Kvůli balíčku přijdou obce až o sto miliard ročně, tvrdí jejich svaz

Nahrávám video

O sto miliard korun ročně přijdou města a obce podle svého svazu kvůli změnám zaváděným v rámci konsolidačního balíčku. Od vlády proto svaz chce, aby připravila změnu rozpočtového určení daní a řádově desítky miliard korun tak obcím vrátila. Ministerstvo financí se ale k ničemu takovému nechystá, nechce prohlubovat schodek státního rozpočtu.

Úsporný balíček, který protlačila vláda parlamentem a podepsal ho prezident, podle Svazu měst a obcí ztíží radnicím přístup ke všem zdrojům, z nichž berou peníze na své investice. Obvykle je financují z vlastních rozpočtů a dotací od krajů, státu nebo Evropské unie. Dostat se k některým dotacím ale bude nově těžší a zároveň dostanou obce méně peněz z vybraných daní.

„Bojíme se, že díky tomu všemu nebude na to, abychom mohli dělat i drobné akce,“ řekl nymburský starosta Tomáš Mach (Nymburk s klidem).

V současnosti dostávají obce z výnosu z daní z přidané hodnoty nebo příjmů navíc 25,84 procenta. Příští rok jim zbude 24,92 procenta z vybrané částky. O další rok později klesne podíl pro radnice na 24,16 procenta.

Změny v rozpočtovém určení daní jsou sice i výsledkem tlaku samospráv, kterým se nelíbilo, že by jim stát chtěl nově vzít část výnosu daně z nemovitosti, ale podle Svazu měst a obcí není kompenzace formou možností zvýšit daň z nemovitosti dostatečná. Víc by podle něj měly dostávat hlavně větší obce, které zajišťují část služeb i pro lidi z okolí.

„Bereme peníze na fungování státních agend, které jsou určeny na fungování samospráv jako takových. Deficit narůstá rok od roku,“ poukázal místopředseda svazu Miroslav Žbánek (ANO).

Ministerstvo financí ale již nechce na schválené změny v rozdělování daňových výnosů sahat. „Státní rozpočet nyní není v situaci, kdy by si mohl dovolit vzdát se části svých příjmů ve prospěch obcí, které v souhrnu dlouhodobě hospodaří přebytkově,“ vzkázala jim mluvčí úřadu Petra Vodstrčilová. Ministerstvo ujistilo, že se nebrání jednání s obcemi. Míní však, že kdyby jim ustoupilo, zvýšil by se schodek rozpočtu, což odmítá.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Stát zvažuje prodej výrobce výbušnin Explosia, řekl Babiš

Stát uvažuje o prodeji pardubické Explosie, řekl v pátek po návštěvě státního výrobce výbušnin a střelivin premiér Andrej Babiš (ANO). Dodal, že zájem projevila Francie prostřednictvím prezidenta Emmanuela Macrona, ale i další evropské firmy. Explosii se podle něj extrémně daří, zpětinásobila výnosy a zisk z případného prodeje by podle něj možná šel použít třeba i na splnění závazků vůči NATO.
13:35AktualizovánoPrávě teď

Muž, který útočil v obchodním domě v Hradci Králové, půjde před soud

Státní zástupkyně obžalovala třiatřicetiletého cizince, který v lednu napadl v královéhradeckém obchodním centru Futurum jiného cizince a jednu svědkyni zranil. České televizi to sdělil mluvčí krajských žalobců Milan Šimek. Kromě pokusu o vraždu policisté muže obvinili také z výtržnictví a nakládání s dětskou pornografií. V případě odsouzení by mu podle policie hrozilo až dvacet let vězení. Stíhaný je ve vazbě.
před 28 mminutami

Pavel a Steinmeier věří, že se události v Brně ponesou v duchu porozumění

Český prezident Petr Pavel a německý prezident Frank-Walter Steinmeier ve společném prohlášení ocenili cestu usmíření, kterou „oba národy urazily po temné a bolestné kapitole dějin“. Česko a Německo společně ušly dlouhou cestu v duchu vzájemného porozumění, respektu a partnerství, uvedli. Věří, že ve stejném duchu se ponesou i nadcházející události v Brně. Prohlášení Hrad zveřejnil na svém webu.
před 3 hhodinami

Neočkovaný předškolák z Ostravska zemřel po onemocnění záškrtem

Neočkované dítě podlehlo nemoci v pražské Fakultní nemocnice Motol a Homolka tento týden poté, co se jeho stav několik týdnů zhoršoval. Výskyt záškrtu je v České republice vzácný, hygienici přesto nabádají rodiče ke kontrole očkování u dětí. V posledních letech se totiž tato nemoc s vysokou smrtností vrací: roku 2024 na ni v Česku po 55 letech poprvé zemřel člověk.
před 3 hhodinami

Policie obvinila z vraždy mladíka, který napadl dívku u školy v Pardubicích

Pardubičtí kriminalisté obvinili z vraždy mladíka, který ve čtvrtek napadl dívku v blízkosti Střední průmyslové školy chemické (SPŠCH) v Pardubicích. Policie to uvedla na síti X. Těžce zraněná studentka po převozu do nemocnice zemřela.
před 4 hhodinami

Opravy železnice na jihu Čech uzavřou dvě desítky přejezdů

Řidiče na jihu Čech čekají v dalších týdnech komplikace na silnicích. Kvůli opravám na čtvrtém železničním koridoru mezi Českými Budějovicemi a Horním Dvořištěm se budou v květnu a červnu postupně uzavírat železniční přejezdy i navazující silnice. Některé objížďky mohou řidičům cestu prodloužit i o desítky kilometrů.
před 4 hhodinami

Pražští lékaři nasadili pacientce proti zlatému stafylokokovi bakteriofágy

Bakterie zlatého stafylokoka u lidí způsobují spoustu zdravotních problémů, které se projevují vážnými záněty, jež se dají jen špatně léčit. V přírodě ale existují jejich predátoři – bakteriofágy. Právě ty teď vědci využili u pacientky v Praze.
před 5 hhodinami

Vysoký počet obcí přináší komplikace. Slučování také, namítají samosprávy

Česko dělí své území do nejméně lidnatých administrativních jednotek v Evropě. Celkově se v tuzemsku nachází 6258 obcí (včetně čtyř vojenských újezdů), v nichž žije průměrně 1743 obyvatel, což je nejméně v Evropské unii. Podle studie PAQ Research má většina obcí méně než pět set obyvatel. I ty nejmenší ale mají na starost řadu agend, což může vést k neefektivitě a nízké kvalitě služeb. Podle knihy vědců z Národního institutu SYRI roztříštěnost místní samosprávy naopak může zvyšovat odolnost státu v době krizí.
před 9 hhodinami
Načítání...