Majitel Likérky Drak Čaniga dostal u soudu za krácení daně jedenáct a půl roku vězení

Krajský soud ve Zlíně uložil majiteli Likérky Drak z Chvalčova na Kroměřížsku Pavlu Čanigovi za krácení daně ve prospěch organizované zločinecké skupiny 11,5 roku vězení. Bývalý jednatel distribuční firmy Verdana Robert Sedlařík by měl podle rozsudku strávit ve vězení deset let. Tresty od dvou do čtyř let soud uložil i čtyřem obchodním zástupcům. Na daních připravila skupina stát o téměř 1,3 miliardy korun.

Státní zástupce žádal původně pro obviněné vyšší tresty. Pro Pavla Čanigu o rok, pro další o rok až dva. Čaniga i Sedlařík si naopak představovali tresty nižší. Obhájci obchodních zástupců žádali zproštění obžaloby nebo maximálně tresty podmíněně odložené. Zapojení klientů do zločinecké skupiny zpochybňovali.

  • Bývalý jednatel Likérky Drak byl podezřelý nejprve v metanolové kauze, protože v lahvích s etiketou Likérky Drak byl nalezen alkohol s obsahem metanolu.
  • Na podzim 2012 byl obviněn z šíření jedovatého alkoholu. Vyšetřování ale ukázalo, že se na jeho výrobě a distribuci nepodílel. V listopadu 2012 policie obvinění proti němu stáhla.
  • V květnu 2013 ho policie obvinila v souvislosti s daňovými úniky a se zamořením čističky v Bystřici pod Hostýnem. Soud ho vzal do vazby.
  • V srpnu 2014 byl z vazby propuštěn. V létě 2015 ho policie obvinila spolu s Robertem Sedlaříkem a Dominikem Nagyem z dalších daňových úniků ve výši 1,25 miliardy korun.
  • V únoru roku 2017 uložil krajský soud Pavlu Čanigovi 11,5 roku vězení. Čaniga se proti rozsudku odvolal.

Pavel Čaniga, Dominik Nagy a Robert Sedlařík jsou stíháni pro zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby ve prospěch organizované zločinecké skupiny. Místo základní sazby až deset let jim tak hrozila o třetinu vyšší horní hranice sazby, 13 let a čtyři měsíce. Případ někdejšího jednatele další distribuční firmy Nápoje Cyrano Dominika Nagyho soud vyloučil k samostatnému projednání. Omluvil se, že je nemocný.

Za účast na organizované zločinecké skupině jsou stíháni bývalí obchodní zástupci Tomáš Dreksler, Ladislav Kováč, Michal Rozumek a Pavel Rybář. Účast na obchodech s nelegálním alkoholem přiznali, hrozilo jim až deset let.

Soud Kováčovi uložil čtyři roky, Rozumkovi tři, Rybářovi 2,5 roku a Drekslerovi dva roky vězení. Pavel Čaniga a Robert Sedlařík nesmí navíc deset let působit ve statutárních orgánech obchodních společností. Robert Sedlařík ještě nemůže sedm let obchodovat s alkoholem. Obchodní zástupci dostali zákaz výkonu své profese na dobu od pěti do šesti let.

Čaniga vinu doznal, množství lihu ale popřel

Likérku Drak fakticky vlastnil a ovládal podnikatel Radek Březina, hlava lihové mafie, která údajně obrala stát na daních o 6,39 miliardy korun.

Podle obžaloby se v likérce v letech 2003 až 2012 zpracovalo nejméně přes pět milionů litrů nezdaněného lihu, za léta 2011 a 2012 se navíc jeho přesné množství nepodařilo zjistit.

Pavel Čaniga vinu doznal, ale množství lihu popřel. U soudu řekl, že lihoviny s etiketami Likérky Drak se vyráběly i jinde. Lítost u soudu projevili všichni obžalovaní. Pavel Čaniga řekl, že byli jen zaměstnanci a že zisky šly hlavám skupiny, bratrům Březinovým.

Kauzu od začátku sleduje reportér Josef Kvasnička (zdroj: ČT24)

Čaniga nabízel milion za informace o výrobci otráveného alkoholu

Jméno Likérky Drak zaznělo i v roce 2012 na počátku metanolové aféry. Její etiketa se objevila na barelech s otráveným alkoholem. Pavel Čaniga je označil za padělky a nabídl milion korun tomu, jehož informace povedou k odhalení výrobce otráveného alkoholu.

Robert Sedlařík dnes dostal trest zahrnující i předchozí odsouzení na 5,5 roku za daňový únik a právě za podíl na kauze metanol. V jeho zlínském skladu totiž byl otrávený alkohol. Lihoviny označené etiketou Likérky Drak ale nevyrobila Likérka Drak.

Pavel Čaniga - muž, který položil milion na stůl (zdroj: ČT24)

Radek Březina je za nelegální obchody s lihem nepravomocně odsouzen k 13 letům vězení. Šesti obžalovaným olomoucký krajský soud uložil tresty od čtyř do 12 let, jeden vyvázl s podmínkou. Čtyři roky dostal bratr Radka Březiny Tomáš, jenž řídil Likérku Drak. Nižší trest dostal proto, že s policií spolupracoval. Kauza je u vrchního soudu. Většina obžalovaných se proti rozsudku odvolala, u některých podal odvolání státní zástupce.

Na trest čeká také pět celníků

Před soudem ještě nestanul Milan Antoniazi, šéf likérky AB style z Frýdku-Místku, který koupí nezdaněného lihu připravil podle informací médií stát o 990 milionů korun.

V polovině prosince 2015 policie také obvinila 11 současných či bývalých příslušníků celní správy za ledabylé dohlížení na denaturaci lihu. Jsou podezřelí ze spáchání přečinu maření úkolu úřední osoby z nedbalosti, respektive trestného činu maření úkolu veřejného činitele z nedbalosti. Loni v únoru ale státní zástupce u šesti z 11 celníků usnesení o zahájení stíhání zrušil kvůli promlčení. Nadále je obviněno pět celníků, kteří jsou zproštěni služby. Hrozí jim tři roky vězení.