Jak topit v Karlových Varech? Vřídelní vodou

Karlovy Vary - Karlovy Vary chtějí využít tepelné a tlakové energie vřídelní vody k vytápění městských Alžbětiných lázní. Unikátní přírodní zdroje lázeňského města by mohly výrazně snížit náklady na vytápění památkově chráněného objektu. Podle primátorova náměstka Jaroslava Růžičky (nez.) by odhadované náklady na změnu vytápění měly být 6,3 milionu korun.

„Požádáme o dotaci z programu ministerstva průmyslu a obchodu Efekt 2013, který umožňuje získat podporu na využití obnovitelných zdrojů energie. Z něho můžeme získat až dva miliony korun,“ uvedl Růžička. Podle předpokladů by se vynaložené náklady městu vrátily na snížení nákladů na vytápění už během 3,7 roku. Proto chce město do projektu jít, i kdyby se dotace z ministerstva získat nepodařilo.

  • Alžbětiny lázně autor: Sokol Jan, zdroj: ČTK
  • Vytápění Alžbětiných lázní autor: Sokol Jan, zdroj: ČTK

Alžbětiny lázně jsou veřejné městské lázně. Byly dokončeny v roce 1906. Disponují bazénovým centrem a nabídkou celé řady lázeňských procedur. Jenže objekt připomínající francouzské zámečky je už ve špatném stavu. Zejména vytápění prostorných sálů a chodeb je náročné. Pokud by se podařilo vyměnit vytápění z teplárny za vřídelní vodu, náklady by klesly. Podle Růžičky by se zřejmě objekt zcela od tepla z teplárny neodpojil, ale po většinu roku by teplo z karlovarského podzemí mohlo stačit.

Budova by potřebovala projít celkovou rekonstrukcí. Jenže ta by podle primátora Petra Kulhánka (KOA) stála stovky milionů, zejména proto, že je to památkově chráněný objekt. Jen výměna oken, která by se musela vyměnit za repliky původních, by přišla na 15 až 20 milionů korun.