednatele společnosti Františka Horna potrestal ročním podmíněným trestem za zanedbání péče o zvířata z nedbalosti. Firmě Ekochov CMN uložil, aby zaplatila dva miliony korun. Podle pravomocného verdiktu kvůli mužům uhynulo od ledna do prosince 2021 téměř sedmdesát zvířat. Dvojice vinu od počátku odmítala.
před 15 hhodinami

Archeologové našli ve Velkém Meziříčí středověkou studnu a asi i základ pranýře

Ve středu Velkého Meziříčí letos archeologové odkryli zasypanou středověkou studnu a kruhový podstavec, který zřejmě sloužil jako pranýř. Našli také základy středověké pece. Oznámil to Šimon Kochan ze zapsaného ústavu Archaia Brno, který na místě pracuje. Záchranný archeologický výzkum doprovází postupnou obnovu náměstí a přilehlých ulic, která začala loni zjara. Stavební práce budou podle radnice dokončené příští rok.
před 18 hhodinami

O víkendu se ochladí, na horách může sněžit

Během víkendu se v Česku mírně ochladí a bude pršet. V noci může i mrznout a ve vyšších polohách by mohlo sněžit. Zatímco předchozí víkend se nejvyšší denní teploty v Česku pohybovaly až kolem 18 stupňů Celsia, nyní bude v sobotu většinou maximálně deset stupňů. Jen na jihu Moravy by mohlo být až 12 stupňů. V neděli se pak teploty dostanou nejvýše na 13 stupňů. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
před 18 hhodinami

VideoUnikátním ekosystémem Pražského hradu se zabývali přírodovědci

Pražský hrad byl sídlem králů, císařů i prezidentů. Ale také více než sedmi stovek druhů rostlin, 220 druhů hmyzu a více než čtyřiceti druhů ptáků. Teď tam přírodovědci popsali dokonce několik druhů, které až doposud z tuzemské přírody vůbec neznali – včetně unikátního roztoče pancířníka. Nejzajímavějším místem v areálu je podle biologů Jelení příkop, který obsahuje neporušenou „krajinu“, jež sahá až do dob mamutích stepí z doby ledové.
před 21 hhodinami

Výstavba tramvajové tratě na Strahov se zpozdí

Výstavba nové tramvajové tratě z Malovanky na Strahov za více než miliardu korun nabere zpoždění. Práce měly původně začít letos na jaře, Dopravní podnik hlavního města Prahy (DPP) ale zatím neuzavřel výběrové řízení na zhotovitele. Zahájení stavby se tak podle mluvčí DPP Anety Řehkové posune o několik měsíců. Nová trať má zlepšit spojení k vysokoškolským kolejím a k budoucímu stadionu fotbalové Sparty.
18. 3. 2026
Načítání...