Oblíbené pochoutky skladatele Janáčka nabízejí brněnské kavárny

3 minuty
Události v regionech: Cukráři pečou podle deníků Janáčkovy hospodyně
Zdroj: ČT24

Poznávat skladatele Leoše Janáčka nejen prostřednictvím hudby, ale také skrz jeho chuťové buňky, umožňuje projekt Léto s Janáčkem. Brněnské cukrárny a kavárny nabízejí k ochutnání jeho oblíbené sladkosti, k dostání je i kniha s recepty, podle kterých vařila jeho kuchařka.

Miloval sladkosti a maso, ošklíbal se nad špenátem, poznamenala si o Leoši Janáčkovi jeho kuchařka Marie Stejskalová. Její zápisky vydalo brněnské Turistické informační centrum knižně včetně receptů, ilustracemi je opatřila výtvarnice Vendula Chalánková. Některé z nich jsou teď k vidění i v Památníku Leoše Janáčka.

„Má tam hrozně hezké postřehy ze života. Píše: My tři jsme se postili, ale Janáček ne, chtěl maso a říkal, že se dost napostil ve fundaci,“ přiblížila výtvarnice. Některá jídla návštěvníci uvidí i umělecky ztvárněná. Na zdech třeba visí dorty inspirované kuchařčinými recepty, ve vitríně je vystavený hovězí vývar s kroupami tak, jak se podával u Janáčků. Aby vydržel, vyrobila ho výtvarnice z pryskyřice a korálků.

Janáčkovy oblíbené recepty doplňují ilustrace Venduly Chalánkové
Zdroj: TIC Brno

Podle receptů Janáčkovy hospodyně napekly cukráři

Janáčkovy oblíbené dezerty, tentokrát už ze skutečných surovin, nabízejí některé brněnské cukrárny a kavárny. Lidé tu můžou ochutnat šípkové cukroví, koblížky nebo čokoládový dort. „Korpus jsme neupravovali vůbec, zůstal v původní verzi. Upravoval se jenom krém, tam jsme přidali čokoládu a navíc jsme přidali ještě meruňky, aby něco rozbilo to úplně sladkou chuť,“ popsala cukrářka Kristýna Kovářová.

„Není to klasická kremrole, ta je z listového těsta a plní se bílkovým krémem. Tohle jsou trubičky, je to něco jako linecké těsto, nepoužívá se do toho vůbec cukr, sladí se to náplní,“ přiblížil další nabídku cukrář Vit Martinák.

Podle Mářiny kuchařky pekly některé podniky už loni na podzim během festivalu Janáček Brno. „Zájem byl velký, od hostů i od jednotlivých podniků, proto v tom projektu pokračujeme i letos. Chtěli bychom opět i příští rok v rámci festivalu,“ řekla mluvčí TIC Brno Adéla Nováková.

Rovněž samotná Mářina kuchařka slaví úspěch, za necelý rok se prodalo víc než patnáct set výtisků.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Jihomoravský kraj

Univerzitní spin-offy sílí. Pomáhají výzkumu a míří do světového byznysu

Univerzitní firmy, takzvané spin-offy, které vysokým školám přinášejí zisk, jsou v zahraničí běžné. V tuzemsku se tento model prosazuje pomaleji. Na konferenci v Ostravě, pořádané agenturou CzechInvest, zazněly příklady úspěšných firem, které dokážou z akademického výzkumu vytvořit mezinárodně konkurenceschopný produkt i finanční přínos pro vysoké školy.
před 20 hhodinami

„Od řízku k růstu.“ Vánoční festival zlozvyků v Brně je alternativou ke stresu

Povinný úklid, spousta svařáčků a hádek, předsevzetí, že „zítra začnu“, a dědeček, který olizuje cukroví. Vše, co lidem vadí na svátcích, sdílí Vánoční festival zlozvyků. Koná se v Brně a nechce jen pobavit, ale především nabídnout alternativu k adventnímu konzumu a stresu a s nadsázkou možná i podnět k životní změně. Za akcí stojí umělkyně Kateřina Šedá, která o zlozvycích navíc vydává i knihu.
3. 12. 2025

Kauza Stoka: Všichni dříve odsouzení chtějí dohodu o vině, rozhodne soud

Všichni obžalovaní v brněnské kauze Stoka, kteří byli v původním řízení v případu nepravomocně odsouzeni, uzavřeli s žalobcem dohody o vině a trestu. Týká se to i bývalého místostarosty brněnské části Brno-střed Jiřího Švachuly (dříve ANO). Část z nich včetně Švachuly vinu dřív odmítala. Všechny dohody podléhají schválení soudu. V případu čelí obžalobě jedenáct lidí a dvě firmy. Soud je původně odsoudil, odvolací soud ale rozsudek zrušil a případ vrátil do Brna. V kauze jde o údajné ovlivňování zakázek na radnici části Brno-střed.
3. 12. 2025Aktualizováno3. 12. 2025

Novou nabíječku ani nezapojili, nešlo u ní stát. Praha slibuje nápravu

Některé nabíjecí stanice pro elektromobily v Praze jsou umístěné tak nevhodně, že se k nim řidiči prakticky nedostanou. Pokud by u nich zaparkovali, riskují navíc pokutu. Technologie hlavního města chybu připouštějí a ve spolupráci s Pražskou energetikou chystají nápravu.
3. 12. 2025

V Praze vznikl pro oběti domácího násilí nový krizový byt. Je jich nedostatek

V Praze vznikl nový krizový byt pro ženy, které se staly oběťmi násilí a nacházejí se ve špatném psychickém stavu. Ubytování slouží pro tři až šest žen i jejich děti. Organizace proFem – centrum pro oběti domácího a sexuálního násilí – jej otevřela ve spolupráci s městskou částí Praha 6. Reaguje tak na kritický nedostatek specializovaného krizového ubytování v tuzemsku.
2. 12. 2025

ÚS odmítl stížnost Salmů, jejich předek po válce nebyl československým občanem

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost Huga Salma-Reifferscheidta. Snažil se dosáhnout uznání toho, že jeho předek Hugo Mikuláš po druhé světové válce zůstal československým občanem. Salmové dlouhodobě usilují o navrácení někdejšího rodového majetku na Blanensku, včetně zámku Rájec nad Svitavou. Osvědčení o státním občanství je klíčem k restitučnímu nároku. Nové odmítavé usnesení je dostupné v databázi ÚS.
2. 12. 2025

Případů žloutenky typu A je v Česku nejvíce od roku 1984

Lékaři letos evidují už 2880 případů žloutenky typu A, což je dvacetkrát více než loni a nejvíc od roku 1984. Zemřelo 31 lidí, loni dva, vyplývá z informací Státního zdravotního ústavu (SZÚ). V listopadu přibylo 505 nově diagnostikovaných, o 86 méně než v říjnu. Nejvíce nakažených, více než čtyřicet procent z celkového počtu, je v Praze. Za poslední týden jich v metropoli přibylo téměř padesát. Následují Středočeský a Moravskoslezský kraj.
2. 12. 2025Aktualizováno2. 12. 2025

Jihomoravské ANO navrhne vyloučení deseti brněnských zastupitelů

Jihomoravské krajské předsednictvo ANO navrhne vyloučení deseti brněnských zastupitelů, kteří odmítli opustit koalici na brněnském magistrátu, z hnutí. Řekl to po odchodu z jednání předsednictva náměstek primátorky René Černý. Krajská předsedkyně hnutí Alena Schillerová uvedla, že zastupitelé vyměnili hodnoty ANO za funkce a že společná koalice s ODS hnutí ANO poškozuje. Předsednictvo podle ní rozhodlo jednomyslně pro návrh na vyloučení, proti byli pouze Černý a Karin Podivinská, kteří z koalice neodešli.
1. 12. 2025Aktualizováno1. 12. 2025
Načítání...