Havarovaný autojeřáb ze dna Dlouhých strání vyzvednou experti. Nádrž nejdříve vypustí

Společnost ČEZ s pomocí expertů našla způsob, jak dostane ze dna dolní nádrže vodní přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně na Šumpersku osmadvacetitunový autojeřáb. Hasiči tam stroj po jeho havárii sesunuli loni v říjnu z vysokého betonového objektu na břehu. Autojeřáb bude odstraněn zřejmě na přelomu jara a léta po vypuštění dolní nádrže. Potvrdil to mluvčí Skupiny ČEZ Vladislav Sobol.

Autojeřáb se na betonovém objektu dolní nádrže elektrárny Dlouhé stráně převrátil loni 13. října při pravidelné revizi česel. Těžký stroj visel přes hranu takzvaného sdruženého objektu elektrárny směrem k vodní hladině dolní nádrže.

Kvůli havárii, při které zahynul řidič vozidla, byl provoz vodní přečerpávací elektrárny na 11 dní zastaven. Hasiči převrácený stroj nakonec sesunuli na dno dolní nádrže. Jeřáb je nyní 25 až 50 metrů pod hladinou podle toho, jaká je fáze přečerpávání vody mezi dolní a horní nádrží.

„S odstraněním jeřábu ze dna dolní nádrže přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně počítáme v nejbližších měsících, pravděpodobně na přelomu jara a léta,“ uvedl Sobol, podle kterého termín byl zvolen v souvislosti s dlouho plánovaným vypuštěním dolní nádrže kvůli její údržbě.

Předpokládáme, že jeřáb rozřežeme na několik částí a vyzvedneme z nádrže. Po konzultacích s odborníky jsme tuto variantu zvolili jako nejšetrnější a nejbezpečnější řešení.
Vladislav Sobol
mluvčí Skupiny ČEZ

Okolnosti říjnové havárie vyšetřuje policie. „Stále čekáme na znalecké posudky,“ řekla policejní mluvčí Jiřina Vybíhalová, podle které by posun ve vyšetřování mohl být ještě do konce dubna. „Jeřábnické práce byly poskytnuty dodavatelsky externí firmou a za Skupinu ČEZ si nejsme vědomi porušení žádných technologických ani legislativních postupů,“ uvedl již dříve Sobol.

Elektrárna Dlouhé stráně byla zprovozněna v roce 1996 a její produkce v posledních letech roste. Energetické zařízení navíc přitahuje turisty do regionu, který je na turistickém ruchu značně závislý. Loni elektrárnu navštívilo rekordních 97 661 lidí. Počet návštěvníků se ve srovnání s rokem 2016 zvýšil o 15 procent.

Přečerpávací elektrárny slouží jako obrovské akumulátory. V energetické soustavě mají funkci jak při využití přebytku energie, která se pak používá pro přečerpání vody z dolní do horní nádrže, tak v období jejího nedostatku, kdy přečerpávací elektrárny elektřinu vyrábějí a prodávají za vyšší cenu. Zároveň stabilizují energetickou soustavu. 

Zásah u elektrárny Dlouhé stráně (zdroj: ČT24)