Lidé žádají novou podobu stanic metra D. Chtějí architektonickou soutěž

Pražské zastupitelstvo se bude příští čtvrtek zabývat požadavkem na vyhlášení architektonické soutěže na podobu stanic plánovaného metra D. Petici, která vyhlášení soutěže požadovala, podepsalo více než 2700 lidí. Iniciátoři ji už odevzdali na magistrát: současné návrhy od Metroprojektu považují za překonané.

Primátorčina náměstkyně Petra Kolínská (SZ/Trojkoalice) s peticí souhlasí. „V nejbližších dnech se s petenty sejdu. S kolegou Dolínkem připravujeme postup, který se snaží skloubit tento správný požadavek s reálným stavem projektu, který se připravuje víc než 20 let,“ řekla. Petr Dolínek (ČSSD) je primátorčin náměstek pro dopravu.

V červenci Kolínská uvedla, že město architektonické soutěže vyhlásí na dvě z deseti stanic. Vzhled interiérů zbylých osmi stanic vyplyne z výtvarných návrhů, stavby už se ale nemohou příliš měnit kvůli už vydanému územnímu rozhodnutí.

Jenže iniciátoři petice žádají, aby z mezinárodní architektonické soutěže vzešla podoba všech stanic metra. Aktuálně jejich projekty tvoří firma Metroprojekt, které Praha zakázku na projekt metra za 440 milionů korun přidělila.

„Uveřejněné návrhy architektonického řešení jednotlivých nových stanic od firmy Metroprojekt včetně urbanistického řešení nepovažujeme za vhodné. Nenesou známky moderní soudobé architektury, působí jako postmoderní stavby 90. let,“ uvádí petenti.

Metro D spojí centrum s jižní částí města. Nejprve se začne stavět úsek z Pankráce do Písnice. V další fázi pak zbylé dvě stanice Náměstí Bratří Synků a Náměstí Míru. Stavba první části by měla být hotová do roku 2022. Jestli ale bude předpokládaný termín dodržený, není jasné. Zatím se nepodařilo vykoupit všechny pozemky, bez kterých není možné požádat o stavební povolení.