Hrabě Chamaré provrtal Potštejn jako ementál, poklad ale nenašel

Hrad Potštejn stojí nad Divokou Orlicí nedaleko města Vamberk. Podle staré legendy je tam ukrytý poklad, který se po staletí snažily najít desítky lidí. Nejvíc proslul hrabě Chamaré, který na Potštejně hledal bezmála čtyřicet let, a dokonce inspiroval spisovatele Aloise Jiráska k napsání povídky Poklad.

Hrad Potštejn je kvůli hledání pokladu hrabětem Chamaré provrtaný jako ementál, říká místní starosta Petr Dostál. A velmi dobře ví, o čem mluví. Hrad totiž patří obci, která památku postupně opravuje, a její údržba se občasným propadáním chodeb dost prodražuje.

Jak starosta dodává, kvůli kopání hraběte Chamaré se na hradě sesula půda a vznikl kráter hluboký 7,5 metru. Zabezpečení musela zajistit právě obec. Vstup do sklepení je dnes už vyzděný, jiné propadlé chodby jsou ale stále v původním stavu – neopravené a neprozkoumané. Obec ale i tak hraběte Chamaré neproklíná. Většina lidí totiž na Potštejn přijíždí právě díky legendě o pokladu. 

Poklad rytíře Mikuláše

Poklad, který by měl na Potštejně údajně být, pochází z doby rytíře Mikuláše, tedy ze 14. století. Odbojný rytíř Mikuláš prý se svými kumpány trýznil okolí. Přepadával kupce, loupil a kradl, požadoval za zajatce výkupné a dobýval okolní tvrze. Více o něm i o pověsti na webu hradu ZDE.

Špatný překlad latinského nápisu

Za všechno podle starosty může latinský nápis na jednom z hradních kamenů, který hrabě Chamaré špatně přeložil. Petr Dostál uvedl, že nápis v překladu zní „Bůh nechť zastraší nepřátele“. Jenže špatný překlad, kterého se prý chopil hrabě toužící po pokladu, zní „Na tomto místě začni hledati“.

Hledání a kopání hraběti trvalo 36 let a podle oficiálních informací nebylo úspěšné. Místní ovšem mají pochybnost, zda Chamaré nález nezatajil. Starosta totiž připomíná, že za skoro 4 dekády, kdy hrabě kopal a kopal, se jeho bohatství významně rozšířilo. „Je tedy otázka, jestli byl tak šikovný podnikatel, a nebo jestli opravdu něco nenalezl,“ konstatoval starosta Potštejna.

Poklad občas hledají i současní návštěvníci

Hrabě Chamaré ale není jediný, kdo na hradě poklad hledal. Měl a stále má mnoho následovníků. Dokonce i během prohlídky se občas někdo ztratí. Když ho později v areálu zříceniny najdou, snaží se prý pomocí virgulí a dalších zázračných pomůcek poklad hledat.

Skutečný archeologický výzkum vede na Potštejně už několik let Bohumír Dragoun. Že by podzemí hradu ukrývalo poklad po loupeživém rytíři Mikulášovi, moc nevěří. Je to prý velmi nepravděpodobné: „Pokud poklad existoval, odešel spolu s Mikulášem,“ konstatoval archeolog Bohumír Dragoun.

Ani průvodkyně na Potštejně Alexandra Komendová nevěří, že by poklad někde na hradě byl. Myslí si, že ho kdosi z rodu Chamaré našel, ale že si tajemství nechali pro sebe. 

Dědkostav na Potštejně

Na poklad zatím nenarazila ani parta místních seniorů, která si říká Dědkostav a která pro obec hrad ve volném čase opravuje. Když s nimi v roce 2014 reportér ČT natáčel, bylo jim dohromady 423 let. Na hradě pracují už sedmým rokem a je jim mezi 70 a 80 roky. Obec Dědkostavu platí materiál a přidává jim na pivo.

Legenda o pokladu na hradě Potštejn (zdroj: ČT24)