Hejtmanem Pardubického kraje se opět stal Netolický. Chce bránit snahám o státní centralizaci

Hejtmanem Pardubického kraje byl v pondělí už potřetí za sebou zvolen Martin Netolický (ČSSD). Kandidoval za uskupení 3PK - Pro prosperující Pardubický kraj. Získal 27 hlasů z 45, šest volebních lístků bylo neplatných, 12 prázdných. Protikandidáta Netolický neměl.

Zastupitelé v tajném hlasován zvolili náměstky hejtmana. Stali se jimi Michal Kortyš (ODS), Roman Línek (Koalice pro Pardubický kraj) a Michaela Matoušková (STAN). Kortyš a Línek byli náměstky již v předchozím volebním období.

Kortyš bude řídit resort dopravy, Línek investice a kulturu. Matoušková bude mít na starosti zdravotnictví. Opozice Kortyšovi vytýkala, že zároveň zastává funkci senátora a radního Litomyšle a že se nemůže jednotlivým postům stoprocentně věnovat. Kortyš se odkázal na to, že takto pracoval již v minulém volebním období a funkce zvládal. Zastal se jej i hejtman.

Nahrávám video

Funkce nově získali Alexandr Krejčíř (ODS), který bude mít na starosti majetek, sport, volnočasové aktivity a cestovní ruch. Dosavadní radní pro zdravotnictví Ladislav Valtr (ODS) bude mít na starosti regionální rozvoj, evropské fondy a inovace. Starosta Hlinska Miroslav Krčil (3PK) bude mít na starosti životní prostředí, zemědělství a venkov.

Radním pro školství bude starosta Heřmanova Městce Josef Kozel (3PK). Opoziční Piráti naznačovali nedostatek jeho zkušeností se školstvím, profesně se věnoval hlavně počítačům a sportu. Radní se ohradil, že jako každý prošel mateřskou, základní a střední školou. Podobně zpochybňovalo hnutí ANO kvalifikaci Krčila pro životní prostředí a zemědělství. Opozice tak plní svá slova, že chce být důsledná a důrazná.

„Trochu okoukaný“ hejtman

Netolický ve své předvolební řeči připustil, že už může být ve funkci „trochu okoukaný“. Chce se soustředit na to, aby bránil snahám o centralizaci ze strany státu, důraz kladl i na uvážlivé nakládání s krajským rozpočtem.

Zastupitelé také schválili, že kromě hejtmana budou ve vedení kraje tři náměstci a dalších pět radních. Opozice se snažila toto rozvržení změnit. Piráti navrhli z devíti členů rady vedle hejtmana jen dva náměstky, ANO chtělo z důvodu úspor jen sedm uvolněných členů vedení kraje, z toho kromě hejtmana tři náměstky a tři radní. Většinu žádný protinávrh nezískal.

Netolický se také omluvil 11 zastupitelům za ANO za svůj výrok, že jejich strana pro něj není a nebude demokratickým partnerem na rozdíl od Pirátů. Vedla jej k tomu podle něj zkušenost, kdy část hejtmanů za ANO dávala přednost celostátním zájmům nad zájmy krajů. „Někteří salutují, jak někdo chce. Věřím ale všem zastupitelům za hnutí ANO, že tomu tak není a nebude,“ řekl.

Volby v Pardubickém kraji vyhrálo ANO s 11 mandáty z 45. Podobně jako před čtyřmi lety zůstane v opozici. Druhá skončila 3PK - Pro prosperující Pardubický kraj, stejně jako třetí ODS s TOP 09 má osm zastupitelů. Čtvrtá Koalice pro Pardubický kraj má sedm mandátů. Pátí skončili Piráti se sedmi mandáty, šestí byli STAN se čtyřmi zastupiteli.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Soud potvrdil státu vysoký doplatek na nájemném za pozemky s ruskými budovami

Na nájemném za pozemky s ruskými budovami v pražských Stodůlkách náleží českému státu od firmy Simply Service Rent doplatek 6,3 milionu korun. Ve středu to pravomocně potvrdil Městský soud v Praze. Stát ve sporu zastupovala příspěvková organizace ministerstva zahraničí Diplomatický servis (DS). Proti rozsudku lze podat dovolání k Nejvyššímu soudu. Podle právního zástupce firmy už společnost peníze státu uhradila. Ministerstvo zahraničních věcí sdělilo, že verdikt vítá.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Státní podpora pro výrobu čipů v Rožnově je nejistá, resort s onsemi dál jedná

Vládní podpora 12 miliard korun pro americkou technologickou firmu onsemi je nejasná. Slíbená státní podpora totiž podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (ANO) nesplňuje původní podmínky dohody. O dalším postupu se jedná. Firma však nadále potvrzuje zájem v tuzemsku investovat přes 40 miliard korun. Výrobce polovodičů ON Semiconductor Czech Republic, který pod onsemi spadá, loni navýšil zisk a tržby, letos ale propustil 200 zaměstnanců.
před 6 hhodinami

V Jablunkově demolují most přes řeku Olši, nahradí ho nový

V Jablunkově stavbaři demolují téměř padesátiletý most přes řeku Olši na silnici II/474. Nahradí ho nový. Podle strategického dokumentu nemá most ve městě odpovídající alternativu, lidé ho využívají při každodenních cestách do práce, škol i za službami. Doprava je tak po dobu stavby převedena na provizorní dvoupruhové přemostění.
před 7 hhodinami

Letní Letná uvede australské „vlky“ i českou závrať

V pražských Letenských sadech začíná festival nového cirkusu a divadla Letní Letná. Uvede představení souborů z Austrálie, Francie i Německa a také výběr z tuzemské novocirkusové scény.
před 12 hhodinami

Miliardový investiční podvod míří před soud, státní zástupce obžaloval tři lidi

Státní zástupce obžaloval tři lidi z podvodu, porušení pravidel hospodářské soutěže a neoprávněného podnikání v souvislosti s údajným investičním podvodem prostřednictvím společnosti Cryfin. V tiskové zprávě zaslané České televizi to ve středu uvedl žalobce Tomáš Černý z Vrchního státního zastupitelství v Praze. Obvinění podle vyšetřovatelů způsobili 584 investorům škodu 1,1 miliardy korun. Obviněným hrozí až desetiletý pobyt za mřížemi.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Cennosti a dokumenty židovské rodiny zachránil rodinný přítel. Zakopal je na zahradě

Fotografie, dokumenty a cennosti rodiny Meislových ukryl Antonín Sekal během války na zahradě svého domu v brněnské Mokré Hoře. Po návratu bratrů Huga a Rudolfa, kteří díky Nicholasu Wintonovi unikli do Anglie, jim zachráněné věci vrátil. O rodinné historii vyprávěl Hugo své praneteři Shawně, která teď přijela do Brna i se svou rodinou, aby i oni poznali zajímavou a pohnutou historii svých příbuzných.
před 17 hhodinami

VideoOrlické přehradě hrozí kvůli nedostatku vody uzavření stavidel

Podle aktuálních údajů je v Orlické přehradě evidován jeden z nejnižších přítoků v historii měření a hladina vody v nádrži je přibližně patnáct metrů pod svým maximem. Pokud bude hladina klesat dál, bude muset Povodí Vltavy vypouštění vody z nádrže zastavit. „Aktuální přítok do Orlické nádrže je třináct metrů krychlových za sekundu,“ upřesnil generální ředitel Povodí Vltavy Petr Kubala. Jestli hladina klesne ještě o 3,5 metru, zavře Povodí na Orlíku stavidla a minimální odtok z Vltavské kaskády bude muset zajistit ze zásob Slapské přehrady. Taková situace by přitom měla podle dlouhodobých simulací nastat přibližně jednou za padesát let. „Na základě predikcí a hydrologické situace, která je, tak předpokládáme, že by to mohlo nastat začátkem září,“ dodal k možnému uzavření stavidel na přehradě Kubala.
11. 8. 2026

Soud rehabilitoval svědka „číhošťského zázraku“ Václava Trtíka

Krajský soud v Hradci Králové v úterý rehabilitoval číhošťského farníka a očitého svědka takzvaného číhošťského zázraku z prosince 1949 Václava Trtíka. Trtík, který byl v roce 1950 vězněn v souvislosti s perzekucí faráře Josefa Toufara umučeného komunistickou Státní bezpečností (StB), byl tehdy ve věci nezákonně zadržován, vyplynulo z nynějšího rozhodnutí soudu.
11. 8. 2026

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.