Kapličky na Svatém kopečku u Mikulova chátrají. Chystá se další kolo jejich adopce

Nahrávám video

Kapličky na křížové cestě na Svatém kopečku u Mikulova sice před několika lety z nejhoršího dostal projekt adopce, ten ale skončil. Opět se tak dostávají do špatného stavu. Skončil i nájemní vztah mezi městem Mikulov a církví. Ta ale nyní slibuje, že se do oprav jednotlivých zastavení pustí ještě v letošním roce.

Do projektu adopce se před lety zapojila i rodina Iva Hrdličky, ze čtrnácti kapliček si vybrala tu na zastavení číslo sedm. Během několika let do její údržby investovali i desítky tisíc korun. „Bylo potřeba vysadit mříž, opravit, obouchat omítku, odstranit stromy, které zarůstaly do stavby, bylo také potřeba udělat celou novou střechu,“ řekl donátor Hrdlička. 

Rodina se o kapličku starala celkem osm let. Adoptivní smlouva však v roce 2017 skončila. Od té doby kapličky zase chátrají, v nejhorším stavu je páté zastavení. Podle Hrdličky se do zdiva dostává voda, která při deštích stéká po skále. 

Nový projekt adopce

Církev, která křížovou cestu na Svatém kopečku spravuje, chce na původní projekt města „adopce kapliček“ navázat. „Chtěli bychom se už letos pustit do nezbytných oprav a třeba i do dalších vyjednávání adopcí a donátorství,“ popsal probošt Pavel Pacner. 

Křížová cesta na Svatém kopečku u Mikulova patří už tři roky na seznam Národních kulturních památek, což je podle vedení města výhoda kvůli dotacím, ale komplikace při opravách. „Bude to určitě pod větším drobnohledem, a možná některé technologie nebudou moci být použity,“ míní starosta Mikulova Rostislav Koštial (ODS). 

Ivo Hrdlička nyní zvažuje, že se do projektu opět zapojí. Jednotné podmínky na rekonstrukce všech kapliček vítá.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Policie zasahovala v budově pražského magistrátu, zadržela dva lidi

Policie v úterý zasahovala v budově pražského magistrátu ve Škodově paláci. Mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala na dotaz ČTK odpoledne uvedl, že policie zatím nikoho neobvinila. Kriminalisté podle mluvčího pražské policie zadrželi dva lidi. Zajímali se o odbor pozemních komunikací, mimo jiné o jeho šéfa Aleše Krejču, uvedl server Novinky.cz. Policisté podle Seznam Zpráv prověřují, zda se uplácelo v souvislosti s projektovými dokumentacemi při podání žádostí na odbor pozemních komunikací.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

OKD začala zasypávat Důl ČSM. Likvidace čtyř jam potrvá zhruba dva roky

Firma OKD začala zasypávat Důl ČSM ve Stonavě na Karvinsku. Hlušinu bude dopravovat do hloubky zhruba jednoho kilometru po dobu jedenácti dnů. Celkem je potřeba zlikvidovat čtyři jámy. Těžba v posledním černouhelném dole v Česku skončila letos v únoru.
před 4 hhodinami

Na staré skládce má vzniknout recyklační centrum. Obec se obává další zátěže

Vybudování recyklačního centra v Ledcích u Plzně odmítá vedení obce i část místních obyvatel. Navážení zeminy a budoucí provoz recyklační linky by podle nich mohly zvýšit ekologickou zátěž, ohrozit kvalitu podzemních vod nebo způsobit větší hluk a prašnost. Investor ujišťuje, že postupuje v souladu s platnou legislativou.
před 5 hhodinami

Podvodníci vylákali desítky milionů ze Správy nemovitostí Hradec Králové

Podvodníci připravili Správu nemovitostí Hradec Králové asi o 46 milionů korun, oznámila v pondělí hradecká radnice s tím, že jde o předběžně vyčíslenou částku. Podle úterního vyjádření policie jde o rekordní sumu vylákanou použitou formou útoku. Peníze podvodníkům na účty v minulém týdnu poslala zaměstnankyně, a to bez vědomí vedení této příspěvkové organizace, kolegů a města. Podlehla nátlaku podvodníků, kteří se vydávali za policisty a pracovníky České národní banky.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Odbory pražského letiště vyhlásily stávkovou pohotovost. Obávají se nástupu Lašáka do vedení

Pět odborových organizací, které působí na pražském letišti, vyhlásilo stávkovou pohotovost kvůli výběru Radomíra Lašáka na pozici předsedy představenstva Letiště Praha. Odborové organizace Letiště Praha a ČSA Handling v předchozích dnech vyzvaly premiéra Andreje Babiše a ministryni financí Alenu Schillerovou (oba ANO), aby výběr Lašáka na zmíněný post přehodnotili. Podle ministryně nejsou obavy odborů z jeho jmenování namístě. Chod letiště prozatím zůstává bez jakýchkoli omezení.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Centrum Prahy je památkovou rezervací už 55 let

Před pětapadesáti lety, 21. července 1971, se historické jádro Prahy stalo městskou památkovou rezervací. Šlo o klíčové rozhodnutí tehdejší vlády, které sice zachránilo stovky unikátních budov před demolicí, zároveň ale přineslo také výzvu, jak skloubit ochranu památek s moderním životem ve městě.
před 8 hhodinami

VideoSečteno: Olomoucký kraj

Seriál Sečteno napříč republikou mapuje témata, která by mohla rezonovat v kampani před volbami do zastupitelstev obcí 9. a 10. října 2026. V úterý 21. července se věnoval Olomouckému kraji.
před 9 hhodinami

Sovy hynou v trubkách i nádržích. Ornitologové varují před technickými pastmi

Kostry sedmi sov pálených našli ornitologové ve svisle postavených trubkách v zemědělské usedlosti na Mostecku. Upozorňují, že podobné technické pasti každoročně usmrtí řadu ptáků i dalších živočichů. Nebezpečné jsou také odkryté nádrže, sudy, okapy nebo šachty.
20. 7. 2026

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.