Levné volání a data, jako mají firmy? Zapomeňte. Operátoři výzvu Brna zcela ignorovali

Dobrý nápad nevyšel. Ani jeden z mobilních operátorů nezareagoval na výzvu městské části Brno-střed, aby nabídli potenciálním devadesáti tisícům zákazníků – obyvatelům brněnské čtvrti – tarif s neomezeným voláním, SMS a balíčkem dat za 300 korun. Brněnské radnici se nelíbilo, že běžná cena pro zákazníky je mnohonásobně vyšší, než operátoři poskytují firmám nebo velkým institucím. Důchodci tedy platí mnohdy vyšší částky než manažeři nadnárodních společností.

Radnice chtěla jako první v Česku nabídnout svým obyvatelům levnější volání. Ve výzvě hledala dva tarify. Základní s neomezeným voláním, esemeskami a ememeskami. Druhým by byl balíček 5 GB dat, který by bylo možné dokoupit jednou nebo vícekrát za stejnou cenu k základnímu tarifu. Nabídka měla platit dva roky. Úvazek mezi občanem Brna-střed a operátorem by byl na rok.

Radní chtěli využít toho, že bezmála devadesát tisíc obyvatel Brna-střed s vyšší kupní silou, soustředěných na velmi malém území, mohlo být pro operátory lákavou obchodní příležitostí. Přepočítala se. Operátoři měli měsíční lhůtu na podání nabídek, žádný z nich se však nepřihlásil, a radní tak neměli co vyhodnocovat.

Podle radního Bartíka je to důsledek kartelu

Podle radního Svatopluka Bartíka (Žít Brno) je to důsledek kartelu operátorů. T-Mobile a O2 se k záležitosti nechtěly vyjádřit. „Na konec ledna svoláme veřejnou debatu s občany, kam oficiálně pozveme i zástupce operátorů, aby svůj postoj vysvětlili. Je na nich, jak se k tomuto pozvání postaví,“ řekl Svatopluk Bartík. Podle něj radní věnovali přípravě dost času a výzvu postavili tak, aby dokázala operátory oslovit.

Radní Brna-střed vycházeli z toho, že existují propastné cenové rozdíly mezi nabídkou pro české domácnosti na straně jedné a korporace či státní správu na straně druhé. Tři největší čeští operátoři balíček služeb, jaký chtěli pro obyvatele Brna-středu radní, prodávají v rozmezí od jedenácti set do patnácti set korun při úvazku na 2 roky.

Firmám nabízejí operátoři nižší ceny a slevy

Firmám a orgánům veřejné správy ovšem operátoři nabízí služby za ceny výrazně nižší či se slevami ze základního ceníku. „Výzvou jsme chtěli také otevřít diskuzi o tom, že čeští spotřebitelé dostávají za hodně peněz velmi málo služeb,“ vysvětlil radní pro legislativu a informatiku Svatopluk Bartík.

Člen rady Českého telekomunikačního úřadu Ondřej Malý má pro nezájem operátorů jednoduché vysvětlení. „Nemají zájem si konkurovat v poskytování služeb domácnostem, aby si mohly konkurovat na firemním trhu,“ řekl Malý.

Podle zprávy Evropské komise jsou ceny služeb mobilních operátorů v Česku až o 60 procent vyšší oproti průměru Evropské unie. Mezi nejdražší země Unie patří Česko s Maďarskem, Bulharskem a Řeckem. Podobný závěr vyplynul i ze srovnání neomezených tarifů dTestu. V jiných zemích se za stejné služby platí poloviční částky nebo za své peníze lidé dostanou lepší služby.

Například v Rakousku nabízí jeden z operátorů v rámci neomezeného tarifu kromě volání a SMS i jedenáctkrát větší objem dat než u nás a navíc neomezené množství SMS zpráv v zemích Evropské unie a USA. To všechno za méně než polovinu české ceny. Například zákazníci polského T-Mobilu zaplatí za neomezený tarif v přepočtu něco kolem 305 korun. Oproti českým zákazníkům mají polští k dispozici navíc 5 GB dat.

Výhodný tarif dokážou získat i malé firmy

V Polsku či Rakousku platí fyzické osoby podobné ceny jako firemní zákazníci. Zatímco v Česku dokážou firmy získat tarif s neomezeným voláním a sms a 20 GB dat za 300 korun, na trhu pro domácnosti stojí takový tarif i desetkrát tolik. „Přitom firemní tarify dokážou získat i zákazníci jen s jednotkami sim karet,“ řekl Ondřej Malý. Například Úřad průmyslového vlastnictví má podle něj dohromady 28 sim karet a pět z nich má od Vodafonu za 301 korun měsíčně neomezené volání i sms a čtyři GB dat.

Jestli se bude radnice dále pokoušet získat pro své občany levnější mobilní služby, není zatím jisté. „Musíme se o tom v koalici poradit,“ řekl radní Svatopluk Bartík. Radní nechce jít cestou vytvoření virtuálního mobilního operátora, to podle něj není úkol pro samosprávu. Starosta Martin Landa (Žít Brno) připomněl, že některé obce běžně soutěží cenu elektřiny či plynu pro své občany. „Budeme se snažit mobilní kartel rozbít,“ dodal Svatopluk Bartík.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Poslanec Doksanský rezignoval na místo ve školské komisi Hradce Králové

Opoziční zastupitel Hradce Králové a poslanec Denis Doksanský (ANO) v pondělí rezignoval na místo v komisi městské rady pro výchovu a vzdělávání. Městská rada měla v úterý odpoledne projednat Doksanského odvolání z komise, a to kvůli jeho působení ve Střední škole Sion High School. Na uvolněné místo v komisi pro výchovu a vzdělávání pak rada města na návrh ANO jmenovala středoškolského učitele Filipa Diviše.
14:23Aktualizovánopřed 56 mminutami

Ministerstvo prověří postup soudu v Ostravě kvůli obtěžování zaměstnankyň

Ministerstvo spravedlnosti prověřuje postup vedení Krajského soudu v Ostravě v souvislosti s případem tamního soudce, na jehož nevhodné chování si stěžovaly jeho spolupracovnice. Podle serveru Seznam Zprávy měl šéf soudu Petr Novák informace o možném sexuálním obtěžování od loňského podzimu, trestní oznámení ale podal na konci ledna.
před 2 hhodinami

Policie prověřuje možné ublížení na zdraví u stovek lidí kvůli defibrilátorům ve FN Olomouc

Kriminalisté zahájili trestní řízení kvůli podezření z těžkého ublížení na zdraví kvůli implantacím defibrilátorů ve Fakultní nemocnici Olomouc, které nebyly potřebné nebo doporučené. Týká se to několika set pacientů, sdělil policejní mluvčí Libor Hejtman. V této souvislosti zatím nebyl nikdo obviněn, uvedla policie na webu. Nemocnice v úterý opětovně odmítla, že by defibrilátory mohly pacientům ublížit. Policie podle ní nepřesně používá lékařské pojmy.
10:19Aktualizovánopřed 3 hhodinami

V Pardubicích vzniká petice proti likvidaci holubů plynem

Lidé v Pardubicích podepisují petici za humánní regulaci městských holubů. Nelíbí se jim postup založený na odchytu ptáků do klecí a usmrcování oxidem uhličitým. Město takto ročně zlikviduje až tisíc holubů. Signatáři petice požadují systém holubníků a výměny vajec, což považují za šetrnější způsob. Magistrát stávající metodu obhajuje efektivností i souladem s legislativou, změně se ale nebrání.
před 5 hhodinami

Výběr dodavatele na stavbu další části metra D byl v pořádku, uvedl úřad

Výběr dodavatele v zakázce na stavbu části pražského metra D mezi stanicemi Olbrachtova a Nové Dvory byl v pořádku, rozhodl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Výběr sdružení firem vedených společností Subterra napadla u ÚOHS firma Strabag. Rozhodnutí zatím není pravomocné, lze proti němu podat rozklad k předsedovi úřadu Petru Mlsnovi.
před 8 hhodinami

Divadla vítají růst platů. Někteří zřizovatelé s tím nepočítali

Divadlům kvůli navýšení platů v kultuře chybí ve schválených rozpočtech na letošní rok miliony korun. Vláda chce pracovníkům v kultuře od dubna zvýšit platy o devět procent. Zřizovatelé, případně poskytovatelé dotací, s navýšením sice počítali, nikoli však v takovém rozsahu.
před 10 hhodinami

Ústecký kraj schválil vymezení ploch pro těžbu lithia v Krušných horách

Zastupitelé Ústeckého kraje v pondělí napodruhé schválili vymezení koridoru pro těžbu lithia v Krušných horách. Zpracovatelský závod má být v Prunéřově na Chomutovsku. Místopředseda představenstva společnosti ČEZ Pavel Cyrani řekl, že těžba a zpracování nerostné suroviny, která se využívá při výrobě baterií, patří s výší investice 42 miliard korun mezi největší transformační projekty v Ústeckém kraji. Rozhodnutí zastupitelů je klíčové pro další rozhodování investora o realizaci, zdůraznil Cyrani.
včeraAktualizovánovčera v 16:28

Města investují do obecních bytů, stále jich ale chybí až statisíce

Města a obce zpravidla v posledních letech staví nájemní byty. Někde tak samosprávy lákají určité profese, jinde má výstavba či rekonstrukce řešit bytovou nouzi či pomoci mladým rodinám nebo seniorům. Podle Mikoláše Opletala z Platformy pro sociální bydlení stále chybí statisíce obecních bytů. Ceny nemovitostí a výše nájemného v Česku v posledních letech výrazně vzrostly, mnoho domácností tak čelí stále většímu tlaku na rozpočet.
včera v 13:55
Načítání...